Okładka książki Francuzki nie potrzebują liftingu. Sekrety piękna i radości życia w każdym wieku Mireille Guiliano
Mireille Guiliano Wydawnictwo: Znak Literanova poradniki
poradniki
Znak Literanova
2016-06-27
2016-06-27
Dorota Gruszka
francuski uroda zdrowie

Ale może komuś się spodoba :)

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Kupiłam ją licząc na ciekawe porady o zdrowym stylu życia, a znalazłam porady, i owszem, ale dla kobiet po czterdziestce i starszych. Oczywiście takie książki są potrzebne, ale gdybym wiedziała to nie kupiłabym jej, bo czytając ją, czułam się po prostu staro... szczerze mówiąc nie wyniosłam z tej książki nic odkrywczego....

Nudy na pudy. Kolejna książka, która została napisana tylko po to, żeby odcinać kupony. Nie twierdzę, że nie czytało mi się tego względnie przyjemnie, ale ileż można? Nic nowego, nic wybitnie interesującego.
Francuzki nie potrzebują skalpela bo jedzą mało, dużo się uśmiechają, nie malują, słabo czeszą i mają na wszystko mówiąc kolokwialnie "wywalone". Super, Pani Autorko, popisała się Pani!
Tyle tylko, że ja kocham robić makijaż, to jak, jestem skazana na skalpel? Uśmiecham się dużo, ale nie mam na wszystko "wywalone"... Hm...

Merytorycznie bez sensu, żadnych badań, żadnych przykładów, po prostu przykłady w postaci Francuzek, które tak robią i nie potrzebują skalpela. Stek bzdur, nie ma co się oszukiwać, ale to się teraz czyta i sprzedaje. Pff, sama jestem hipokrytką, bo każdą pozycję dotyczącą urody łykam od razu.
Teraz się to zmieni, przeczytałam już tyle badziewia, że... no nie ma sensu.

"Francuzki nie potrzebują liftingu", to książka, której prawdę mówiąc nie zamierzałam przeczytać (jeszcze nie dla mnie!). Jednak - przeczytałam. I myślę, że poradnik Mireille Guiliano powinna przeczytać każda kobieta (nawet ta, która jeszcze nie wie co to „lifting”). Dlaczego? Bo"Francuzki nie potrzebują liftingu" to kwintesencja francuskiego podejścia do mody i urody, to pochwała życiowego luzu i dystansu do siebie i świata.
Autorka pokazuje jak ważne jest pozytywne nastawienie do własnego wyglądu i wieku. Książka jest zabawna i znakomicie poprawia humor! Naprawdę przyjemnie się ją czyta.
Ponadto poradnik Mireille Guiliano zwiera wiele praktycznych rad dotyczących pielęgnacji, ze szczególnym naciskiem na naturalne i domowe sposoby.

Ksiązka mnie dobiła. Chciałam przeczytać cos, co wprawi mnie w dobry nastrój i pozwoli patrzeć na wiele procesów ze spokojem, tymczasem po przeczytaniu zaczynam bać się starości i tego, co się z tym wiąże. BYć może jestem na te pozycję za młoda ( przezd 40) i target tego tytuły był inny, np. 60plus. Może. Niemniej młodym osobom nie polecam, tym dojrzalszym już może bardziej.

Ciekawa "pogadanka" na temat "starzenia się na luzie" i z klasą napisana lekkim i przystępnym językiem (trochę mogą razić wtrącenia w języku francuskim, które nie zostały przetłumaczone i czasami trudno jest odgadnąć ich znaczenie z kontekstu) ;) Znajdziemy tam wpisy o modzie, urodzie, zdrowiu, życiu zawodowym i miłosnym, garść przepisów oraz trików modowo-urodowych. Najwięcej skorzystają z niej panie w wieku 50+, ale i 30-40 latki mogą coś interesującego się dowiedzieć z tej książki.

Uroda po francusku

Mireille Guiliano jest autorką poradników, w których wyjaśnia, jak to możliwe, że Francuzki nie tyją, dobrze wyglądają, zachowują młodość bez stosowania zabiegów medycyny estetycznej i są uznawane za kobiety z klasą. Sekrety tych kobiet wbrew pozorom nie są tak bardzo tajemnicze. Przede wszystkim należy dbać o ciało, umysł i zdrowie, kochać siebie i akceptować swój wiek. To najważniejsze porady, jakie można znaleźć w książce „Francuzki nie potrzebują liftingu”.

