Okładka książki Między saskim absolutyzmem a złotą wolnością. Z dziejów wewnętrznych Rzeczypospolitej w latach 1712-1715 Józef Andrzej Gierowski
Józef Andrzej Gierowski Wydawnictwo: Ossolineum historia
historia
Ossolineum
1953-01-01
1953-01-01
Historia Historia Polski Nowożytność XVIII wiek Czasy saskie Konfederacja tarnogrodzka wojna północna

Okładka książki Rzeczpospolita w dobie złotej wolności (1648-1763) / Józef Andrzej Gierowski. Polska w czasach przełomu (1764-1815) / Stanisław Grodziski Józef Andrzej Gierowski, Stanisław Grodziski
Rzeczpospolita... Józef Andrzej Giero...
Okładka książki Henryk Wereszycki (1898 - 1990). Historia w życiu historyka Jerzy Wojciech Borejsza, Antoni Cetnarowicz, Marek Czapliński, Tomasz Fiałkowski, Adam Galos, Tomasz Gąsowski, Józef Andrzej Gierowski, Hans Henning Hahn, Sławomir Robert Kalembka, Marek Kornat, István Kovács, Helena Madurowicz-Urbańska, Elżbieta Orman, Michał Pułaski, Piotr Wandycz, Jan Wszołek, Jerzy Zdrada, Andrzej A. Zięba
Henryk Wereszy... Jerzy Wojciech Bore...

Niełatwo jest pokazać nieciekawy dla historii Polski okres w ciekawy sposób. Prof. Gierowskiemu jednak się to udało. W monografii swej ujął 3 lata z dziejów wewnętrznych epoki pierwszego Sasa w bardzo klarowną klamrę. Jeśli ktoś nie orientuje się za bardzo w meandrach genezy Konfederacji Tarnogrodzkiej, to sięgając po tę książkę będzie w stanie nadrobić swoje braki. Praca została podzielona na dwie zasadnicze części. W pierwszej autor wyjaśnia tło społeczno-gospodarcze omawianych wydarzeń, dając m.in. kapitalne wyjaśnienie impotencji militarnej państwa polsko -litewskiego w XVIII w. Otóż jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy były kontrybucje oraz podatki, które wybierane (w sposób często skandaliczny) przez wojska zarówno obcego jak i swojskiego autoramentu, dawały się bardzo mocno we znaki szlachcie, której gospodarka rujnowała się tym samym w zastraszającym tempie. Miało to oczywiście odbicie w niemocy państwa, które nie mogąc wykazać się żadną (w porównaniu z sąsiednimi mocarstwami) siłą zbrojną, przeistoczyło się bardzo szybko z podmiotu w przedmiot koncertu politycznego tamtych czasów. Druga część pracy traktuje o wydarzeniach politycznych. Większość treści poświęcona została sprawom wewnętrznym, aczkolwiek miejscami autor przedstawia również szersze - europejskie tło polityczne, które oczywiście determinowało wydarzenia dziejące się w kraju.
Książka napisana została w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Mimo tego, że jej przedmiotem jest jedynie nieznaczny wycinek czasu, potrafi ona w pełni wyjaśnić problematykę zawartą na jej łamach. Można śmiało powiedzieć, że stanowi ona papierek lakmusowy degrengolady, jaka panowała w czasach saskich.

• 13 Historia: XVIII w.
  • Nowożytność