Tajemnica Kremla

Okładka książki Tajemnica Kremla Vladimir Fédorovski
Okładka książki Tajemnica Kremla
Vladimir Fédorovski Wydawnictwo: Jeden Świat powieść historyczna
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Jeden Świat
Data wydania:
2006-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8389632233
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
275
42

Na półkach: , ,

O Kremlu – rosyjskiej warowni w centrum Moskwy – powstało mnóstwo publikacji i książek, jedne były lepsze, drugie gorsze. Do tych drugich należy książka Vladimira Fedorowskiego pt. „Tajemnica Kremla”.
Książka ta miała opowiadać o spiskach, intrygach, zagadkach których do dziś nie rozwiązano. W rzeczywistości jest to skrócona historii Rosji, w której pojawia się wiele błędów i niedomówień. Błędne daty, pomieszane wydarzenia są często spotykaną rzeczą na kartach tego dzieła.
Przykładem może być opis zdobywania tronu w Moskwie przez Dymitra Samozwańca. Autor pisze, że zbieranina wojsk zebranych przez Dymitra zdołała dojść do Moskwy. Jest to nieprawda, buntownik najpierw zajął się obleganiem niewiele znaczącego zamku , następnie został pokonany w bitwie pod Drobiczynami i dopiero śmierć Borysa Godunowa i jego następcy Fiodora sprawiły że Dymitr został carem. Jest to oczywiście jeden z licznych błędów.
Kolejną wadą książki jest brak chronologii. Autor pisząc o panowaniu cara Mikołaja I w następnym rozdziale opisuje nastroje społeczne w Rosji podczas I wojny światowej po czym wraca do XIX wieku. Nie rozumiem jaki był tego cel, efekt jest w moim odczuciu negatywny. Niektóre okresy w historii mogłyby być ciekawiej opisane, jednak autor nie potrzebnie niektóre z nich skraca do nawet dwóch stron, inne zaś ciągną się po kilkanaście kartek.
Każda książka ma oczywiście swoje plusy i minusy. Plusem tej jest opis zamku na końcu książki. Opisuje najważniejsze pomieszczenia i monumenty, pisze o historii przedmiotów które można zobaczyć na zamku. Jest to jedyny fragment książki na który warto zwrócić uwagę.
Książki czytać nie polecam, jest stratą czasu. Jeśli chcemy poczytać o historii Rosji po prostu wejdźmy w Wikipedię i poczytajmy o interesującym nas fragmencie, zamiast czytać bzdury i skrócone fakty.

O Kremlu – rosyjskiej warowni w centrum Moskwy – powstało mnóstwo publikacji i książek, jedne były lepsze, drugie gorsze. Do tych drugich należy książka Vladimira Fedorowskiego pt. „Tajemnica Kremla”.
Książka ta miała opowiadać o spiskach, intrygach, zagadkach których do dziś nie rozwiązano. W rzeczywistości jest to skrócona historii Rosji, w której pojawia się wiele...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
46

Na półkach: ,

"(...) manipulacja i dezinformacja, przekłamania i wprowadzanie w błąd, prowokacje, szantaż i intrygi, korupcja na ogromną skalę."

Książka byłego dyplomaty francuskiego (rosyjskiego pochodzenia) opisuje te historie, o których Rosja i Moskwa nie chciałyby pamiętać. Są zatem: okrucieństwo Iwana Groźnego, opricznina, wielka smuta, czasy Lenina na Kremlu i nieugiętość Stalina. Przeczytamy tu o tajnych grach służb wywiadowczych, obcym wywiadzie i przede wszystkim o walce o władzę.

Autor oprowadza nas po historii Kremla, począwszy od powstania Moskwy po prezydenturę Władimira Putina. Próbuje pokazać, że dzieje największego państwa świata właśnie zdają się zataczać koło, którego nierozłącznymi elementami są odwieczni bohaterowie: car i szpieg.

Książka "Tajemnice Kremla" to pozycja ciekawa. Dzięki niej dowiemy się jak rosyjscy władcy sięgali po tron i jakie działania musieli poczynić, by władzę utrzymać. Znajdziemy w niej również wiele argumentów na to, że Rosja to nie kraj jednego rządzącego, ale od wielu wieków państwo grupy, która kontroluje najważniejsze jego sektory.

Po przeczytaniu trudno nie ulec jednak wrażeniu, że wiele rozdziałów jest zbyt krótkich, by dostatecznie poznać wszystkie historie. Cała książka ma 255 stron, ponad 30 rozdziałów i kilka aneksów (w tym zbędne przepisy kucharskie i opis spaceru po Kremlu). Jest niespójna, czasem w chronologii występują duże przerwy, a często jednej osobie poświęconych jest kilka rozdziałów.

Ocenić ją ciężko. Zawiera arcyciekawe informacje, ale kompozycja pozostawia wiele do życzenia. To drugie z pewnością nie powinno jednak odstraszać tych osób, które interesują się Rosją i Europą Wschodnią. Na pewno znajdą w niej atrakcyjną lekturę.

"(...) manipulacja i dezinformacja, przekłamania i wprowadzanie w błąd, prowokacje, szantaż i intrygi, korupcja na ogromną skalę."

Książka byłego dyplomaty francuskiego (rosyjskiego pochodzenia) opisuje te historie, o których Rosja i Moskwa nie chciałyby pamiętać. Są zatem: okrucieństwo Iwana Groźnego, opricznina, wielka smuta, czasy Lenina na Kremlu i nieugiętość...

więcej Pokaż mimo to

avatar
492
52

Na półkach: , ,

Momentami odrobinkę tendencyjny odcień (jeżeli rozpatrywać w kategorii dokumentu),momentami nużąca, momentami zdaje się streszczeniem jakiegoś właściwego tekstu (ach, te skandalicznie krótkie rozdziały),ale jakiś walor odkrywczy ma, o czymś opowiada, gdyby autor skupił się na samych szpiegach zamiast trochę zbyt na siłę łączyć wątek szpiegostwa z wątkiem Kremla, byłoby wcale nieźle. W każdym razie partie o szpiegach (zwłaszcza historyczne) czytało się dobrze. Trudno tę książkę nazwać dobrą, ale summa summarum trudno ją też nazwać złą.
-1 punkt za okładkę, która wygląda, jakby ktoś dziecku dał Painta. +1 punkt za dobór osób na okładce ;-)

Momentami odrobinkę tendencyjny odcień (jeżeli rozpatrywać w kategorii dokumentu),momentami nużąca, momentami zdaje się streszczeniem jakiegoś właściwego tekstu (ach, te skandalicznie krótkie rozdziały),ale jakiś walor odkrywczy ma, o czymś opowiada, gdyby autor skupił się na samych szpiegach zamiast trochę zbyt na siłę łączyć wątek szpiegostwa z wątkiem Kremla, byłoby...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    15
  • Chcę przeczytać
    8
  • 2013
    1
  • 2014
    1
  • 2015
    1
  • Mekka Rosjologa
    1
  • Biblioteka
    1
  • Literatura "dorosła"
    1
  • Historia
    1
  • Rosja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tajemnica Kremla


Podobne książki

Przeczytaj także