Terror

W.A.B.
2016-09-02
2016-09-02
Anna Kierejewska
dramat dramat europejski dramat niemieckojęzyczny kara katastrofa lotnicza literatura niemiecka poczucie winy sąd śmierć terroryści terroryzm zamach terrorystyczny

Oficjalne recenzje i

Diabelska alternatywa

Link do recenzji

1431 106 75

„Terror” von Schiracha to moje pierwsze spotkanie z tym niemieckim autorem. Bardzo ciekawa forma książki-dramatu: jesteśmy widzami toczącej się rozprawy sądowej, gdzie jako oskarżony staje pilot wojskowego myśliwca. Major Koch zestrzelił cywilny samolot uprowadzony przez terrorystę - na pokładzie były 164 osoby. Zrobił to w ostatniej chwili, gdyż inaczej samolot uderzyłby w stadion piłkarski, na którym mecz oglądało 70 tysięcy ludzi. Do nas należy osądzenie oskarżonego i wydanie własnego wyroku. Dla mnie od początku oczywistym było, że postąpił słusznie, a niesłuszny był jedynie brak natychmiastowej ewakuacji stadionu. Pasażerowie samolotu i tak by zginęli podczas uderzenia, a dodatkowo ucierpiałoby wielu innych. Tutaj jednak pojawia się pytanie: skoro możesz zabić 164 osoby, by ocalić 70000, to gdzie jest granica? Czy zabijesz 164 niewinnych, by uratować 170 innych? A może zabijesz 1, by ocalić 5?

,,Terror" Ferdinanda von Schinarcha opowiada o procesie majora Larsa Kocha, który zestrzelił samolot pasażerski, przejęty przez terrorystę, na pokładzie którego były 164 osoby, aby ocalić 70 000 ludzi będących na stadionie.

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Nie za bardzo wiem jak ją ocenić. Pisana w formie scenariusza, więc przeczytałam ją w godzinkę. Porusza ona trudną tematykę, czy można ważyć i porównywać życie ludzkie? Autor pozostawia tę ocenę czytelnikowi.

Podoba mi się, że autor na początku skupia się na podaniu argumentów za i przeciw słuszności podjętej przez majora decyzji. Od pierwszych stron widzimy przebieg całej rozprawy, a na sam koniec dostajemy dwie możliwości do wyboru - wyrok skazujący lub uniewinniający - każde z wytłumaczeniem, dlaczego akurat tak zdecydowali ławnicy. Z jednej strony spodobał mi się ten zabieg, a z drugiej strony w obydwu uzasadnieniach znalazły się zdania, z którymi się nie zgadzałam.

Po samym opisie rozprawy dostajemy jeszcze przytoczone przemyślenia autora, dotyczące terroryzmu, na przykładach. Ta część podobała mi się najmniej. Natomiast, gdy już myślałam, że autor nie wypowie się w sprawie rozprawy, którą opisał, nawiązał zarówno do niej, jak i do późniejszych przemyśleń na samym końcu książki oraz skrzydełku okładki.

Jeśli jesteście ciekawi samego wyglądu i przeprowadzenia procesu to myślę, że też możecie się rozczarować, bo momentami słownictwo było bardzo potoczne i nie wydaje mi się, żeby sędzia dyskutował z obrońcą w tak potoczny sposób. Niemniej jednak sama tematyka i sposób napisania książki sprawia, że zatrzymujemy się chwilę nad tym, aby pomyśleć o tym jak wiele znaczy ludzkie życie i co my zrobilibyśmy, będąc w takiej sytuacji.

Nie sądziłam, że dramat mi się tak spodoba jeśli chodzi o styl pisania. Czytało się przyjemnie, błyskawicznie i zrozumiale. Fabuła ciekawa. Polecam jako szybką lekturę.

Książka zmusza do refleksji, w wyniku której mierzymy się z koniecznością wydania wyroku (zgodnie ze swoim sumieniem) w sprawie postawionego w stan oskarżenia pilota. Mamy sąd, obrońcę, prokuratora i przedstawione nam w toku rozprawy dowody. Pomysł generalnie ciekawy, myślę jednak, że rozważania dotyczące zasadności podjętej przez oskarżonego decyzji można byłoby bardziej skomplikować (czy na naszą decyzję wpłynąłby fakt, jeśli samolot zostałby zestrzelony wcześniej, a nie w ostatniej możliwej chwili; jaką decyzję podjąłby pilot, jeśli na pokładzie zestrzelonego przez niego samolotu rzeczywiście byłby ktoś mu bliski?). Ciężko bowiem, po zapoznaniu się ze wszystkimi dowodami, odżegnać się przy podjęciu decyzji od rozważań czysto statystycznych i bronić zasad niejako dla zasady.
Może nie będzie to popularna opinia, ale osobiście większe wrażenie wywarła na mnie zawarta w książce, już po tekście właściwego dramatu, laudacja i snucie rozważań na temat granic wolności słowa i szeroko rozumianej wolności w ogóle, także w kontekście funkcjonowania społeczeństwa demokratycznego. Czy polecam? Owszem! :)

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Konceptotractwo

Konceptotractwo

Trafiłam przez przypadek na jakimś bazarku książkowym na urlopie, chyba we Władysławowie, zapłaciłam jakieś śmieszne parę złotych, a przeżycia związane z tym dramatem zostaną ze mną na zawsze. Krótka i treściwa książka pokazująca dramat bohatera i trudne decyzje, które w dzisiejszych czasach są bardzo aktualne.

Ciekawa. Daje do myślenia.

Ciekawa. Daje do myślenia.

Spoko rozważania nad wartością życia

Spoko rozważania nad wartością życia

"Proszę wydać wyrok, kierując się spokojem i opanowaniem. A co najważniejsze: pamiętajcie państwo, że stoi przed wami człowiek. Ma podobne marzenia co państwo, te same potrzeby, tak jak i państwo pragnie szczęścia. Dlatego wydając wyrok, pozostańcie państwo ludźmi."

Aktualna tematyka i doskonale dobrana do niej forma literacka: klasyczna, szlachetna i elegancka. Pozwala uniknąć zbędnych ozdobników, tak aby skupić się na czystej treści i skłonić do głębszych refleksji.

Świetna!

Dodaj cytat z książki Terror