Wojna Niemców. Naród pod bronią 1939-1945

Nicholas Stargardt historia 864 str.
The German War: A Nation Under Arms, 1939-45

Rebis
historia
nazizm II wojna światowa III Rzesza Niemcy

Porównaj ceny i

Jest to pierwsza książka jaką czytałam o II Wojnie Światowej z perspektywy ludzi, którzy ją wywołali. Pełna faktów oraz historii poszczególny osób.

Myślę, że warto po nią sięgnąć ale na pewno przed jej rozpoczęciem, trzeba mieć jakąś wiedzę na ten temat.

Na półkach: , , , ,

Bardzo interesująca pozycja. Jednak nie dla każdego. Zrozumienie tej książki wymaga dużej orientacji w zawiłości historii z tego okresu. Ktoś kto ma już dużą wiedzę o wydarzeniach z okresu I i II wojny ta pozycja będzie wspaniałym uzupełnieniem. Polecam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

O tym, że jest to wyjątkowa książka, oryginalne, niespotykane dotąd spojrzenie na II wojnę światową, napisano już wiele, więc nie będę się powtarzał. Ciekawszym jednak wydają mi się wnioski, jakie z tej książki można wyciągnąć a które nie zostały wypowiedziane wprost w tekście.
Należy przede wszystkim zacząć od końca. Obsesja Niemców zaraz po wojnie, żeby przedstawiać...

Nie myślałem, że jeszcze jakakolwiek książka poświęcona III Rzeszy (chociaż czekam wciąż na opracowanie o całej historii i ideologii NSDAP) może mnie jeszcze zaskoczyć, a tu proszę, otrzymaliśmy coś zupełnie nowego (nie zagalopuję się na wszelki wypadek i nie użyję stwierdzenia "pionierskiego). Publikacja Nicholasa Stargardta poświęcona jest bowiem spojrzeniu zwykłych...

Wybtine dzieło historyczne.

Wreszcie przeczytana przeze mnie książka o historii drugiej wojny światowej z perspektywy tych co ją wywołali, skupiająca się na życiu cywilów. Napisana jest ciekawie, nigdy się nie nudziłem podczas czytania, a wiedzę historyczną chłonąłem bez końca.

Wydawać by się mogło, że na temat II wojny światowej powiedziane zostało już wszystko. Szczególnie, gdy chodzi o udział Niemców oraz ich odpowiedzialność. Niestety w ostatnich latach coraz mocniej propagowana jest teoria, że winni tej największej tragedii XX wieku są naziści, natomiast nie powinno się obwiniać niemieckiego społeczeństwa. W skrajnych przypadkach mówi się...

Dyskusje

• Historia