Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach

Okładka książki Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Okładka książki Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach
Elżbieta SzwajkowskaWitold Szwajkowski Wydawnictwo: Wilga wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Wilga
2016-09-14
2016-09-14
dla dzieci nauka edukacja

Okładka książki Święta z Panem Wierszysławem Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Święta z Panem... Elżbieta Szwajkowsk...
Okładka książki Słowa po kawałku Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Słowa po kawałku Elżbieta Szwajkowsk...
Okładka książki Żabki grają w łapki. Maluszki ćwiczą rączki, nóżki i paluszki Justyna Karaszewska, Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Żabki grają w ... Justyna Karaszewska...
Okładka książki Idą mrówki po brzuszku. Wierszyki do zabaw dla maluszków Elżbieta Szwajkowska, Witold Szwajkowski
Idą mrówki po ... Elżbieta Szwajkowsk...

Książka „Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach” jest kolejną częścią serii logopedycznych publikacji państwa Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Tak jak w przypadku poprzednich utworów, tak i tym razem autorzy wykazali się ogromnym profesjonalizmem oraz imponującą pomysłowością. W tej części skupiono się na ćwiczeniu wymowy kontaminacji zgłoskowych, które najczęściej sprawiają problemy.
Pozytywnie zaskakuje uniwersalizm publikacji, gdyż z powodzeniem może być ona wykorzystana nie tylko podczas nauki właściwej wymowy u dzieci w wieku przedszkolnym, lecz także pozwala eliminować wiele błędów i niedbalstwa w wymowie problematycznych połączeń spółgłoskowych u dorosłych.
Książka jest podzielona na trzy części, stopniowo wprowadzając kolejne szeregi logopedyczne. W sposób szczególny skupiono się na wymowie głoski „r”, która zdaje się sprawiać najwięcej problemów. Każdej rymowance towarzyszy objaśnienie, na co należy zwrócić uwagę w wymowie poszczególnych wyrazów i jaka forma artykulacji jest poprawna. Co za tym idzie „Sto wierszyków do ćwiczenia…” to nie skomplikowana pozycja skierowana do specjalistów logopedów, ale przyjemna książeczka umożliwiająca miłe spędzenie czasu z dzieckiem, przy jednoczesnej możliwości zdiagnozowania problemów logopedycznych i – w przypadku mało- bądź średniozaawansowanych – samodzielnego ich rozwiązania.
Pytania, które autorzy umieścili po każdym z wierszyków mogą inicjować rozmowę z naszymi pociechami i pozwolić na pogłębienie ich wiedzy na temat świata ludzi i zwierząt. Wszystkie rymowanki zostały skomponowane w sposób rytmiczny, jednocześnie nie zawierając nielogiczności, tak często stosowanych w celu odpowiedniej rytmizacji utworu, które wprowadzają młodego czytelnika w błąd.
Wiersze poruszają tematy z życia codziennego, jednak nie przedstawiają postaw niemoralnych, niebezpiecznych i zwracają uwagę na właściwe wzorce, wskazując przy tym nieodpowiednie zachowania. Ilustracje Karoliny Dziewy czynią książkę bardziej interesującą i pobudzają wyobraźnię młodszych i starszych odbiorców, przy czym są klarowne i naturalne.
„Sto wierszyków do ćwiczenia…” posiada pozytywną opinię dr n. hum. Anny Walencik-Topiłko, którą – jako polonistka – z całym przekonaniem podzielam. Publikację polecam wszystkim, którzy pragną rozwijać u siebie i/lub swoich pociech umiejętność właściwej artykulacji głosek, których wymowa nastręcza problemów. Lektura powyższej książki z pewnością będzie stanowić naturalne połączenie nauki i zabawy, a wprowadzając troskę o język, rozbudzać będzie w małym czytelniku również miłość do wartościowej literatury.

