Mooncop

2016-09-27
Wojciech Szot
księżyc sci-fi astronauta

My, lunatycy

Czas płynie wolno i niewiele się dzieje w tym krótkim, nostalgicznym opowiadaniu, które ładnie oddaje atmosferę życia na uboczu i jest również trochę o relacjach. Skromna objętość, więc nie spodziewajcie się wielu niuansów.

Jest tu trochę jak z długimi ujęciami pejzażu w filmie: niektórych to nudzi a innym pozwala się wczuć w klimat. Więc jeżeli szukacie nastroju – spodoba się wam. Jeżeli szukacie akcji albo unikatowego pomysłu – niekoniecznie.

Świetnie zastosowana gama kolorystyczna i kreska.

Mały komiks a cieszy. Prościutko narysowany. Trochę uroczy, trochę naiwny. Napisany niewielką ilością chmurek dialogowych, ale z olbrzymią tęsknotą za drugim człowiekiem, relacją, rozmową. A to, co najbardziej tu uderza, to poddanie w wątpliwość tego, czym my wszyscy teraz tak bardzo żyjemy: wszelkich nowoczesnych technologii, komputeryzacji, naukowych odkryć oraz mechanicznych zapośredniczeń, które bez kontroli przez pierwiastek ludzki nie tylko są zawodne, ale po prostu nie mają sensu. I nigdy nie zastąpią drugiego człowieka.

Księżycowy policjant. wieje nudą na kilometr, komiks na 10 min.nawet chyba nie. Ale... mam ochotę jeszcze raz go przeczytać, bo coś w sobie ma z egzystencjalnego podejścia do świata. Niby prosta historia a po przeczytaniu ma się ochotę pokontemplować otaczającą nas rzeczywistość. Taka miła odskocznia od sztampowej formy komiksowej.

Jak cierpieć na depresję to tylko z Tomem Gauldem. Komiks dla nadwrażliwców, samotników, marzycieli i kontemplatorów dna codziennego. Komiksowa melancholia z iskierką ciepełka. I najfajniejsza historia policyjna w kosmosie.

„Mooncop” to drugi komiks Toma Gaulda, który ukazał się w Polsce.

Mam wrażenie, że oba albumy mają ze sobą wiele wspólnego. I nie chodzi mi tylko o wyraźne graficzne podobieństwo, a paralelę jaka zachodzi między głównymi bohaterami komiksów. Obaj stanowią jedynie mały trybik w politycznej machinie wywierania wpływu (Goliat) lub machinie podtrzymywania ładu społecznego (Mooncop).

Protagonista omawianej pozycji, zgodnie z tytułem, jest policjantem, który pełni służbę na Księżycu. Początkowo ludzka kolonia jest nawet całkiem spora. Widać stojące tu i ówdzie kilkupiętrowe bloki czy inne budynki mieszkalne. Jednak z dnia na dzień kolonistów ubywa. Sukcesywnie wracają na Ziemię, jakby znudziło im się harmonijne i spokojne życie na Księżycu. Mimo że nie bardzo jest kogo chronić, to gliniarz wciąż codziennie odbywa loty patrolowe, a wypełniając kwartalny formularz dotyczących wykrywania przestępczości uzyskuje 100% skuteczności. Bezduszna matematyka, bo ilość zgłoszonych przestępstw: zero, ilość dochodzeń wszczętych: zero, ilość dochodzeń zamkniętych: zero.

(...) . Mooncop konsekwentnie pielęgnuje swoje przyzwyczajenia i rytuały. W automacie codziennie kupuje kawę i pączka. Leci swym patrolowcem ku górom, skąd ma przepiękny widok Ziemię i w kosmicznej ciszy spożywa skromny posiłek.

Korporacja, która zarządza automatem, podejmuje absurdalną decyzję zbudowania dla najwierniejszego (i jedynego) klienta kawiarenki, która obsługiwana jest przez nowoprzybyłą kelnerkę. Mężczyzna i kobieta powoli się poznają, dzielą najskrytszymi myślami, własnymi przeżyciami i marzeniami. Po jakimś czasie okazuje się, że są jedynymi ludźmi na Księżycu. I dopiero wtedy jegomość decyduje się zadać sakramentalne pytanie, na które dziewczyna odpowiada: „Tak”.

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

„Mooncop” to drugi komiks Toma Gaulda, który ukazał się w Polsce.

Nie przemawia do mnie prostota tej historii. Nie wywołuje emocji, nie skłania do refleksji. Rysunek prezentuje pewien pomysł, a motyw samotności nie jest zły, ale to tylko tyle.

Więcej na: http://www.gloskultury.pl/czy-prostota-jest-dobrym-rozwiazaniem-tom-gauld-mooncop-recenzja/

W sumie temat przewałkowany już na milion najróżniejszych sposobów (vide -> chociażby ostatni film z Harrym Potterem pt. "Swiss Army Man") - treść tej pozycji to taka oczywista oczywistość, stąd też ani mnie to nie wzruszyło, ani nie skłoniło do refleksji; ot, przeczytałem, zaraz zapomnę. Pięć gwiazdek chyba tylko dlatego, że podczas lektury dwa razy uśmiechnąłem się pod nosem - a to już coś.

Więcej o komiksach piszę na fb.com/polishpopkulture

Jest sobie taki pan, nazywa się Tom Gauld. Rysuje stripy dla Guardiana, w Polsce znany jest głównie z komiksu "Goliat", będącym nowatorskim spojrzeniem na biblijną postać filistyńskiego giganta.

W "Mooncopie", który dopiero co ukazał się na naszym rynku Gauld zabiera nas na Księżyc. Tam, pośród rozbudowanej infrastruktury, inteligentnych robotów i skalistych pejzaży towarzyszymy tytułowemu bohaterowi w jego codzienności. "Mooncop" to opowieść niezwykle spokojna, kameralna, ale także zabawna i chwytająca ludzką zwyczajność. Gauld odkrywa jakąś prawdę o nas jako cywilizacji, a klimat w jakim osadza opowieść sprawia, że do tej historii chce się wracać. Ja przeżyłem ją już dwa razy w ciągu tygodnia i czuję, że na tym nie koniec.

Piękne i proste rysunki.

Piękne i proste rysunki.

Minimalizm w każdym calu. Polecam dla ludzi doceniających proste ale niezwykłe rzeczy.

• Komiksy
  • Komiks