Jedwabna opowieść

2016-06-15
2016-06-15
Aleksandra Weksej
Aleksandra Weksej

Od pierwszych stron się coś dzieje. Rozdziały są podzielone na czasy przeszłe i obecne. Poznajemy dwie kobiety aż do splecenia ich losów. Wątki oparte na faktach, co jest trochę przerażające. Całość napisana zgrabnie i składnie, choć mnie osobiście pod koniec męczyła "logika i męczeństwo" Mei Lien.
Ogólnie złe nie było, dla miłośników gatunku jak najbardziej polecam.

Ogólnie złe nie było, dla miłośników gatunku jak najbardziej...

Estes stworzyła powieść na kanwie historycznych zdarzeń i wszystko to, co zostaje przedstawione z tego punktu niesie w sobie zarówno historię z przełomu wieków, jak i delikatną magiczność zapisaną w słowach powiązaną z kulturą i obyczajem chińskim. Natomiast treść dotycząca wydarzeń współczesnych żyje w oderwaniu od tego. Tu nie tylko zmieniają się czasy, ale i styl pisania jest odmienny charakteryzujący się niedopracowaniem.

Początkowo "Jedwabną opowieść" odbierałam jako dwie różne powieści i to nawet pisane przez inne autorki. Niesamowity jest ten kontrast: lekkość, a zarazem podniosłość opowieści o Mei Lien oraz schematyczność w prezentowaniu odczuć Inary. Współcześnie żyjąca bohaterka jest jak postać z opery mydlanej. Jakieś tam problemy, które - mam wrażenie - ojciec robi jej dla kawału, przeżywa jakieś tam rozterki z mężczyzną, ale ten i tak cały czas jest w nią wpatrzony z uwielbieniem.
W wyniku takiego zabiegu dostajemy w połowie powieść historyczną, a w połowie romans. A lepiej nazwać to po imieniu, bo nie jeden romans posiada nienaganną konstrukcję oraz prezentację losów bohaterów, a w przypadku "Jedwabnej opowieści" spotkałam się ze schematycznie poprowadzonym romansidłem. Bohaterowie nie zwracają uwagi na konsekwencje tylko z uśmiechem prą do przodu. Wszyscy są sobą olśnieni, wszyscy się kochają. Naiwność nie jest tylko charakterystyczną cechą młodej Inary ale również jej brata, przedsiębiorcy z pradziada na dziada. Podobnie zresztą jak profesor Chin i cała jego rodzina są zaledwie kukłami w przedstawieniu.

Być może Autorce najbardziej zależało na podkreśleniu losów Chińczyków z czasu Aktu o Wykluczeniu Chińczyków (1882) oraz dziesięć lat później uchwalenia Aktu Geary'ego dyskryminującego chińskich imigrantów aż po rok 1943. Wątek chiński w mojej ocenie broni się. Osobiście nigdy nie spotkałam się z informacjami o tak radykalnym oczyszczaniu terytorium Stanów Zjednoczonych z chińskiej nacji. I gdyby skupić się tylko na tych rozdziałach to emocje żalu, złości i bezradności na los staną się i naszym udziałem. Naprawdę szkoda, mimo iż nić łącząca przeszłość z teraźniejszością też została dobrze wykreowana, to jednak posypało się w oddaniu realiów rządzących dzisiejszym światem. I tak, to co mogło stać się doskonałe jest zaledwie przeciętne.

Historia rękawa i losy Mei Lien bardzo mnie zaciekawiły, można rzecz, że były siłą napędową mojego czytania. Z kolei wątek współczesny traci wiele przez infantylną Inarę. Kompletnie nie rozumiałam jej toku myślenia. Na plus za to jest postać Very Chin.

"Jedwabna opowieść" to debiut pisarski Kelli Estes zainspirowany prawdziwą historią.
Inara Erickson przyjeżdża do położonej na wyspie posiadłości zmarłej ciotki. Jest tak zauroczona miejscem swojego dzieciństwa, że postanawia wypełnić wolę ciotki, a jednocześnie odrzucić plany ojca co do swojej przyszłości i założyć hotel butikowy.
Podczas remontu zostaje znaleziony misternie wyszyty kawałek jedwabiu, który za sprawą naukowca okazuje się być rękawem chińskiej szaty sprzed 100 lat. Kolejne odkrycia prowadzą do historii Seatle i okolic z czasów wysiedleń ludzi chińskiego pochodzenia oraz odkrywają sekrety dwóch rodzin, w tym niechlubnej i tragicznej prawdy przodków Inary.