Język to jeden z najważniejszych sposobów komunikowania się. Najczęściej wyrażany jest przez mowę, dlatego jest ona niezwykle ważna w życiu człowieka. Od umiejętności wypowiedzenia słów zależy to, czy będziemy rozumiani przez innych. Złe wymawianie słów utrudnia, a czasami uniemożliwia komunikację i nawet najrozleglejsza wiedza oraz bogaty zasób słownictwa nie mogą zastąpić umiejętności werbalnych, dlatego już od pierwszych dni trzeba dbać o prawidłowy rozwój organów mowy. Zła wymowa może prowadzić do nieporozumień, ponieważ jeden dźwięk może całkowicie zmienić znaczenie słowa. Wczesna wizyta u logopedy pomoże w wyeliminowaniu wielu wad. Gabinet można odwiedzić w każdym wieku. Specjalista pomoże określić prawidłowości lub nieprawidłowości już u niemowlaków oraz pomóc osobom w starszym wieku przywrócić umiejętności językowe. Najczęstszymi odwiedzającymi gabinety są dzieci w wieku szkolnym jednak warto udać się do specjalisty, kiedy dziecko jeszcze niewyraźnie mówi w wieku dwóch lat. Wczesna interwencja pozwoli na lepsze rozwijanie niezwykle ważnych umiejętności językowych, ponieważ to one przekładają się na nasz dalszy sukces lub jego brak. Dzieci lepiej posługujące się językiem, mówiące wyraźniej, potrafiące bezbłędnie wymawiać słowa łatwiej formułują myśli oraz mają lepsze wyniki w nauce. Ponad to nasze umiejętności językowe w ojczystym języku wpływają na możliwości uczenia się innych języków. Jeśli my lub dziecko nie potrafimy wymówić określonych fonemów w swoim podstawowym języku (rodzimym) to nie będziemy potrafili tego zrobić i w innych językach. Ten brak elastyczności wpływa także na nasze zdolności do nauki wymowy fonemów nam nieznanych.
O ile dorosły zdaje sobie sprawę z konieczności powtarzania ćwiczeń dziecko bardzo szybko się nudzi. Warto wówczas urozmaicać materiały. Na polskim rynku wydawniczym pojawiło się wiele publikacji pomagających rodzicom oraz specjalistom na przyjemną pracę. Jedną z interesujących książek jest „Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach” Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Lektura pozwala rodzicom na samodzielną pracę z dzieckiem. Dzięki umiejętnie dobranym ćwiczeniom, interesującym zadaniom przedszkolak może nie tylko nauczyć się wymawiać, ale poszerzy swoje słownictwo.
Utwory zamieszczone w publikacji wzorowane są na zabawach głoskami oraz wyrazami. Autorzy wykorzystali w nich dziecięce zaczarowywanie rzeczywistości i w niedługie wierszyki wpletli zabiegi opisywane przez antropologów. Powtarzanie cząstek, przekształcanie je, sprawia, że język nabiera dla dziecka nowego wymiaru.
Zaletą zbioru jest dobór wierszy pod kątem trudności wypowiadania poszczególnych połączeń głosek: syczące, szumiące oraz sonorne w różnych zestawieniach.
Książkę podzielono na trzy wyraźne części. W pierwszej znajdziemy ćwiczenia dla spółgłosek w zbitkach. W utworach nie ma głosek szumiących ani głoski „r”. Druga część zawiera wyrazy z: „sz”, „ż”, „cz”, dż” z pominięciem „r”. Trzecia pomaga w nauce wymowy „r”. Pod każdym wierszykiem znajdziemy przykłady dodatkowych ćwiczeń dla dzieci oraz wskazówki dla rodziców lub terapeutów. Pytanie, na które powinien na początku odpowiedzieć specjalista lub rodzic w czasem może być pytaniem kierowanym do dziecka. To pozwoli śledzić wzbogacanie słownictwa.
Książkę wzbogacono estetycznymi ilustracjami Karoliny Dziewy, oprawiono w solidną oprawę oraz bardzo dobrze zszyto strony, dzięki czemu długo będzie można korzystać z lektury. Całość prezentuje się ładnie i przyciąga dziecięcy wzrok.
Książkę polecam przedszkolakom. Proponowane ćwiczenia pomogą dostrzec z jakimi głoskami dziecko ma problem.

Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach Elżbiety i Witolda Szwajkowskich to zbiór rymowanych tekstów, które mają na celu wspierać rozwój mowy naszych dzieci. Łączą w sobie zabawę słowem, rymem i rytmem. W przyjemny sposób uczą nasze dzieci prawidłowej wymowy. To fajny zestaw ćwiczeń. Jest on kontynuacją wcześniejszej książeczki noszącej tytuł Sto wierszyków nowych do ćwiczeń wymowy ( recenzja tutaj). Zakończyła się ona rymowankami do ćwiczenia artykulacji pojedynczych spółgłosek i w ten sposób była zapowiedzią ten nowszej książeczki. W tej następnej bowiem zamieszczone są wierszyki do ćwiczenia wymowy trudnych zestawień dwóch spółgłosek, głosek należących do szeregu szumiącego ( "sz, "ż, "cz", "dż" ) i głoski "r" w różnych zestawieniach. Podzielona jest ona na trzy części. W pierwszej odnaleźć możemy wierszyki do ćwiczenia wymowy zestawień różnych spółgłosek. Nie ma w niej jeszcze głosek z szeregu szumiącego i głoski "r" bowiem są one najtrudniejsze do przyswojenia przez nasze dzieci. Głoski z szeregu szumiącego znajdują się dopiero w drugiej części tej książeczki i są tak dobrane, aby ćwiczona zbitka głosek była wyraźnie wydzielona. Ułatwia to pracę specjalistom i pomaga rodzicom wychwycić ewentualne nieprawidłowości. Głoska "r" natomiast pojawia się dopiero w trzeciej części tej książeczki. Najpierw w zestawieniach z samogłoskami, a potem z wybranymi spółgłoskami. Ułatwia to bardzo jej naukę. We wszystkich trzech częściach pod każdym wierszykiem znajdują się pytania, propozycje tematów do rozmowy z dzieckiem, no i oczywiście wskazówki na co rodzic powinien zwrócić uwagę. Jest to bardzo przydatne w podjęciu decyzji co do ewentualnej konsultacji ze specjalistą. Zanim skorzystamy z pomocy logopedy warto sięgnąć po Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach. Ćwiczenia wymowy, które zamieszczone są w tej książeczce dobrze byłoby poprzedzić gimnastyką narządów artykulacyjnych, potocznie nazywaną gimnastyką buzi i języka. Można poszukać ich w specjalistycznych książkach przeznaczonych dla logopedów. Zachętą do poszukiwań tego typu ćwiczeń są propozycje zamieszczone na wstępie omawianej przez mnie książeczki. Są to najprostsze ćwiczenia, które na początek zdecydowanie wystarczą. Cała książeczka jest niezwykle kolorowa i pięknie wydana. Łączy w sobie naukę i zabawę, czyli to, co dzieci i rodzice lubią najbardziej. Ciekawe wierszyki sprawiaj, że dzieci chcą nieustannie wracać do ćwiczeń. Wszystko to wpływa na jej atrakcyjność. Polecam zarówno jako mama, jak i logopeda.

mufloneks.blogspot.com

Wierszyki z tego zbioru pozytywnie wyróżniają się według mnie na tle licznych infantylnych rymowanek dla najmłodszych. Mimo typowo 'terapeutycznych' powtórzeń (logotomów, które stanowią kanwę każdego z utworów) nie mamy wrażenia, że to żmudne ćwiczenia.
Autorzy (ciężką!) pracę nad sprawnością aparatu mowy przekuwają w przyjemną zabawę słowem, dźwiękiem, rytmem i prostymi rymami. Żonglują skojarzeniami, podobieństwem brzmienia i znaczeń, przy pomocy nieskomplikowanych kilkuwersowych "narzędzi" otwierając dziecięce buzie i horyzonty.
To istna gratka dla ciekawych świata przedszkolaków - kopalnia niezrozumiałych wyrazów i tematów do rozmów, do których autorzy dodatkowo zachęcają zadając pod wierszykami "pytania pomocnicze".

Utrzymane w pastelowej kolorystyce ilustracje (aut. Karolina Dziewa) nie dominują nad tekstem, ale ciekawie uzupełniają treść i zwracają uwagę dzieci. Również mogą stać się punktem wyjścia do ciekawych konwersacji.

Przy tym wszystkim nie brakuje profesjonalizmu w podejściu do kwestii stricte logopedycznych, co potwierdza konsultantka - dr n. hum. z Katedry Logopedii UG, pani Anna Walencik-Topiłko.
Z mojego punktu widzenia bardzo cenny jest zamieszczony w przedmowie wierszyk-rozgrzewka, zachęcający do gimnastyki warg i języka (super wstęp do dalszej zabawy!). Dla rodziców pomocne mogą być także dopiski ułatwiające zwrócenie uwagi na konkretne problemy z artykulacją.

