Kaffee und Zigaretten

Sammlung Luchterhand
2019-03-04
2019-03-04
niemiecki

To najnowsza książka Ferdinanda von Schirach. Pojawiła się niedawno jako nowość w mojej lokalnej bibliotece. Ponieważ lubię tego autora postanowiłem sięgnąć po tą książkę. Mamy do czynienia z króciutką pozycją. Trudno przypisać ją do jakiegokolwiek gatunku. Z jednej strony składa się z krótkich opowiadań, z drugiej strony krótkich esejów, osobistych refleksji pisanych w pierwszej osobie. Po dłuższym zastanowieniu dochodzę do wniosku, że są to po prostu notatki autobiograficzne napisane przez samego autora o samym sobie. Autor przelał na papier swoje myśli przy kawie i papierosach.

Jeśli faktycznie mamy do czynienia z książką autobiograficzną, to autor sporo pisze o swoich szkolnych przyjaciołach, których spotyka po latach, o swojej rodzinie, o tym jak wyglądało jego życie w internacie w którym jako nastolatek. Część tekstu poświęcona jest też współczesnym wydarzeniom które autor czyta w gazecie i na bieżąco komentuje. Takim wydarzeniem jest na przykład atak terrorystyczny który miał miejsce w Paryżu podczas meczu piłki nożnej. Niektóre wydarzenia współczesne są w neutralny sposób opisane przez autora i nie są opatrzone żadnym komentarzem. W przypadku znowu innych wydarzeń autor komentuje i wyraża własną opinię.

Myślę, że gdyby nie popularność autora to ta książki nie miała by możliwości bytu na rynku wydawniczym. Moim zdaniem nie jest niczym nadzwyczajnym, po prostu facet pisze trochę o sobie, trochę dzieli się ze światem swoimi poglądami, przemyśleniami, a czasem po prostu parafrazuje w neutralnym sposób to co przeczytał w gazecie. Może jest jakaś luka na rynku książkowym aby wydawać takie książki, i może nawet od czasu do czasu warto sięgnąć po taką pozycję, no i może dobrze, że ta konkretna pozycja nie była obszerna, akurat w sam raz. Nie żałuję, że sięgnąłem po tą książkę. Warto było, chociażby z językowego punktu widzenia.

• Po niemiecku

Dodaj cytat z książki Kaffee und Zigaretten