Powstanie listopadowe 1830-1831. Polityka - Wojna - Dyplomacja

Okładka książki Powstanie listopadowe 1830-1831. Polityka - Wojna - Dyplomacja Władysław Zajewski
Okładka książki Powstanie listopadowe 1830-1831. Polityka - Wojna - Dyplomacja
Władysław Zajewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek powieść historyczna
powieść historyczna
Wydawnictwo Adam Marszałek
2003-01-01
2003-01-01
83-7322-349-5
XIX wiek powstania polityka miedzynarodowa

Bardzo solidna i przystępnie napisana synteza dziejów powstania listopadowego. Na uwagę zasługuje umiejętne połączenie wątków militarnych z polityką wewnętrzną i zagraniczną, a nawet relacji powstańców z Kościołem. Być może mógłby się pojawić jeden rozdział o dalszych losach powstańców w pierwszych latach na emigracji, ale i bez niego jest to pozycja wyczerpująca temat. Jedyny minus to bardzo częste literówki w tekście, które psują efekt.

Kawał dobrej roboty. Geneza powstania, jego przebieg, jak i sytuacja społeczno- ekonomiczna przenoszą nas w bardzo trudne czasy dla Księstwa Warszawskiego. Przeważajace siły wroga, wsparcie innych krajów (bądź ich absencja, jak kto woli) nacierają ze straszną siłą na polskiego ducha, który walczy o niepodległośc kraju i swoje istnienie. Niespodziewane zwyciestwa, walka do samego końca, błędy dowódców, wielka polityka, jak i ta ta, o któeuj nikt nie wspomina. Czyli po prostu sytuacja w XIX- wiecznej Europie, rozkład sił i układy, które doprowadziły do zmiany dziejów.

Bardzo dobra pozycja przybliżająca tematykę powstania listopadowego, nawet dla kogoś, kto nie przepada za historią.

• Powstania
  • Malutki Historyk
  • Powstanie listopadowe
  • Historia XVI-XIX
  • POPULARNO-NAUKOWE

Dodaj cytat z książki Powstanie listopadowe 1830-1831. Polityka - Wojna - Dyplomacja