Mireille Guiliano napisała wyjątkowy poradnik, bo sama będąc kobietą siedemdziesięcioletnią z bogatym doświadczeniem życiowym, skierowała swoje przemyślenia do dojrzałych kobiet. Idea, aby pokazać, że życie po pięćdziesiątce może być pełne uroku, kobiecości i piękna, bez przymusu dopasowywania się do lansowanych przez zachodnie media sztucznych wzorców urody, jest wspaniała. Mimo pozytywnego przesłania, poradnik Guiliano w wielu momentach jest zniechęcający. Bo choć autorka przekonuje, że najważniejsza jest akceptacja siebie, wskazuje jednocześnie szereg zasad, które trzeba zrealizować, żeby zachować młodość i dobry wygląd. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, iż do ich wypełnienia konieczna jest spora zasobność portfela.

Jakich porad kobietom udziela Guiliano? Droga do wspaniałego wyglądu to pozytywne podejście do życia, dobre, zdrowe jedzenie i odrobina ruchu. Ale to nie wszystko. Żeby wyglądać młodo, konieczne kobieta powinna mieć w szafie dobrego gatunku ubrania, oczywiście od znanego projektanta. Niezwykle ważne są buty – najlepiej włoskie, wykonane na specjalne zamówienie, idealnie dopasowane, doskonałe będą szpilki. Styl ubierania się powinien być klasyczny, z uwzględnieniem właściwych kolorów, krojów i długości. Tanie rzeczy, zdaniem autorki, swoim wyglądem zdradzają niską cenę, dlatego trzeba się ich wystrzegać. Kosmetyki luksusowe, francuskie albo amerykańskie, do znalezienia w drogerii Sephora. Wśród preparatów kosmetycznych najistotniejsze są te pielęgnacyjne, przeciwstarzeniowe, zawierające eliksir młodości, autorka wymienia kilka dobrych – Estée Lauder czy Lancôme. Fryzura stworzona przez fryzjera artystę. Do tego ćwiczenia – joga albo pilates, ćwiczenia relaksacyjne, ewentualnie pływanie lub tenis. No i dieta, oparta na zdrowych produktach. Autorka zdradza nawet kilka przydatnych przepisów – pojawiają się tu takie powszednie składniki, jak cytryny Meyer, ocet z sherry, ser ricotta z pełnego mleka, czerwony ryż z Camargue, świeże sardynki, makaron orecchiette czy szczególnie polecane przez Guiliano ostrygi.

Kreowany przez Guiliano sposób życia i dbania o wygląd dosyć mocno odbiega od standardów, w jakich żyje większość polskich kobiet. Wśród rad autorki można odnaleźć uniwersalne wskazówki dotyczące pielęgnacji czy życia, jednak są one mocno zdominowane przez zalecenia kompletnie oderwane od naszych realiów. W lekturze przeszkadza także spora ilość nieprzetłumaczonych, francuskich wtrąceń, które, jeśli czytelnik nie zna tego języka, wymagają ciągłej pracy ze słownikiem. Poradnik „Francuzki nie potrzebują liftingu” polecam traktować bardziej jako ciekawostkę niż urodowe vademecum.