Pełna opinia + zdjęcia na stronie:

Każdy czeka na moment, w którym jego dziecko zacznie mówić. Co powie, jakie będzie pierwsze słowo. Rzeczywistość (przynajmniej moja) pokazuje, że czegoś takiego jak pierwsze słowo raczej nie ma, jest za to zlepek różnych sylab i dźwięków. Z czasem maluchy rozwijają się, rozszerzają zakres swojego słownictwa i stykają się z pierwszymi problemami w wymowie. Wtedy warto skorzystać z pomocy, jaką oferują nam Elżbieta i Witold Szwajkowscy w swojej najnowszej książce.
Autorzy zgromadzili w jednym zestawieniu sto wierszyków, które mają ćwiczyć wymowę naszych pociech za pomocą zabawy słowem, rymem i rytmem. Całość podzielona jest na trzy części: ćwiczenie trudnych zestawień dwóch spółgłosek, głosek szumiących oraz głoski "r". Są to krótkie, bardzo zabawne teksty, które mają zainteresować i zabawić najmłodszych, a przy tym rozwinąć ich umiejętności. Tematyka ich jest różnorodna, od zwierzątek, przez rośliny, zdarzenia, do "przygód" małych bohaterów. By dodatkowo zainteresować dziecko omawianym tematem, autorzy zamieścili przy każdym wierszyku pytanie lub polecenie. Książka zawiera ponadto wskazówki dla rodziców na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń, kiedy ewentualnie myśleć o pomocy logopedycznej.
Lektura wzbudziła spore zainteresowanie wśród moich dzieci. Drugi synek upodobał sobie szczególnie wierszyk "Utarczka kurczaka", kończący się tym, że " pies trzęsie kurczakiem aż się furczy". W związku z tym oprócz powtarzania słów, doszła nam jeszcze inscenizacja.
Myślę, że ta książka jest świetnym sposobem by pomóc naszym pociechom w rozwoju ich mowy. Dzięki niej może uda się uniknąć wielu problemów, bądź wyeliminować je bez dodatkowych konsultacji. A w przypadku braku planów na popołudnie, zapewni świetną zabawę.

Polecam !

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam !

Żeby nasze dziecko nie miało wady wymowy, musimy o nie dbać pod każdym względem bawić się z nim, śpiewać i oczywiście ćwiczyć buzię i wymowę głosek. Część z głosek i ich połączeń z innymi głoskami są jednak szczególnie trudne i to właśnie im poświęcono tutaj największą uwagę.

W każdym z wierszyków ćwiczona zbitka głosek jest wyraźnie oddzielona, aby dziecko mogło skupić się właśnie na nich, a rodzic lub logopeda miał możliwość bezproblemowej oceny wymowy podopiecznego. Pierwsza część książki zawiera rymowanki bez najtrudniejszych głosek (sz, ż, cz, dż, r),gdyż specjalną uwagę poświęcono im w drugiej części. Autorzy zadbali zatem o stopniowanie trudności. Dużą zaletą jest dla mnie również komentarz do każdego z wierszyków, dzięki czemu wiadomo, na co zwrócić uwagę oraz pytania i tematy do rozmów z podopiecznym.

Zachwycił mnie również wierszyk do ćwiczeń buzi, języka, warg i żuchwy podany na wstępie książki. Cudownie, że autorzy przypominają o tych ćwiczeniach i zachęcają rodziców do usprawnienia narządów mowy dzieci. Do tego książka jest pięknie wydana i wzbogacona o wyraźne i sympatyczne ilustracje Karoliny Dziewy.

To już druga książka Elżbiety i Witolda Szwajkowskich (z ilustracjami Karoliny Dziewy),którą mam w swojej biblioteczce. Po raz kolejny jestem zachwycona tym, jak głęboko autorzy przemyśleli formę książki. Polecam ją wszystkim - rodzicom, pedagogom, logopedom. Wierszyki pozwolą przećwiczyć głoski w trudnych zestawieniach i odkryć ewentualne nieprawidłowości w mowie dziecka.

• Żłobek
  • Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Wilga
  • Dla Dziecka
  • Logopedyczne
  • Chcę mieć
  • Dzieci,młodzież

Dodaj cytat z książki Sto wierszyków do ćwiczenia głosek w trudnych zestawieniach