Książka napisana jest w formie przeplatających się rozdziałów z czasów współczesnych i sprzed wieku. Czytelnik poznaje historię młodziutkiej Mei Lien prześladowanej latami z powodu swojego chińskiego pochodzenia, a jednocześnie jest świadkiem odkrywania przeszłości przez głównych bohaterów.

Z przejęciem poznawałam razem z Inarą nieznaną mi dotychczas historię tej części USA naznaczoną rasizmem i z niedowierzaniem czytałam o tym, że można nienawidzić drugiego człowieka, znęcać się nad nim lub odnosić się z obrzydzeniem tylko dlatego, że wygląda inaczej.
To książka o skrywaniu haniebnej przeszłości przodków nie tylko przed światem, ale również przed własnymi dziećmi. To też książka, która porusza wątek wiary w drugiego człowieka, jego plany, nadzieje i marzenia, ale też dążenie do tego, by te plany zniszczyć i zmusić kogoś do wypełniania swojej woli.
"Jedwabna opowieść" opowiada też o rodzinnym interesie prowadzonym przez kolejne pokolenia. To pozycja, która porusza ze względu na wybaczenie dawnych krzywd i zadośćuczynienie za nie.

Muszę się przyznać, że jestem urzeczona książką Kelli Estes. Czyta się ją z prawdziwą przyjemnością. Podczas lektury miałam wrażenie, jakbym rozwijała kupon wzorzystego jedwabiu i oglądała kolejne obrazy.
Bardzo polecam!

Podczas remontu zostaje znaleziony...

Rewelacyjna przede wszystkim ze względu na tematykę. Nie miałam pojęcia o tej części historii USA, wiążącej się z Chińczykami. Powieść sprawnie napisana, choć powiązanie wątków Inary i Daniela wydało mi się aż za romantyczne;). Polecam jednak całym sercem tę piękną opowieść o sile i potrzebie prawdy.

Powieść piękna i wyjątkowa,opowiada o dwóch kobietach i rodzinie Chińskiej i Amerykańskiem.
Urzeka pięknym stylem pisarka,dużo uroku ma.
Pod ogromnym wrażeniem jestem książki.

Urzeka pięknym stylem pisarka,dużo uroku ma.
Pod ogromnym wrażeniem jestem książki.

Dwie historie - dzisiejsza i ta sprzed ponad stu lat...
Dwie rodziny - amerykańska i chińska...
Rasizm i poczucie wyjątkowości...
Tajemnice i zagadki, których rozwiązanie sięga starych spraw, a dotyka nowych uczuć
Baaardzo dobra mieszanka :)

Dwie historie - dzisiejsza i ta sprzed ponad stu lat...
Dwie rodziny - amerykańska i chińska...
Rasizm i poczucie wyjątkowości...
Baaardzo dobra mieszanka :)

Przepiękna książka! Opowiadająca historię dwóch rodzin, gdzie jedna znika bez słowa... Czasem przypadkowe spotkanie, telefon czyblist może znaczyć więcej. A także zacząć coś nowego... jest tu wątek miłosny, ale ta historia zapiera dech w piersi. Lekko napisana, szybko się czyta i nie raz łza się zakręci.

Bardzo dobrze się czyta tę książkę. Ciekawe obie historie, współczesna i ta z przeszłości, do tego fakt, że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, o których w ogóle się nie mówi.

Z początku się nudziłam i nie byłam przekonana do tej książki, lecz po przeczytaniu uważam że to dobra książka i warta przeczytania. Momentami to jak bardzo źle i niesprawiedliwie byli traktowani ludzie innego pochodzenia, innej narodowości (w przypadku tej książki Chińczycy),było naprawdę przykre i oburzające.

• Ebooki

Kelli Estes Jedwabna opowieść Zobacz więcej