Po tamtej stronie tęczy

Okładka książki Po tamtej stronie tęczy Katarzyna Anna Gieracz
Okładka książki Po tamtej stronie tęczy
Katarzyna Anna Gieracz Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2016-01-01
2016-01-01
9788380832091

Eva od dziecka była traktowana z dystansem przez innych członków rodziny. W wieku dwunastu lat została wysłana na naukę do sióstr zakonnych. Podczas pobytów w kościele, Eva zauważyła młodzieńca, który wpatrywał się w nią za każdym razem, gdy ją widział. Jej serce biło mocniej podczas tych ulotnych momentów… Po kilku latach ów młodzieniec zostaje mężem młodziutkiej Evy. Gorące uczucie, jakie połączyło tych dwoje, z czasem przygasa. W życie wkrada się rutyna i… teściowa młodej małżonki… Trudną sytuację na linii synowa – teściowie pogarsza wybuch wojny domowej w Nikaragui oraz zaginięcie Federico. Dziewczyna wyrusza na poszukiwania ukochanego… Na jej drodze staje przystojny Gustavo, który pomaga jej w uratowaniu męża, jednak odciska piętno w jej sercu – dzikie i namiętne… To spotkanie było początkiem zmian, jakie zaczęły zachodzić w życiu Evy i niej samej.

Po drugiej stronie tęczy czyta się jak pamiętnik. Główna bohaterka, którą poznajemy w dniu jej osiemdziesiątych piątych urodzin… na kartach tej książki opowiada czytelnikowi o swoim życiu w XIX-wiecznej Nikaragui. O tym, jak wyglądało jej dzieciństwo, jakie relacje łączyły ją z rodziną, z ukochanym i jego rodzicami… o tym, jak buntowała się przeciwko przyjętym normom, próbując walczyć o lepsze życie, o swoje marzenia i miłość.

W książce dialogów jest jak na lekarstwo. Za to zakochacie się w monologu narratorki. Każdy rozdział to bomba emocjonalna, która przepełnia czytelnika. I choć jest to zasadniczo jednolity tekst, gdzieniegdzie przepleciony niewielkimi wtrąceniami dialogów, to styl autorki sprawia, że czyta się ów opowieść jak swego rodzaju bajkę… Bajkę tak bardzo realistyczną, nie sposób się nie zatracić w jej lekturze.
Plastyczny i lekki język sprawia, że czyta się ją niezwykle szybko… Owa plastyczność dodaje niesamowitego uroku i pozwala poczuć się niejako jak w kinie. Czytając, można poczuć klimat Nikaragui, oczyma wyobraźni ujrzeć zniszczenia na skutek wojny politycznej, ale i piękno plantacji kawy, barwne ogrody, blichtr i przepych rezydencji…

W XIX-wiecznej Nikaragui zadaniem kobiety było stać u boku męża, być mu posłuszną i oddaną, rodzić dzieci i zajmować się nimi oraz domem. Małżeństwo było swego rodzaju wyrokiem – „na zawsze razem, bez względu na wszystko”. Każde odstępstwo w zachowaniu kobiety od przyjętych obyczajów i zasad, „skazywało” ów kobietę na potępienie opinii publicznej…
Po tamtej stronie tęczy to barwna i pełna różnorakich emocji opowieść o dojrzewaniu kobiety. O odwadze, by sprzeciwić się ogólnie przyjętym konwenansom, walce, by przeczyć życie po swojemu, by poczuć się kochaną. To opowieść o miłości i nienawiści, bólu i radości… O zrozumieniu własnej przyszłości… i życiu... jakim by ono nie było…

Jeśli macie ochotę poznać historię Evy, przekonać się jak wyglądało jej życie w XIX wieku… i zatracić się w barwnej opowieści z wojną w tle, sięgnijcie po tę książkę. Jedynym czego będziecie żałować, jest to, że tak szybko się kończy… zdecydowanie za szybko… ;)

Moja opinia:

Wyobraź sobie, że właśnie nadszedł w twoim życiu czas wielkich wyborów. Chcąc czy nie, musisz w końcu zrobić kolejny krok na przód. Drogowskaz życia wskazuje ci tylko dwie drogi wyboru: Lewą i prawą. Ta po lewej, to droga twojego serca i marzeń. Natomiast ta po prawej, to droga twojego rozumu i zasad.

Eva, główna bohaterka powieści „Po tamtej stronie tęczy” znalazła się właśnie na takim życiowym zakręcie. Jej rozum nieustannie biję się z jej sercem o niespełnione w jej duszy marzenia.

Jeśli wybierze drogę rozumu, to czeka ją w życiu wyłącznie rola obserwatora. I choć jej decyzje będą zgodne z jej sumieniem, to jednak jej serce pozostanie niepocieszone. Będzie cicho łkać i to nie tylko za utraconymi marzeniami, ale i także za gorącymi pragnieniami, które nadawały jej życiu szczęśliwych barw.

