Sen

Fundacja Festina Lente
2013-01-01
2013-01-01
23 min.

Jestem w szoku, że mi się nowela Prusa podobała.

Ubogi student, wyrzucony na bruk, doświadcza trzech sennych wizji spowodowanych wysoką gorączką.

Opowiadanie o roli i istocie szczęścia, a także cierpienia.

Jestem w szoku, że mi się nowela Prusa podobała.

Opowiadanie o roli i istocie szczęścia, a także cierpienia.

Interesujące opowiadanie w którym śledzimy losy ubogiego studenta. Z powodu niedożywienia, braku porządnej odzieży bohater zachorował a na domiar złego stracił lokum, jako iż nie płacił czynszu. Planuje spędzić noc w parku, a jest właśnie mroźna zima, wpada jednak na pomysł by przenocować w klinice w której pracuje jego kolega. Okazuje się, że nieleczona choroba daje o sobie znać, a nasz bohater ociera się o śmierć. To właśnie te wizje na granicy jawy i snu są sednem tego opowiadania. Bohater znajdując się między życiem a śmiercią odkrywa pewne prawdy, które wydają się banalnie proste, lecz w codziennym życiu mało kto je dostrzega.

Na półkach: , , , , , ,

"Błogosławieni maluczcy i ci, którzy cierpią.."

Opowiadanie Prusa z 1890 roku. Bohater to ubogi student medycyny, sierota, utrzymujący się z korepetycji, często przymierający głodem. Strapiony brakiem dachu nad głową szuka pomocy w klinice u kolegów medyków. Nie zważa na gorączkę i kaszel, który go męczy. Tam zapada w sen, a precyzyjniej: znalazł się w stanie śmierci klinicznej...

Bardzo intensywna wizja owego "snu" mistrzowsko zarysowana przez Prusa, zmusza czytelnika do refleksji. Czyni to krótkie opowiadanie głębokim w treści i symbole utworem o wartości ludzkiego cierpienia. Skądinąd budującym i optymistycznym. Bo jeśli ktoś nie doświadczył w życiu nic przykrego, życie jego jest jałowe i puste.

Oprócz cierpienia, które ubogaca duszę, trzeba także pamiętać o dobrych uczynkach i aktach miłosierdzia. Mocne wrażenie sprawia obraz starej Żydówki handlarki ulicznej, śledziem i pajdą chleba ratującej od śmierci nędzarzy.

Kierować miłością, a wyrzekać się nienawiści - to kolejne wskazanie. Wizja wychodzących z serca złotych nici, symbolizujących wszystko i wszystkich, których kochamy oraz zatruwających spokój nici czarnych - nielubianych osób i rzeczy jest bardzo sugestywna..

Piękna rzecz.
Warto poczytać.Polecam.

"Błogosławieni maluczcy i ci, którzy cierpią.."

O życiu i sensie cierpienia. Warto!

O życiu i sensie cierpienia. Warto!

Opowieść o tym, co w życiu najważniejsze, czym jest szczęście, co daje cierpienie, jak ważna jest miłość... urzekła mnie wizja złotych i czarnych nici... polecam.

Krótkie, lecz bardzo ciekawe opowiadanie. Młody student medycyny doświadcza śmierci klinicznej. Dowiaduje sie, czym jest szczescie, cierpienie oraz jaki wpływ na życie mają dobre uczynki.
Gorąca polecam.

Gorąca polecam.

2045

Nie dołączę do pozytywnych opinii o tym opowiadaniu. Mnie nie porwało, choć początek (zanim bohater zapadł w sen) był całkiem dobry. Dla mnie niestety rozczarowanie.

• Studia
  • Klasyka