Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością

Okładka książki Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością Gerald Steinacher
Gerald Steinacher Wydawnictwo: Czarne Seria: Historia [Czarne] reportaż
reportaż
Historia [Czarne]
Nazis on the Run: How Hitler's Henchmen Fled Justice
Czarne
2015-05-20
2015-05-20
Maciej Antosiewicz
historia naziści zbiegowie trzecia rzesza hitler II wojna światowa

Porządne (popularno) naukowe opracowanie dotyczące tematu ucieczek części nazistów po II wojnie światowej. Z podkreśleniem "naukowe", co powoduje że dla wielu styl opowieści może nie być zbyt zachęcający.

Opis różnych aspektów problemu-Włochy, Czerwony Krzyż, Kościół, wywiad amerykański czy Argentyna Perona daje poczucie względnie pełnego opisu zjawiska, dla wielu kojarzonego z różnymi mitami, choć rzeczywiste wydarzenia wcale nie są przyjemnym dziedzictwem dla zainteresowanych.

To co mi się nie podobało-odnosiłem wrażenie że dla autora nie ma znaczenia czy uciekający Niemiec (czy też kolaborant z odpowiedniego kraju) jest oficerem Luftwaffe, żołnierzem itp., czy komendantem obozu zagłady, a to ogromna różnica.

Jeszcze ważniejszy aspekt, jaka była świadomość zbrodni nazistowskich przez pomagających uciekinierom, czy np. biskup Hudal po za tym że był antykomunistą i nacjonalistą, miał wiedzę na temat ogromu zbrodni Holokaustu czy też nie, a świeżo po wojnie ta sprawa nie jest oczywista. Ma to istotne wg. mnie znaczenie dla oceny postawy tych ludzi.

Krążą legendy że Hitler i wielu jego kolesiów przeżyli wojnę i żyją spokojnie w Argentynie. Hitler to jednak nie, ale wielu jego współpracowników faktycznie zwiało przed sprawiedliwością. Dlaczego właśnie do Argentyny? Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, a przecież ciekawi mnie historia. Z tej książki się dowiedziałem. Już mam szczerze dosyć opracowań na temat II wojny światowej, których od kilku lat jest zatrzęsienie, jednak ten mniej 'rozdrapywany' wątek mnie zaciekawił. No i już wiem, o co chodzi z tą Argentyną i wiem jak Watykan wspierał ludobójców i jeszcze Czerwony Krzyż...

Zapraszam na fb na mój nowy blog do dyskusji po więcej bezkompromisowych recenzji.
@CzynicznyCytelnik

Tematyka ucieczek nazistów przed wymiarem sprawiedliwości nigdy nie była mi bliska. Kilka faktow dotyczących ucieczki dr Mengele, czy historii z pojmaniem Eichmanna przez przedstawicieli Izraela to było troche mało. Kiedy w moje rece trafila ksiazka G. Steinachera pomyslalem ze to dobry moment zeby uzupelnic wiedze w tym temacie.
Ksiazka w sposob ciekawy przedstawia czasy powojenne, sytuacje polityczna ktora pozwolila umknac ludobojcom do Ameryki Poludniowej.
Wstrzasnelo mna to ze w przerzut nazistow zamieszane byly takie instytucje jak Panstwo Koscielne czy Czerwony Krzyz.
Lektura godna polecenia dla ciekawych wiedzy historycznej

Ksiazka w sposob ciekawy przedstawia czasy...

Gerald Steinacher to profesor historii i judaistyki pracujący na Uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych. Jego książka „Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością” powstała na podstawie jego badań i przedstawia okoliczności oraz trasy ucieczek, którymi poruszali się zbrodniarze nazistowscy opuszczający Europę.

Na pewno część czytelników zna te historie np. z filmu „Akta Odessy”, czy opowieści o ucieczce Adolfa Eichmanna do Argentyny.

Chichotem historii i rzeczą, której nie znałam jest opowieść, jak w latach 1945-1947 tymi samymi trasami uciekali zbrodniarze wojennymi uciekający do Ameryki Południowej, jak i ich ofiary - Żydzi z Polski i Rumuni uciekający do Palestyny cyt:” Znam małą gospodę w pobliżu Merano we włoskim Tyrolu oraz inne miejsce w pobliżu przełęczy Reschen pomiędzy Austrią a Włochami, gdzie nazistowscy i żydowscy podróżni spędzali czasem noce, nie wiedząc o sobie nawzajem. Żydów umieszczano na piętrze i kazano im się nie ruszać, a nazistów na parterze i ostrzegano ich, aby nie wychodzili na zewnątrz”.