Jeśli jednak odważy się wybierać drogę serca, to musi pamiętać, że odtąd staje się nie tylko niepoprawną marzycielką, ale i również wytrwałą wojowniczką. Bo choć droga serca kusi nas pięknem swych marzeń, to jednak jej ścieżka nie zawsze będzie usłana wyłącznie miękkimi różami. Niestety, ale są w niej również ostre cernie, które nie jeden raz karzą nam zawrócić z wytyczonej przez nas drogi.

Jaką drogę wybierze Eva?

Drogę serca, która jest pełna przeciwności losu. Czy może…

Drogę rozumu, która zgodna jest z jej sumieniem i twardymi zasadami?

Aby się tego dowiedzieć, musicie konieczne sięgnąć po tą magiczną i niesamowicie barwną książkę.

Fabuła i styl:

Książkę czytało mi się niesamowicie lekko, płynnie i co najważniejsze wciągająco. Jej nietuzinkowa fabuła nie tylko potrafiła wzruszyć mnie do łez, ale i także wniosła do mojego życia wiele drogocennych mądrości.

Jeśli chodzi o styl autorki, to jest on niebywale barwny, plastyczny i przede wszystkim przyjemny. Cieszy nie tylko oko czytelnika, ale i również jego duszę. Nie nudzi, nie usypia, a jedynie wzrusza i napełnia spokojem. Idealna pozycja na miły i subtelny wieczór z książką.

Bohaterowie :

Eva to niezwykła dziewczyna, która pragnie w swoim życiu czegoś więcej niż tylko życia naznaczonego smutkiem i samotnością. Zamknięta w złotych kratach codzienności, pragnie nie tylko okruchów miłości, ale i także śmiechu upragnionego dziecka. Kiedy poznaje przystojnego i czułego Gustava, jej życie wywraca się nagle do góry nogami. Nie wie już czy ma zaufać swojemu sercu ( Gustavo),czy może jednak należy posłuchać głosu, który szepcze jej zdrowy rozsądek ( Federico).

Federico to niepokorny mąż Evy. Przystojny prawnik dla którego polityka stała się ważniejsza niż dom i rodzina. Był pierwszą i upragnioną miłością Evy. Początkowo ich małżeństwo było szczęśliwe, jednak ciągła rutyna i brak namiętności ze strony Federico, spowodowały w nim niebezpieczny kryzys. Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach dochodzi do zniknięcia Federico, Eva postawia odnaleźć męża. W niebezpiecznej i pełnej przygód podróży poznaje Gustavo, a wtedy jej serce znów zaczyna mocniej bić.

Natomiast Gustavo, to mój ulubieniec ;) Niezwykły mężczyzna w mundurze, który nie boi się podjąć ciężkiej walki o swoje marzenia i miłość. Niezaprzeczalnie… To miłość Gustava stała się dla Evy drogą jej serca.

Szata graficzna:

Okładka „Po tamtej stronie tęczy” jest bardzo kobieca i niewątpliwie przyciąga czytelnika bijacym od niej wewnętrznym ciepłem.

Porusza…

Zauracza…

I kusi czytelnika, pięknem ulotnych marzeń.

Myślę, że kobieta z okładki idealnie pasuje do osobowości głównej bohaterki. Jest ona niczym Eva zagubiona w rajskim świecie pełnym słodkich marzeń i gorzkich przeciwności losu.

Podsumowanie:

„Po tamtej stronie tęczy” to niezwykła opowieść o miłości, marzeniach i kobiecych pragnieniach, które mieszkają w sercu każdej z nas.

To swoisty pamiętnik, który odsłania przed nami prawdziwe piękno i delikatność naszej kobiecej duszy.

Moja opinia:

Eva, główna bohaterka powieści „Po tamtej stronie tęczy”...

O czym może marzyć dziewczyna z dobrego domu żyjąca w XIX wieku w Nikaragui? Czy potrafi przerwać monotonię i wbrew konwenansom wyciągnąć ręce po swoje marzenia i szczęście? W dzisiejszych czasach wydaje się to proste, ale dziewiętnasty wiek, to jednak nie nasze czasy...

