Walka zbrojna o niepodległość Polski 1905-1918

LTW
2016-01-01
1990-01-01
niepodległość legiony Piłsudski I wojna światowa

Opisywane wydanie pochodzi z 1990 roku. Była to wówczas jedyna dostępna książka dotycząca problematyki zbrojnej działalności niepodległościowej wolna od wszelkich elementów komunistycznej indoktrynacji. Z drugiej strony pochodziła z 1931 roku, co było i wadą (nowe ustalenia historyków, inny styl pisania współcześnie) ale i zaletą – pochodziła od uczestnika walk, człowieka znającego wielu spośród tych, których opisywał.
Wacław Lipiński był legionistą i piłsudczykiem, tym niemniej uczciwie opisywał działania i innych grup politycznych i wojskowych na zbrojnego odzyskania niepodległości. M.in. ciekawie opisał znaną m.in. z „Nadberezyńców” Brygadę Strzelców Polskich, nazywaną przez niego Polską Brygadą Strzelecką.
Książka jest napisana według klucza przedmiotowego. Najpierw omawiane są poszczególne jednostki w układzie chronologicznym, potem następne i tak dalej. Oczywiście początek i lwia część należy do Legionów, czemu się trudno dziwić, znając życiorys autora. Tu też jest zachowany największy stopień szczegółowości. Potem inne zgrupowania naszych żołnierzy w ramach siła państw centralnych. Wreszcie kolejne rozdziały obejmują wspomnianą brygadę strzelecką oraz trzy korpusy wojsk polskich w Rosji, aż do Dywizji Syberyjskiej oraz polskie jednostki na zachodzie, oczywiście z hallerczykami włącznie.
Książka zawiera sporą ilość zdjęć w tekście i niewielką ma oraz schematów a także indeks nazwisk.
Bardzo ciekawa pozycja i warta przeczytania. Szczególnie w okolicach naszego Święta Niepodległości.

Książka, która ponad 40 lat czekała na ponowne wznowienie, zważywszy na polityczną anatemę jaką został objęty zamordowany w więzieniu we Wronkach w 1949 roku pułkownik Wacław Lipiński. Zasłużony historyk wojskowości najczęściej podejmował temat Legionów Polskich oraz działalności Polskiej Organizacji Wojskowej. Nie inaczej było tym razem, aczkolwiek autor omawia także formacje działające po stronie państw Ententy. Na początku lat 90-tych XX wieku była to niezwykle wartościowa pozycja, pomimo pewnych archaizmów językowych, zważywszy na permanentne pomijanie tematów związanych z polskimi formacjami wojskowymi w kontekście odzyskania niepodległości. Tę pozycję wspominam dość ciepło, choć w kontekście walk na Wschodzie wyżej stawiałam przedwojenne opracowanie pułkownika Henryka Bagińskiego „Wojsko Polskie na Wchodzie 1914-1920”.

Ta książka sypie gradem informacji, które nie zawsze są przydatne, niemniej jednak merytorycznie jest całkiem poprawnie. Styl jest dość trudny w odbiorze, więc raczej nie polecam dla laików.
Wielkimi atutami "Walki..." są zdjęcia oraz ciekawostki. Od teraz będę wiedziała skąd wzięła się nazwa "szczypiorniści".

• I wojna światowa
  • Na tle historycznym, historia
  • 👉 Non-fiction
  • #️⃣ historia Polski
  • 💲 Kupione / otrzymane w 2017
  • Historia polityczna

Wacław Lipiński Walka zbrojna o niepodległość Polski w latach 1905-1918 Zobacz więcej