Ciemna liczba

Okładka książki Ciemna liczba Arne Dahl
Okładka książki Ciemna liczba
Arne Dahl Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Drużyna A (tom 8) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
Drużyna A (tom 8)
Czarna seria
Mörkertal
Czarna Owca
2014-03-05
2014-03-05
Robert Kędzierski
literatura szwedzka Drużyna A

Arne Dahl jest mistrzem! Czytanie jego kryminałów jest ulgą dla zbolałej i wątpiącej duszy, że kryminały - rasowe, wciągające, bywa, że mroczne, ale też opisujące to, za czym współczesny człowiek straszliwie tęskni: przyjaźń, solidarność, bliskość, zaufanie, jedność i działanie we wspólnym interesie tych, którzy razem pracują. Też byśmy tak chcieli, my czytający. Serię Arnego Dahl zaczęłam czytać od końca : ) Z rozpaczy sięgając po kryminały autorów, których jeszcze jakimś cudem nie czytałam (a rozpacz moja wzięła się z gniotów rozmaitych, typu - za przeproszeniem - autorka Puzańska). I zostałam uratowana. Czego i pozostałym wielbicielom gatunku życzę. Słowem: Czytać! Czytać wszystkie książki tego Autora! Odetchniecie i z prawdziwym kryminałem poobcujecie.

Myślę, że mogę śmiało zaryzykować stwierdzenie, że to najlepsza z dotychczas przeczytanych przeze mnie części z serii o drużynie A. Wciągająca od pierwszej strony. Nie mogłam się oderwać.
Polecam!

Polecam!

Może dlatego, że akurat ta książka Arne Dahla wpadła mi w ręce jako pierwsza, moja ocena nie jest wyższa. Początek z wieloma szwedzkimi nic nie mówiącymi nazwiskami może zniechęcić. Ale w sumie dobrze napisana powieść, w której nic nie jest oczywiste.

Najlepsza część serii jak dotąd, jest mroczna, podejmuje kolejny raz temat pedofili i przestępstw seksualnych.

Nieco przekombinowana ta historia.

Nieco przekombinowana ta historia.

Zdecydowanie najlepsza część cyklu, czemu wyraz daję w swojej ocenie. Las, naprawdę go czuć. Ginie 14-latka, rozpoczynają się poszukiwania... Do czego doprowadzą? Ciężkie tematy, ale pierwszy raz w tej serii miałam ochotę czytać dalej, czytać i czytać.
7,5

7,5

Kupiłem w promocji za złotówkę.Książka aurora,który był dla mnie obcy.Czyta się bardzo dobrze.
Pedofilia,tajemnicze ugrupowanie.Podejrzane zaułki Sztokholmu.
Fakt,nie jest to literatura ambitna,ani jakaś wyrafinowana.
Lecz,dużo jest tu akcji i ogólnie miłe czytanko.

Pedofilia,tajemnicze ugrupowanie.Podejrzane zaułki Sztokholmu.
Fakt,nie jest to literatura ambitna,ani jakaś wyrafinowana.
Lecz,dużo jest tu akcji i ogólnie miłe czytanko.

Książka, do której podeszłam z nutą ignorancji. Znalazłam ją w przydworcowym kiosku czekając na opóźniony pociąg za dwanaście złotych. Dla mnie to jak za darmo, zważywszy na to, że na książki zdarzało mi się wydać pół wypłaty.
Więc nie mając co ze sobą zrobić zaczęłam czytać i przewracać zgrabiałymi palcami coraz to dalsze strony, wkraczając w świat pedofilii i pornografii dziecięcej. Poznając ludzi walczących z tymi wynaturzeniami. Prawdę mówiąc nie jest to cukierkowa opowieść o bohaterskich policjantach, którzy bez utraty w ludziach, zdołają usunąć całe zło tego świata. To opowieść o nierównej walce i większości przypadków bezsilności wobec sprawców przerażających czynów.
Najciekawszym jednak wątkiem jak dla mnie jest to, o czym bardzo często się zapomina:
"Trzeba zrozumieć, jaki rodzaj życia prowadzą tacy ludzie jak my. Kontakt z innymi jest jakby sztuczny, nie odbywa się w rzeczywistym świecie. Na przykład na taką sytuację jak ta człowiek patrzy z góry jakby przytrafiła się komuś innemu. Bo ten prawdziwy świat jest gdzie indziej. To się drastycznie zmieniło wraz z nadejściem internetu. Człowiek jest bardziej samotny niż kiedykolwiek dotąd, ale równocześnie nie jest już samotny. Istnieją ludzie, którzy są do niego podobni. Rzeczywisty świat staje się większy, ale w tym, co nazywacie rzeczywistym światem, można znaleźć mniej niż kiedykolwiek. Dla zaskakująco wielu ludzi rzeczywistość przenosi się do wirtualnego świata. Tam mogą się urzeczywistnić i dotyczy to wszystkich drobnych perwersji, we wszystkim można znaleźć sobie podobnych. Człowiek nie musi już być w niczym sam, nie ma już tajemnic. (.....) Żyjemy w świecie spełniania swoich potrzeb, mniej więcej tak jak u schyłku Cesarstwa Rzymskiego. Dekadencja. To, o czym człowiek fantazjuje, musi stać się rzeczywistością. I może stać się rzeczywistością w świecie wirtualnym. Gdyby wirtualna przestrzeń nie istniała, żylibyśmy w bezgranicznej orgii"....

Nie doceniłam tej książki, która mnie wciągnęła i zadowoliła. Jest dość wyważona...Troszkę rozterek typowo życiowych, kilka głównych wątków, troszkę przemocy i zagadka która zostaje rozwiązana...

Uwielbiam ten styl! Lekki sarkazm, ciekawie skonstruowana opowieść o ważnych tematach. Tym razem Arne Dahl porusza problem seksualności. Zagadnienie, tak bardzo nam wszystkim bliskie, autor pokazuje jak przez zwierciadło, uwypuklając jego pozytywną, jak i bardzo ciemną, negatywną stronę. A to wszystko w konwencji kryminału, oczywiście skandynawskiego. Po raz kolejny w tle pojawia się odniesienie do historii, a to Dahlowi wychodzi bardzo dobrze. Drużyna A w akcji, gotowa jak zwykle na wszystko ;)

Zaginięcie czternastolatki, rozpoczyna serię zdarzeń, która wymaga od Drużyny A bardzo dużego zaangażowania. Jak to u autora bywa, tematy poruszane ważkie i zawsze aktualne. Kolejna dobrze napisana powieść warta przeczytania.

• Czarna Seria
  • Kryminał