Rzeźnia numer pięć

Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

1928 ocen

Zaproponowana przez autora konwencja CIĘŻKIE, ALE LEKKIE – odpowiada mi.
Niewątpliwie potrzeba maestrii, aby tak skonstruowany przekaz odpowiednio wyważyć.
Najbardziej uderzyło we mnie zestawienie dwóch poniższych fragmentów,
pierwszy:
– Tam na ziemi musiało być piekło.
- Było (…)
- Należy współczuć ludziom, którzy musieli to zrobić.
- Współczuję im.
- Musiał pan mieć mieszane uczucia pod tymi bombami.
- Nie ma o czym mówić – (…) – Wszystko jest w porządku i każdy robi to co musi. Nauczyłem się tego w Tralfamadorii.
Drugi:
I gdzieś wśród tego wszystkiego biedny stary nauczyciel (…) Edgar Derby został przyłapany z czajnikiem, który przywłaszczył sobie w katakumbach. Aresztowano go za grabież mienia. Postawiono go przed sądem i rozstrzelano.
Zdarza się.

Zaproponowana przez autora konwencja CIĘŻKIE, ALE LEKKIE – odpowiada mi.
Najbardziej uderzyło we mnie zestawienie dwóch poniższych fragmentów,
pierwszy:
– Tam na ziemi musiało być piekło.
- Było (…)
- Należy współczuć ludziom, którzy musieli to zrobić.
- Współczuję im.
- Musiał pan mieć...

Powieść krótka i z jasnym antywojennym przesłaniem. Wątki podróży w czasie genialnie wkomponowane w trudne realia powojennych przeżyć.

UWAGA: Poniższa recenzja nie ma na celu "wybielenia" Niemców z tego, co zrobili podczas II wojny światowej.

A może by tak zrobić to wszystko na opak i stworzyć coś kontrowersyjnego, co spowoduje, że wszyscy będą rozmawiać o tej książce i jednocześnie szerzyć antywojenny przekaz?
Wydaje mi się, że właśnie tak powstała ta powieść. Ciężko mi jest napisać opinię całej tej książki, dlatego podzielę ją na dwie części: powieść antywojenna i powieść science-fiction.
Nie czuję by książka niosła mocny przekaz antywojenny, wydaje mi się, że ten opis, który jest powielany wszędzie, gdzie wspomni się o tej pozycji jest nad wyrost. Oczywiście opowiada ona o bombardowaniu Drezna. Uważam, że autor bardzo ciekawie to opisał, ukazał drastyczny obraz wojny, problemy z jakim spotykali się młodzi, często niedoświadczeni żołnierze, w czasie wojny jak i po wojnie. Propaguje on zdarzenie, które jest często zapomniane przez historyków, a które było (według autora) drastyczniejsze niż zrzucenie bomby na Hiroszimę. Między wierszami Vonnegut chce przekazać czytelnikowi, że historia jest mocno nasączona propagandą, trzeba tylko spojrzeć, z którą stroną rozmawiamy. Uczula on, że to iż Niemcy byli prowodyrami II wojny Światowej, nie znaczy, że oni również nie cierpieli podczas tej wojny. I autor nie popiera tutaj Niemców lecz pokazuje, że nie ważne, który kraj zaczął wojnę to wszędzie tak samo cierpią niewinni, przecież nie wszyscy Niemcy byli wtedy źli, prawda? Autor pokazuje to na przykładzie bombardowania Drezna, w którym brał udział główny bohater. Według Venneguta te wydarzenie było drastyczniejsze niż zrzucenie bomby na Hiroszimę a jest zapomniane tylko dlatego, że zginęli tam Niemcy.
Uważam, że część książki dotycząca wojny jest napisana ciekawie, mocno realistycznie, każdy zapach, kolor, emocja jest opisana prosto ale na tyle, by czytelnik dał radę wyobrazić to sobie na tyle na ile może.
Niestety część sci-fi jest już gorsza. Jest ona tak bardzo dziwnie nierealistyczna i dziwna, ze mi się to w głowie nie mieści. Jest to zapewne zabieg spowodowany specyficznym stylem autora i może wiele osób się ze mną nie zgodzi ale jak dla mnie opisy UFO i historie bohatera na Tralfamadorii jest zbyt przesadzone, co powoduje, że książka w połączeniu z prawdziwą historią z II WW powoduje, że staje się ona niepoważna i wydaje mi się, ze autor właśnie to chciał pokazać, że wojna jest równie dziwna i niewyobrażalna jak pojawienie się UFO i zabranie ziemianina na inna planetę, jednak wydaje mi się, że można było to zrobić inaczej, w inny sposób, żeby to wszystko się jakoś ze sobą połączyło. Niestety ale ta część książki strasznie mnie nudziła i ciężko mi było przez nią przebrnąć. Sporo osób pisze, że książka jest śmieszna, nie wydaje mi się, może mam inne poczucie humoru. Tutaj jestem tą częścią rozczarowana, mimo iż wiem co chciał autor tutaj przekazać, to jak na razie mnie, to nie przekonało, co nie zmienia faktu, że zgadzam się z Vonnegutem, że wojna jest tak obscenicznym rysem w historii i tak niewyobrażalnie dziwna, że ciężko jest to przedstawić opisując tylko wydarzenia, które podczas wojny się wydarzyły, bo są one ciężki do wyobrażenia dla czytelnika, który nigdy wojny nie przeżył.

