Dolmen. Kamienie śmierci

Nicole JametMarie Anne de Pezennec Wydawnictwo: Vesper literatura piękna
Vesper
2006-01-01
2006-01-01

Nie oglądałam serialu, na podstawie którego powstała ta powieść, więc nie była skażona jego treścią. Zapewne dlatego fabuła trzymała mnie w napięciu do ostatnich stron.

Intryga kryminalna jest tu spiętrzona, rozbudowana i - co bardzo lubię - powiązana z zagadkami z przeszłości. Oprócz tego interesujące są wątki obyczajowe i elementy związane z mitologią celtycką. Wszystko to razem tworzy klimat tajemniczości, grozy i nerwowego wyczekiwania na finał, który okazuje się zaskakujący.
Bardzo dobrze pokazane zostało też tło obyczajowe - życie mieszkańców Bretanii, która nie skąpi swoim mieszkańcom kapryśnej aury i zmagania się z codziennymi trudami.

Przeczytałam tę powieść z emocjami i wielką przyjemnością. Mimo iż treść czasami bywała mroczna, lektura okazała się doskonałym relaksem.

Uwielbiam serial i jak tylko dowiedziałam się o książce, musiałam ją przeczytać. Ogólnie pozostawiła pozytywne wrażenie, ale jednak nie może równać się z serialem, na podstawie którego powstała. I nie chodzi tylko o piękne widoki wyspy, morza itp., ale nie czułam chemii między głównymi bohaterami, która była wyczuwalna w serialu. Kilka mniej istotnych szczegółów zostało zmienionych, ale myślę, że kiedy wrócę do tej historii zdecyduję się na serial, zamiast książkę.
W opisie książki (na okładce) zostało wspomniane, że trwają prace nad kontynuacją. Szkoda, że najprawdopodobniej nie ma polskiego tłumaczenia drugiej i trzeciej części. Chociaż drugą może uda mi się kiedyś dorwać po niemiecku. I przede wszystkim szkoda, że serialowa kontynuacja też nie doszła do skutku, w każdym razie nigdy nie trafiłam na żadną informację, żeby taka istniała :(

Niesamowicie wciągająca, tajemnicza i zaskakująca. Bardzo lekko i przyjemnie się czyta, 'połknęłam' ją w dwa dni. Po przeczytaniu zabieram się za serial - mam nadzieję, że też trzyma poziom. Nigdzie nie mogę znaleźć drugiej części, która rzekomo miała powstać. Czy ktoś coś wie na ten temat?

Dla mnie autorki zbyt skupiły się na opisywaniu akcji, a zapomniały o kreacjach psychologicznych. Gubiłam się w imionach i nazwiskach. Raczej średnia.

Uuu... Ta książka to coś. Szczerze. Świetna, porywająca fabuła, masa ciekawych wątków i sprytnie dobre tłumaczenie. A na deser jak to powinno być, szokujące zakończenie historii. <br />
Na bank do niej wrócę. ;)

Na bank do niej wrócę. ;)

Świetna, wciągająca książka!

Świetna, wciągająca książka!