Oczywiście zbrodniarze nazistowscy nie mogliby uciec z Niemiec, czy Austrii do Włoch, a potem do Ameryki Południowej, gdyby nie fałszywe dokumenty, ułatwiające zmianę tożsamości, które dostarczał Czerwony Krzyż. To też swoista ironia losu, do czego przyczynił się chaos i wędrówka ludów w Europie po zakończeniu wojny, że ci, którzy mieli na sumieniu życie wielu niewinnych ludzi, dzięki pomocy Czerwonego Krzyża uciekali przed sprawiedliwością.

Inną instytucją, która pomagała się wydostać nazistom z Europy był Watykan.
Co ciekawe, także Stany Zjednoczone po wybuchu „zimnej wojny” nie miały żadnych skrupułów, by zatrudniać zbrodniarzy wojennych u siebie, tłumacząc to walką przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Jak się do tego odnieść, czy można być tak cynicznym, żeby puścić w niepamięć popełnione zbrodnie na niewinnych ofiarach w imię interesu politycznego cyt. ”Historia amerykańskiego szczurzego korytarza i przywróconych do obiegu agentów jest przykładem oportunizmu i hipokryzji usprawiedliwianych nadejściem zimnej wojny. Dla niektórych nazistów, esesmanów i kolaborantów okazała się ona całkiem ocaleniem, dla innych jedynie tymczasowym odroczeniem ostatecznej sprawiedliwości”.

Mimo, że książka jest obszerna, to czyta się ją łatwo i przyjemnie. Znakomita opowieść oparta na faktach, godna polecenia nie tylko osobom zainteresowanym tematyką drugiej wojny światowej, czy losami powojennymi nazistów. Polecam.

Na pewno część czytelników zna...

Chronologicznie najpierw ukazala sie w 2002 roku ksiazka Uki Goni, pochodzacego z rodziny dyplomatow argentynskiego dziennikarza i historyka, o drogach ucieczki nazistow przez Wlochy do Argentyny - "Prawdziwa Odessa" (na polski przetlumaczona dopiero w 2016, a wiec pozniej niz ksiazka Steinachera). Kto zna "Odesse", tego nie zachwyci ksiazka Steinachera (pierwsze wydanie z 2008 roku, na polski przetlumaczona w 2016),bo brak w niej wielu waznych nazwisk z sieci bankow Fuldner, nazwisk ze struktur organizacji CAPRI.
Jezeli sie wezmie pod uwage, ze Austria i Wlochy wspolpracowaly z Hitlerem, a wojskowy zarzad aliantow we Wloszech rozwiazal sie juz 31.12.1945, to nie dziwi, ze anonimowo podrozujacy nazisci mogli sie swobodnie we Wloszech poruszac i podawac za rodzonych Wlochow, choc po wlosku nie mowili ani slowa. Watykan z kolei obawial sie komunizmu i chcial stworzyc blok katolicki z Hiszpanii, Wloch i Ameryki Lacinskiej, wiec przyjal postawe "pomagamy wszystkim katolikom, bez wzgledu na ich przekonania polityczne".
Dla pelnosci obrazu nalezaloby przeczytac obydwie ksiazki.

Tematyka poruszona w książce bardzo ważna i interesująca. Opisuje jak łatwo było uciec tysiącom zbrodniarzy wojennych nie tyle z Europy, co od odpowiedzialności za swoje czyny. Pozwala wyrobić sobie nieco zdanie dlaczego tak często spotykamy się obecnie z przekłamaniem historii i próbą przerzucenia odpowiedzialności za zbrodnie II WŚ na Polaków.
Natomiast samą książkę czyta się ciężko, napisana przez profesora jako praca naukowa. Miałem wrażenie, że w kółko czytam tą samą stronę. Ale tak czy inaczej warto się zapoznać.

Natomiast samą książkę czyta...

Książka historyczna oparta na wieloletnich badaniach autora.
To co uderzyło mnie w tej książce to obojętne podejście Kościoła katolickiego, Watykanu i Czerwonego Krzyża do byłych zbrodniarzy wojennych. Oczywiście po II wojnie światowej nadeszła zimna wojna i walka z ZSRR, ale nie może przeważać nad doprowadzeniem tych katów do odpowiedzialności.

Polecam dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej i inaczej spojrzeć na świat.

Książka historyczna oparta na wieloletnich badaniach autora.

Polecam dla tych, którzy...

Ciekawa i solidna pozycja dla wszystkich zainteresowanych tematem. Autor wykonał naprawdę ogromną badawczą robotę. Szkoda, że zabrakło rozwinięcia niektórych wątków.

• II wojna światowa
  • Literatura faktu
  • W bibliotece

Gerald Steinacher Zbiegli naziści. Jak hitlerowscy zbrodniarze uciekli przed sprawiedliwością Zobacz więcej