Przepraszam pana Vonneguta za to, że nie zachwycam się pozycją, która bezsprzecznie jest jego najpopularniejszą (i najpoważniejszą?). Być może moja ocena jest naruszona faktem, że najpierw przeczytałam Breakfast of Champions i po niej nic już nie wydaje się takie samo. Może też moje wysokie oczekiwania wobec Rzeźni pozostawiły po sobie takie wrażenie nieporozumienia; w każdym razie, sama pozycja nie wzbudziła we mnie szczególnych emocji. W którymś miejscu się minęliśmy i oceniam ją po prostu jako przeciętną.

Na półkach: , , , ,

Nie wiem, czego spodziewałam się po tej książce, ale na pewno nie tak dziwnej narracji i czasowych skoków w fabule. Jak już ktoś wcześniej trafnie zauważył, czytanie tej powieści wymaga skupienia, ale i wyobraźni. Niektóre wątki są absurdalne, większość brutalna i dobitnie pokazuje bezsensowność wojny. Bombardowanie Drezna stało się w książce punktem kulminacyjnym, wszystkie opisy dążyły właśnie do tego momentu. Przyznam, że nie do końca rozumiem, jaki cel przyświecał autorowi z opowieściami o kosmitach porywających Billego do innej galaktyki. Jedyne logiczne wyjaśnienie to obłęd, w jaki wpadł bohater po traumie wojny i z pewnością związany z PTSD.

Moja ulubiona powieść Vonneguta. Działa tu wszystko, czarny humor, nielinearna narracja czy w reszcie satyra wojenna.

"Zdarza się"

"Zdarza się"

Hmmm... Sama nie wiem czego się spodziewałam.
Jest to książka autobiograficzna ale ubrana w fikcję.
Wiele jest w niej sarkazmu, ale raczej nie do pośmiania się. Zdarza się.
Autor zawarł w powieści wiele swoich doświadczeń z czasów drugiej wojny światowej. Nawiązuje do życia jeńca wojennego, a także weterana.
Bohaterem powieści jest Billy Pilgrim, a treść fabuły jest zakręconą pielgrzymką przez jego życie. Zakręconą dosłownie i w przenośni. Zdarza się.
Billy wiedzie życie jakby bez emocji. Nie czuć u niego przerażenia na wojnie (ewentualnie zniechęcenie), miłości podczas ślubu, czy radości z dzieci. Ciągle przenosi się w czasie i miejscu. W jednej chwili jest w 1944 roku w pociągu pełnym jeńców jadącym do Drezna, które kilka dni później będzie zbombardowane, a w następnej, jest kilkanaście lat później, porwany przez kosmitów i wymienia się z nimi spostrzeżeniami nt życia Ziemian. Zdarza się.
Na początku wątek kosmitów strasznie mnie irytował, ale potem bardzo spodobało mi się spojrzenie "z zewnątrz" na wiele bezsensownych kwestii egzystencji człowieka. Wojna jest tu zdecydowanie numerem jeden.
Wiele momentów wydaje się tutaj niepotrzebnych lub nie na miejscu, ale myślę że taka była intencja autora. Tak to w życiu już jest.
Po lekturze poszukałam zdjęć zbombardowanego Drezna. Kilka lat temu byłam w tym pięknym dziś mieście, nie spodziewałam się więc zobaczyć tak naprawdę samych gruzów. Ta sama sytuacja jest atomówkami zrzuconymi na Hiroshimę i Nagasaki. Skłania do myślenia w perspektywie obecnych wydarzeń za wschodnią granicą. Wtedy, na koniec wojny, to ci "dobrzy" niszczyli tych "złych". Teraz jest odwrotnie. Wszędzie jednak cierpią niewinni ludzie.

Hmmm... Sama nie wiem czego się spodziewałam.
Jest to książka autobiograficzna ale ubrana w fikcję.
Wiele jest w niej sarkazmu, ale raczej nie do pośmiania się. Zdarza się.
Bohaterem powieści jest Billy Pilgrim, a treść fabuły jest...