Eva to dziewczyna z tak zwanego dobrego domu, mieszkająca w Nikaragui. Rodzice już w wieku dwunastu lat wysłali ją na naukę do sióstr zakonnych. Mimo, to w godzinach mszy świętej, bohaterka zawsze "chorowała", do czasu kiedy właśnie w kościele ujrzała przystojnego młodzieńca, do którego jej serce od razu zaczęło się wyrywać. Szczęśliwy splot wydarzeń sprawił, że chłopak ten, po upływie kilku lat zostaje jej mężem, a sojusznikiem politycznym jej ojca. Jak to w życiu bywa, początkowa namiętność przeradza się z czasem w rutynę i codzienność, głównie za sprawą teściowej, miłości Federica do polityki i rzekomej bezpłodności Evy. Pewnego dnia Federico wyjeżdża, uciekając przed rywalami politycznymi. Po kilku miesiącach nieobecności, Eva postanawia go odszukać, co nie będzie takie proste, bo kobieta podróżująca samotnie, w tamtych czasach, narażona jest na ogromne niebezpieczeństwo. To w trakcie tej podróży, kobieta poznaje Gustavo, który wzbudza w niej takie uczucia, o których może marzyć każda kobieta. To on pomaga wyciągnąć Evie męża z więzienia i dzięki niemu Eva dowiaduje się, że potrafi zajść w ciążę. Jak potoczy się dalej ta historia? Czy Eva zdecyduje się realizować marzenia i być szczęśliwą, w ramionach mężczyzny, który potrafiłby dać jej wszystko? A może pozostanie lojalna w stosunku do męża, z którym prawie nic ją już nie łączy? Tego wszystkiego dowiecie się w tej niezwykłej i jakże pasjonującej powieści.

Federico to przystojny, dobrze zapowiadający się prawnik, idący w ślady ojca również w polityce. Niewiele tutaj można dowiedzieć się o jego uczuciach i ciężko go ocenić. Wiem jednak jedno, to nie jest mężczyzna, który myśli o kobiecie. Dla niego najważniejsza jest mamusia, jego przyjemność podczas seksu i polityka. Mnie nie urzekł swoją osobą i zdecydowanie taki typ mężczyzny jest dla mnie odrażający. Czy Federico będzie potrafił przejrzeć na oczy, zostawić bezpieczne ramiona matki i zawalczyć o kobietę, którą kocha? Czy będzie umiał wybaczyć, mimo, że sam ma sporo grzeszków na sumieniu?

Gustavo - ach, w naszych czasach nazwałabym go niezłym ciachem ;). Przystojny, umięśniony, walczący o uczucie, mający swoje zdanie i waleczny. Do tego w mundurze....To mężczyzna z marzeń każdej z nas, potrafiący dać kobiecie szczęście i nie tylko... Nie jest on tutaj głównym bohaterem, ale warto o nim wspomnieć, gdyż odegrał on ogromną rolę w życiu Evy i dał jej coś, czego Federico nie mógłby nigdy jej dać.

Powieść rozpoczyna się u schyłku życia głównej bohaterki. Wtedy to, w dniu swoich urodzin, będąc w domu starców, Eva zaczyna wspominać swoje życie, które nie było łatwe, ale i nie pozbawione namiętności. To swoisty pamiętnik, który pokazuje nam jak kobieta przemienia się wewnętrznie przez całe swoje życie, ewolucję jej duszy i serca, a wszystko okraszone jest cudownymi i niesamowicie malowniczymi opisami. Ta powieść zapewni Wam emocjonującą podróż przez jej młodość. Razem z Evą będziecie przeżywać miłość, namiętność, zdradzać i kochać, ale i wybierać, między zniewoloną ja i nieszczęśliwą, a wyzwoloną ja, żyjącą pełnią życia. Książka jest nieco feministyczna, bo jak na XIX wiek i Nikaraguę, to Eva jest bardzo pewną siebie kobietą, nie zniewoloną przez mężczyzn. W swą historię bohaterka wplata rozmyślania i refleksję na temat tego, co warto, a czego nie.

Mimo, że niewiele tu dialogów, to książkę czyta się niesamowicie lekko i żal przestać, choćby na moment. To powieść o realizacji swoich marzeń i przekraczaniu własnych granic, niestety, nie zawsze obywa się to bez ranienia innych, a czytając, na usta cisną mi się ciągle słowa piosenki Ireny Santor: "O czym marzy dziewczyna, gdy dorastać zaczyna, kiedy z pąka zamienia się w kwiat?". Całość napisana jest w bardzo mądry, ale nie nudny sposób. Autorka świetnie pokazała nam złożoną naturę kobiety i mężczyzny, oraz to, jak różne są ich oczekiwania w życiu i jak inne są ich cele. Każda z nas, biorąc do rąk "Po tamtej stronie tęczy" z całą pewnością odnajdzie w niej swoje uczucia i pragnienia..

Co się tyczy okładki, hmmm, ciężko mi wyrazić się jednoznacznie. Podoba mi się kolorystyka, ale czegoś mi brakuje, w każdym razie nie oczarowała mnie.

Książkę polecam czytelnikom, którzy pragną znaleźć w literaturze pasjonującą i głęboką treść, pełną przekazu, a równocześnie dającą przyjemność czytania.

Świetnie napisana książka, bardzo lekko się ją czyta, zachowana równowaga pomiędzy dialogami a opisami, ładny język. Wciągająca akcja, ciekawe tło historyczne. Polecam!

• Moi mali książęta :)
  • Prywatna biblioteka