To Hell and Back: Europe 1914-1949

Okładka książki To Hell and Back: Europe 1914-1949 Ian Kershaw
Okładka książki To Hell and Back: Europe 1914-1949
Ian Kershaw Wydawnictwo: Penguin Books Seria: The Penguin History of Europe historia
historia
The Penguin History of Europe
Penguin Books
2015-11-17
2015-11-17
9780141980430
europa I wojna światowa okres międzywojenny II wojna światowa początek zimnej wojny XX wiek historia

Świetna pozycja - doskonałe wyważenie między pracą naukową a opowieścią o świecie który zwariował.

Dosyć przeciętna książka, która opisuje zbyt szeroki temat. Dużo ogólników. Na plus na pewno ciekawe cytaty ludzi, którzy przeżyli bądź byli świadkami opisywanych wydarzeń. Ciekawie nakreślone tło społeczne i głównie przez ten aspekt należy postrzegać tą książkę, faktografia (może z wyjątkiem I wojny światowej) została bardzo zmarginalizowana, ale też taki był chyba zamysł autora.

Według mnie - dobra, popularyzatorska książka dla zwykłego czytelnika, zainteresowanego historią pierwszej połowy XXw. Bez wdawania się w nużące militarne i strategiczne szczegóły autor omawia w przystępny sposób problemy nękające Europę w tamtych czasach. Plus - za omówienie sytuacji we wszystkich krajach europejskich , ogromny minus za wyraźnie wyczuwalne lewicujące sympatie autora, czego bardzo nie lubię...

Przeczytałem 30 stron i wystarczyło, żeby tę szmirę odłożyć na półkę. To nie jest obiektywny historyk, a więc niczego prawdziwego czytelnik się nie dowie. Kershaw jest zlewaczałym filosemitą wpisującym się w antypolską narrację pedagogiki wstydu "przedsiębiorstwa holokaust" obok Grossa i Grabowskiego. Omijać szerokim łukiem.

Ian Kershaw „Do piekła i z powrotem. Europa 1914-1949”

Historia świata wydaje się być fascynującym przedmiotem, tematem który zawsze może zaoferować czytelnikom świeże spojrzenie na tematy – pozornie już nam dobrze znane. Jestem przekonana że historia jest takim przedmiotem, który zawsze coś odkryje nowego dla nas i pozwoli mieć inny punkt widzenia na dany temat. Uwielbiam czytać o historii świata, o II wojnie światowej, o konfliktach, o zmianach społeczno-gospodarczych i o jednostkach ludzkich, które są świadkami przemian się dziejących. Wszystko to jest ważne, potrzebne a najlepiej jakby było jeszcze dobrze napisane. Tego cały czas szukam w pozycjach stricte historycznych. Stąd też jeszcze w tamtym roku wypożyczyłam tą cegłę Iana Kershawa z biblioteki (książka ma 672 str.) Odleżała swoje, bym po nią sięgnęła zaraz po świętach w grudniu. Oczekiwania spore i cóż. Mogę napisać śmiało, że pierwsze przysłowiowe koty za płoty za mną.

Ian Kershaw jest brytyjskim historykiem, który w swoim pisarskim dorobku kilka historycznych pozycji, głównie dotyczących mojego ulubionego tematu – czyli II wojny światowej. To temat, który nadal fascynuje nie bez powodu wielu badaczy. Była to moja pierwsza styczność z pisarstwem angielskiego historyka i z bólem piszę – że będzie długa przerwa. Nie trafiła do mnie ona, nie jest to szkodliwa lektura, ale moje oczekiwania względem książek historycznych, są o wiele wyższe.

„Nawet ci, którzy dobrze znają historię, znajdą wiele szokujących faktów na stronach tej książki. Jeszcze więcej się z niej nauczą, bo to nie tylko katalog okropności, ale też dokładna analiza ich przyczyn. „THE TIMES” – czytamy na okładce, i wiele innych równie pochlebnych opinii. Zastanawiałam się, gdzie są te szokujące fakty, i czego mogę się nowego z niej nauczyć. No i wiecie, że nie wpadłam do tej pory, co niby to miało być? Prędzej powiem, że czułam się jak ten mityczny Syzyf, bo gdy widziałam cień nadziei, ze coś drgnie, że zaraz naprawdę znajdę TO COŚ, z powrotem zbierałam się wśród jakże znanych faktów.