Dla mnie „Bywa i tak” (ze starego wydania „Matki nocy”) jest dla mnie mocniejszym akcentem nonszalancji w stosunku do strasznych spraw. „Zdarza się” z nowego wydania „Rzeźni numer pięć”, czyli tej książki, jakoś mi nie brzmi. Pytanie, czy tu chodzi o wariant tłumaczenia, czy Vonnegut użył w obu przypadkach podobnych, lecz różnych wyrażeń.

Książka ta podobała mi się o wiele mniej, niż miałam nadzieję przed przeczytaniem. Właściwie wcale mi się nie spodobała. Większość zajmują przeskoki między różnymi latami w życiu Billy’ego Pilgrima, narratora. Pojawia się też wątek kosmitów. Całość obrazuje zmiany w postrzeganiu czasu spowodowane traumą (o szczegółach dopiero przeczytam u J. Kociuby w ‘Uraz-Czas-Tożsamość…’). Sporo tutaj wydarzeń wojennych – absurdalnych, lecz absurd nie zawsze jest elementem sprawiającym, że uważam coś za ciekawe. Jeśli ktoś lubi czytać o tym, co się dzieje na wojnie, wtedy będzie zadowolony.
Tytułowa rzeźnia pojawia się dopiero pod koniec. I to jeszcze w migawkach. Jednakże rozumiem, iż stanowi ona jakiś punkt wokół którego obudowana jest reszta.

Poza tym przez całość przenika apatia, beznadzieja… Co właściwie Vonnegut miał na myśli mówiąc… Czy chodzi o wypieranie, czy o prawdziwą nieczułość? Może to jest prawda o nim. Billy dorobił się bogactwa, chociaż jako młody był przedstawiany jako ktoś, kto tkwi w odrętwieniu. Dostaje rzeczy, które niektórzy nazwaliby szczęściem, lecz on dalej tkwi w odrętwieniu. Nie chodzi o to, że sam nie działa, tylko wydaje się być poruszany poprzez przymus otoczenia niż własną inicjatywę, pełną uczucia i świadomości. Czy żeby przeżyć, wszystko może być bez znaczenia? Może to jest trauma, a może szczerość w tym, iż on nie miał w sobie przymusu usprawiedliwiania tego, że istnieje.

Pojawia się kilka wartych uwagi refleksji, ale całość wygląda jak rozliczanie się z przeszłością w sposób wielce niejasny. Brakuje czegoś, co by pozwalało moim trybom pracować, a nie chcieć pędzić, pędzić, by zostawić ją w tyle.
Seksu i wulgaryzmów tu niewiele w porównaniu do niektórych powieści. Prawie wcale.
Natomiast jako obrazująca wojnę oraz gorzkie spojrzenie na amerykańskość, uważam ją za udaną. Jednakże mi osobiście prawie nic nie dała, stąd moja ocena.

„Matka noc” i „Rzeźnia numer pięć” zdają się być wzajemnie powiązane, lecz w tych związkach nie wszystkie szczegóły do siebie pasują. Niech każdy sam sprawdzi, o co chodzi i co to dla niego znaczy.

Książka ta podobała mi się o wiele...

Zabrałem się do lektury kultowej już powieści spodziewając się wątków autobiograficznych i opisów bombardowania Drezna. Autor całkowicie mnie zaskoczył strukturą powieści którą klamrą spinają jego wspomnienia, jednakże głównym bohaterem - podróżującym w czasie - jest Billy Pilgrim, konformista który przeżył niewolę niemiecką i naloty na Drezno. Język powieści jest prosty, momentami zabawny, jednak temat nie pozwala na beztroską reakcję. Wydarzenia przedstawione są niechronologicznie, osią wydarzeń jest bombardowanie Drezna którego opis jest krótki, jakby powściągliwy, raczej poetycki. Lektura ma elementy filozoficzne, skłania do przemyśleń. Życie Billego wydaje się być pozbawione emocji, mimo licznych tragicznych wydarzeń. Powieść warta przeczytania, głęboko zakorzeniona w kulturze popularnej.

Prawda zamieniona w fikcję. Chichot pomieszany z łzami. Kuriozum wojny. Gilliamowskie w duchu.

Zawiera fragmenty mistrzowskie. Jeden z nich przedstawia bohatera oglądającego nalot od tyłu, jakby można było cofnąć czas. Wzruszające i piękne.

Kurt Vonnegut Rzeźnia numer pięć Zobacz więcej
Kurt Vonnegut Rzeźnia numer pięć Zobacz więcej