Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Vladimir Fédorovski
4
6,2/10
Pisze książki: literatura piękna, powieść historyczna
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
6,2/10średnia ocena książek autora
32 przeczytało książki autora
39 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Tajemnica Kremla Vladimir Fédorovski
6,1
Momentami odrobinkę tendencyjny odcień (jeżeli rozpatrywać w kategorii dokumentu),momentami nużąca, momentami zdaje się streszczeniem jakiegoś właściwego tekstu (ach, te skandalicznie krótkie rozdziały),ale jakiś walor odkrywczy ma, o czymś opowiada, gdyby autor skupił się na samych szpiegach zamiast trochę zbyt na siłę łączyć wątek szpiegostwa z wątkiem Kremla, byłoby wcale nieźle. W każdym razie partie o szpiegach (zwłaszcza historyczne) czytało się dobrze. Trudno tę książkę nazwać dobrą, ale summa summarum trudno ją też nazwać złą.
-1 punkt za okładkę, która wygląda, jakby ktoś dziecku dał Painta. +1 punkt za dobór osób na okładce ;-)
Tajemnica Kremla Vladimir Fédorovski
6,1
O Kremlu – rosyjskiej warowni w centrum Moskwy – powstało mnóstwo publikacji i książek, jedne były lepsze, drugie gorsze. Do tych drugich należy książka Vladimira Fedorowskiego pt. „Tajemnica Kremla”.
Książka ta miała opowiadać o spiskach, intrygach, zagadkach których do dziś nie rozwiązano. W rzeczywistości jest to skrócona historii Rosji, w której pojawia się wiele błędów i niedomówień. Błędne daty, pomieszane wydarzenia są często spotykaną rzeczą na kartach tego dzieła.
Przykładem może być opis zdobywania tronu w Moskwie przez Dymitra Samozwańca. Autor pisze, że zbieranina wojsk zebranych przez Dymitra zdołała dojść do Moskwy. Jest to nieprawda, buntownik najpierw zajął się obleganiem niewiele znaczącego zamku , następnie został pokonany w bitwie pod Drobiczynami i dopiero śmierć Borysa Godunowa i jego następcy Fiodora sprawiły że Dymitr został carem. Jest to oczywiście jeden z licznych błędów.
Kolejną wadą książki jest brak chronologii. Autor pisząc o panowaniu cara Mikołaja I w następnym rozdziale opisuje nastroje społeczne w Rosji podczas I wojny światowej po czym wraca do XIX wieku. Nie rozumiem jaki był tego cel, efekt jest w moim odczuciu negatywny. Niektóre okresy w historii mogłyby być ciekawiej opisane, jednak autor nie potrzebnie niektóre z nich skraca do nawet dwóch stron, inne zaś ciągną się po kilkanaście kartek.
Każda książka ma oczywiście swoje plusy i minusy. Plusem tej jest opis zamku na końcu książki. Opisuje najważniejsze pomieszczenia i monumenty, pisze o historii przedmiotów które można zobaczyć na zamku. Jest to jedyny fragment książki na który warto zwrócić uwagę.
Książki czytać nie polecam, jest stratą czasu. Jeśli chcemy poczytać o historii Rosji po prostu wejdźmy w Wikipedię i poczytajmy o interesującym nas fragmencie, zamiast czytać bzdury i skrócone fakty.