Dla mnie osobiście, to była walka. Nierówna walka, bo autor miewał lepsze i gorsze momenty pisząc tą książkę. Tych pierwszych jednak było o wiele za dużo jak na mój gust. Nie wiem, czy zadanie, które przyświecało autorowi, go zwyczajnie nie przerosło. Im dalej w las, tym ciemniej, a kręta droga prowadząca przez menadry historii poszczególnych państw Europy wydawała się nie mieć końca. Czytelnik znajdzie tu wiadomości, które śmiało przeczytamy w wielu innych opracowaniach historycznych, a zatem nic nowego, nic odkrywczego w niej nie znajdziemy.

Rażąca maniera by między co dłuższymi i nużącymi fragmentami uprawiać quasi demagogię i forsowanie czytelnikowi swoich przekonań politycznych (szczególnie w 1 części to się rzuca w oczy, gdy rozpisywał się o zmianach w Europie),to kolejny minus. Nie każdego interesują prywatne poglądy pisarza, a gdy nagminnie powtarza wyświechtane frazesy co ileś stron, to już przestaje być znośne nawet dla najcierpliwszych.

To nie jest zła książka, bo jestem zdania że dla osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej o czasach I i II wojny światowej – to będzie to odpowiednia lektura. Jednak dla fascynatów i osób, które „siedzą” w historii na pewno nie.

5/10

Recenzję można też znaleźć na:Tak mi dopomóż book.

Ian Kershaw „Do piekła i z powrotem. Europa 1914-1949”

Powiem szczerze, że spodziewałem się bardziej porywającej lektury. Z drugiej strony mogłem się spodziewać, że napisanie książki o dwóch wojnach światowych i okresie międzywojennym nie będzie przedstawiało szczegółów jakich oczekiwałem. Były momenty lepsze i gorsze. Szczególnie dobrze mi się czytał o sytuacji gospodarczej w miedzy wojnami oraz o powstaniu bloków po II wojnie światowej.

Książkę oceniam bardzo pozytywnie. Polecam szczególnie dla osób, ktorych wiedza o Europie w latach 1914-1949 ogranicza się tylko do Holocaustu podczas II wojny światowej (jak moja przed lekturą). Do piekła i z powrotem to opis praktycznie każdego kraju europejskiego od strony politycznej, gospodarczej, życia społecznego i wielu innych. Ukazany jest tu przede wszystkim ciąg wydarzeń prowadzący do wybuchu Wielkich Wojen oraz ich konsekwencje i wpływ na późniejszy rozwój Europy, Europy, którą znamy. Całość pisana w dość przejrzysty sposób, prostym językiem, co czyni z niej lekturę dla każdego. Oczywiście większość ważnych wydarzeń jest opisana dość ogólnikowo, ale nie jest to minusem ponieważ książka ma przekazać czytelnikowi podstawową wiedzę, dosłownie zarys, a stworzenie tak obszernego dzieła rozwijającego każdy aspekt opisywanych czasów jest po prostu niemozliwe. Każdy kto odczuwa z tego powodu niedosyt może zaopatrzyć się w pozycje uzupełniające. Dla mnie natomiast była to lektura bardzo wartościowa. Interesowało mnie tło polityczne Wielkich Wojen i to też od autora dostałam. Książka była dla mnie kopalnią nowych, nieznanych dotąd faktów, pozwoliła mi lepiej zrozumieć teraźniejszość oraz to, że echo II Wojny Światowej odbija się w obecnej Europie do dziś. U mnie przeczytanie każdego kolejnego podrodziału było jak "Eureka!", co czyniło lekturę przyjemną. Polecam każdemu, mniej, tym obeznanym w temacie, bardziej tym, którzy drogi Do Piekła i Z Powrotem jeszcze nie przeszli...

Pierwsza książka Kershawa - wypadł gorzej, niż się spodziewałem. Słabiej od Beevora czy Daviesa. Stylistycznie i składniowo słabo, nie wiem, na ile to wina przekładu, ale - o ile można tak mówić o książce która ukazuje fakty historyczne - trochę nudno.

Autor chciał opisać, politycznie, społecznie i kulturalnie dzieje pierwszej połowy XX wieku.
Zamysł nie do końca się udał, książka pomimo, że obszerna traktuje wiele wątków bardzo pobieżnie.
Na plus trzeba dodać, że autor starał się "wspomnieć" praktycznie o każdym kraju Europy.

Pozycja nie spełniła moich oczekiwań. Poza tym styl pisania autora jest nierówny. Książka niby podzielona na rozdziały i wątki, ale niewygodnie przebiegała lektura.

• II wojna światowa
  • I wojna światowa