Stojąc w cudzym grobie

Ian Rankin Wydawnictwo: Albatros, Ringier Axel Springer Polska Cykl: Inspektor Rebus (tom 18) Seria: Kryminały na lato kryminał, sensacja, thriller
Standing in Another Man's Grave
2016-07-25
Jan Kraśko
Kryminały na lato
John Rebus Szkocja

Najgorsza książka jaką w życiu czytałam - irytuący bohaterowie - to już chyba 3ci kryminał, po który sięgam z emerytowanym detektywem, który ma się za wszechmogącego detektywistycznego boga. Zero akcji, 440 stron można bybyło zawrzeć w 3. Mnóstwo dialogów i sytuacji nic nie wnoszących do sytuacji a zapełniających strony. Może ten ochlej i pijus, którego jedynym celem...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Drugie podejście do tej książki i tym razem dałem radę dotrwać do końca, ale było tylko przeciętnie.

Kawał dobrej literatury, który Cię nasyci, ale nie spowoduje, że poczujesz się przejedzony.

To świetny kryminał, z bardzo dobrą akcją i ciekawymi postaciami. Nie jest to klimat skandynawski, który uwielbiam, ale postać Johna Rebusa, czasami nieco wkurzająca, pasuje do wzoru zmęczonego życiem, otoczonego wonią papierosów i alkoholu detektywa z nadwagą, o bardzo bystrym umyśle. Książek z serii nie czytam po kolei, zatem niektóre powiązania mogą być nieco kłopotliwe...

Pierwsze spotkanie z autorem i dość ciekawe. Doskonale poprowadzona fabuła, namacalne tropy, którymi może podążać także czytelnik, rozbudowane osobowości postaci, wiele wątków fajnie ze sobą współgrających. Nieco zakończenie mnie znużyło, mało udokumentowane było, ale ogólnie na plus.

Czytając czekałam na rozwój sytuacji i zakończenie, które ,, zatrzęsie światem,,. Cóż...
Główny bohater, to detektyw na emeryturze, który jako cywil pracuje w Wydziale Spraw Otwartych i Niewyjaśnionych.
John Rebus, to osoba nie dająca się ująć w żadne ramy określające typowego śledczego. To człowiek o specyficznym poczuciu humoru, który jak przysłowiowy kot, chodzi swoimi...

Ósemka od fana Rebusa. Duży plus za Foxa w tle historii (choć dla samego Johna nie tak znów mocno w tle). Sama intryga kryminalna odpowiednio ciekawa i zagmatwana, dialogi jak zawsze znakomite, a całość zwyczajnie wciąga. Dobra rzecz.

Ian Rankin to kolejny autor, który może narzekać na brak szczęścia na naszym rynku. Może to dziwić skoro nawet Mariusz Czubaj pisze tak "Jeśli istnieje kryminalna Liga Mistrzów, to Iana Rankina wraz z inspektorem Rebusem w niej nie zobaczycie. Oni grają jeszcze o klasę wyżej."

Żeby docenić kunszt danego autora i jego sztandarowej serii, z reguły pasuje czytać w...

Strasznie męczyłem się przez 200 stron. Więcej nie wytrzymałem. Nudy, wydarzenia toczą się niczym wyścig ślimaków. Nie polecam.

Bardzo dobry powrót serii, która sprawiła, że zacząłem czytać kryminały. Serię o inspektorze Rebusie mogę polecić każdemu, kto nie sięgał po taką literaturę i z góry uznaje ją za gorszą i nie wartą uwagi. Doskonałe rzemiosło!

Dyskusje

• Kryminały