Wojna Niemców. Naród pod bronią 1939-1945

historia
9788380620360
Tomasz Fiedorek
nazizm II wojna światowa III Rzesza Niemcy

Książka opisuje przede wszystkim historie zwykłych ludzi. Przedstawiają oni wojnę ze swojej perspektywy, dzięki czemu można poznać więcej punktów widzenia ówczesnych wojennych czasów. Imponujący jest wpływ propagandy na społeczeństwo, sterując myśleniem ludzi.
Jeśli ktoś chciałby poznać realia życia podczas II wojny światowej, szczerze polecam tą książkę.

Świetna książka o tych co to tylko wykonywali rozkazy. Oparta na pamiętnikach i listach ówcześnie żyjących Niemców oraz raportach służby zajmującej się badaniem opinii publicznej na tak zwanym froncie wewnętrznym czyli w różnych rejonach Rzeszy. Połykałem bardziej niż czytałem bo lektura to fascynująca i niestety przerażająca, kolejny dowód na to, że ludzka głupota i...

Kolejna książka czytana na konkurs i w sumie z ciekawości. Kiedy ujrzałem ten tytuł, stwierdziłem, że może być to ciekawe. Mało autorów przedstawia drugą wojnę światową od strony Niemców. Zwykle jak mówimy o tym okresie, to wspominamy głównie o działaniach wojennych, albo o wszystkich tych represjonowanych i eksterminowanych ludzi, czyli m.in.: Żydach, Słowianach, Romach....

Opis poglądów, zachowań, reakcji Niemców w odniesieniu do sytuacji III Rzeszy na frontach i na
„froncie” wewnętrznym. Kolejny raz widać, że człowiek to wielki konformista. Autor odnosi się do
związków wyznaniowych (katolicy, protestanci) jako jedynej alternatywy dla ideologii nazistowskiej. Kościoły raczej nie zdały tego egzaminu. Zwłaszcza ich czlonkowie, chętnie...

Jest to pierwsza książka jaką czytałam o II Wojnie Światowej z perspektywy ludzi, którzy ją wywołali. Pełna faktów oraz historii poszczególny osób.

Myślę, że warto po nią sięgnąć ale na pewno przed jej rozpoczęciem, trzeba mieć jakąś wiedzę na ten temat.

Na półkach: , , , ,

Bardzo interesująca pozycja. Jednak nie dla każdego. Zrozumienie tej książki wymaga dużej orientacji w zawiłości historii z tego okresu. Ktoś kto ma już dużą wiedzę o wydarzeniach z okresu I i II wojny ta pozycja będzie wspaniałym uzupełnieniem. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O tym, że jest to wyjątkowa książka, oryginalne, niespotykane dotąd spojrzenie na II wojnę światową, napisano już wiele, więc nie będę się powtarzał. Ciekawszym jednak wydają mi się wnioski, jakie z tej książki można wyciągnąć a które nie zostały wypowiedziane wprost w tekście.
Należy przede wszystkim zacząć od końca. Obsesja Niemców zaraz po wojnie, żeby przedstawiać...

Nie myślałem, że jeszcze jakakolwiek książka poświęcona III Rzeszy (chociaż czekam wciąż na opracowanie o całej historii i ideologii NSDAP) może mnie jeszcze zaskoczyć, a tu proszę, otrzymaliśmy coś zupełnie nowego (nie zagalopuję się na wszelki wypadek i nie użyję stwierdzenia "pionierskiego). Publikacja Nicholasa Stargardta poświęcona jest bowiem spojrzeniu zwykłych...

Wybtine dzieło historyczne.

Wreszcie przeczytana przeze mnie książka o historii drugiej wojny światowej z perspektywy tych co ją wywołali, skupiająca się na życiu cywilów. Napisana jest ciekawie, nigdy się nie nudziłem podczas czytania, a wiedzę historyczną chłonąłem bez końca.

Dyskusje

• Historia