Uroda po francusku

„Francuzki nie potrzebują liftingu” autorstwa Mireille Guliano to bardzo ciekawy zbiór rad jak zestarzeć się z godnością i radością. Autorka na podstawie swoich doświadczeń opisuje jaki wpływ na nasz wygląd i sposób odbierania nas przez innych ma ubiór, fryzura, makijaż. Nakłania do umiaru w tych aspektach i odnalezienia swojej drogi, by dobrze czuć się we własnej skórze. Guiliano zwraca uwagę jak w prosty sposób zapobiegać szybkiemu starzeniu się i zachować skórę w takim stanie by nie potrzebowała w przyszłości inwazyjnych zabiegów medycyny estetycznej.
Duża uwagę zwraca na ruch oraz sposób odżywiania się. Na własnym przykładzie przedstawia przykładowe przepisy, które mają pomóc zachować zdrowie i dobre samopoczucie na lata. Opisuje jak powinna wyglądać codzienna dieta, jakie produkty są wskazane i powinny gościć na naszych talerzach. Ponadto, prezentuje zdrowe podejście do suplementów diety, które tak ochoczo reklamują nam koncerny farmaceutyczne. W kilku przykładach pokazuje jak tracić zbędne kalorie i zachować sprawność bez katorżniczych ćwiczeń.
Autorka przekonuje, że warto starzeć się na luzie, pogodzić się z rzeczami, na które w pewnym wieku nie ma się wpływu. Zamiast użalać się nad biegiem czasu autorka sugeruje by tak jak ona często spotykać się z przyjaciółmi, realizować swoje pasje i odkrywać nieznane. Powtarza znane stwierdzenie, że gdy twoja praca jest jednocześnie pasją, nie czujesz się jakbyś chodziła do pracy. Ciężko się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, szczególnie patrząc na wciąż energiczną autorkę.
Pomimo, że książka skierowana jest do osób nieco ode mnie starszych, znalazłam kilka (jeśli nie kilkanaście) cennych rad, które mogę już teraz zastosować by cieszyć się zdrowym i udanym życiem. Pozycja obowiązkowa dla kobiet po 50-tce, dlatego przy najbliższej okazji podrzucę książkę mamie.

Książka, do której z pewnością powrócę. Choćby po to, żeby zrobić kilka notatek. W porównaniu do pierwszej książki o Francuzkach, z którą miałam do czynienia - Bądź paryżanką, gdziekolwiek jesteś - Guiliano biję ją na głowę. Można się upierać przy tym, ze tematy sa zgoła różne, bowiem Guiliano pisze przecież o starzeniu się, ale przemyca też treści ogólne. Najlepszą rekomendacją jest chyba fakt, że sama zestarzeję się za pół wieku (tak przypuszczam) a mimo to znalazłam w niej coś dla siebie.

Co do samej treści: lekka, przyjemna, niezbyt wymagająca. Kilka rad dotyczących zdrowia, pielęgnacji ciała i urody wzięłam sobie głęboko do serca, a pozostałe puściłam w niepamięć.

Co by dużo nie mówić, w tych kwestiach do Francuzek nam jeszcze daleko.

Mireille Guiliano w swojej najnowszej książce (poprzednia to min. „Francuzki nie tyją”) odkrywa tajemnicę kobiet narodowości, która kultywuje piękno. Francja jest europejską stolicą szyku, mody oraz piękna!
Zaskakująco autorka nie stworzyła katalogu najmodniejszych kolorów, fasonów i marek kosmetyków. Otwiera za to wachlarz możliwości obudzenia piękna, która każda z nas nosi w sobie...
Czytając książkę wyruszamy w podróż wewnątrz siebie. Jak oceniam się na co dzień? Co mówi do mnie mój wewnętrzny głos i jak to wpływa na mnie, na to jak wyglądam i jaka jestem dla innych? Co jem? Czy ćwiczę? Jaki make - up wybieram? Czy mocny – by zasłonić wszystkie niedoskonałości? Czy pielęgnuję swoją skórę, włosy? Jak się odżywiam? Czy ćwiczę?
To nie jest zwykły poradnik! Nie narzuca i nie radzi przyjęcia jakiegoś planu udoskonalania siebie, ale w subtelny i szykowny sposób uświadamia, że do bycia piękną nie trzeba wiele pieniędzy, ani pracy. Wystarczy czysta naturalność.
Czytając książkę mamy wrażenie, że rozmawiamy z autorką, a ta mądra Francuzka z klasą udziela nam w swojej opowieści rad niczym dobry duch . „Zwróć uwagę na to...” „ Może za dużo od siebie wymagasz...”. Często przytacza zabawne i interesujące historie oraz myśli wielkich naszych czasów.
Lektura dla kobiety w każdym wieku!

Poradnik współczesnej kobiety, jak zdrowo się odżywiać i świetnie wyglądać. Autorka zdradza nam kilka, jak nie kilkanaście sekretów i trików urodowych Francuzek. Nie zapomina nawet o tak ważnym temacie jakim jest miłość i seks. Mi szczególnie podobały się triki dotyczące włosów i paznokci, a także te dotyczące żywności. Z przyjemnością wykorzystam przepis na zdrowe śniadanie, bo uwielbiam jogurt naturalny. Jak widać są to tematy bardzo uniwersalne i znane oraz praktykowane przez kobiety w Europie, ale też na całym Świecie.

• Poradniki
  • Francja