Cała prawda o Francuzkach

2016-02-05
2016-02-05
Edyta Świerczyńska
Edyta Świerczyńska Francja Francuzki kobiety kobieta

Super ta książka była, serio. Generalnie, jest to książka popularno-naulowa napisana w przystępny sposób. Jest trochę historii, trochę badań. Polecam fanom kultury francuskiej i nie tylko. W piękny sposób rozprawia się z tymi durnymi mitami na temat Francji :)

To nie jest książka o modzie tylko o stylu bycia, kulturze i historii.

To nie jest książka o modzie tylko o stylu bycia, kulturze i historii.

Świetna książka pod bardzo sztampowym, niedobrze dopasowanym tytułem.

Świetna książka pod bardzo sztampowym, niedobrze dopasowanym tytułem.

Świetnie napisany, zabawny i - jednocześnie - traktujący o poważnych sprawach, reportaż społeczno-obyczajowy. Czyta się lekko, a jego treść poprawia każdą pogodę, z pogodą ducha włącznie.

Świetna książka - treściwa, błyskotliwa, z wyważoną ilością faktów, statystyk i informacji urozmaicanych - by nie przytłoczyły i nie znużyły -z wyczuciem fragmentami wywiadów, anegdotkami i komentarzami autorki. Przy tym sporo humoru i lekki styl a z racji odniesień do badań, wydarzeń etc. czytelnik otrzymuje raczej obiektywny obraz. Moja ciekawość względem stereotypów dotyczących Francuzek została zaspokojona.
Fajnie byłoby przeczytać podobnie napisane książki o kobietach należących do innych narodowości. Jeśli ktoś z Was czytał coś podobnego, napisanego w stylu "Całej prawdy o Francuzkach", proszę o podrzucenie tytułu w prywatnej wiadomości.

„ … Mężczyznom zawsze się wybacza, kobietom też – jeśli są charyzmatyczne …”

Kobiety z innego kraju na pierwszy rzut oka wydają Nam się bardziej szykowne, otwarte i wyzwolone. Ale czy na pewno? Przed Wami publikacja, która obala mity, a wchodzi w kulisy francuskiego życia.

Marie-Morgane Le Moël studiowała literaturę, nauki polityczne, język angielski i dziennikarstwo. Była australijską korespondentką „Le Monde” i RFI. Pod koniec 2012 roku wróciła do Francji, gdzie pracuje w dziennikarskim fachu dla AFP. Na swoim koncie ma kilka ciekawych książek m. in „Sekrety francuskiej kuchareczki”.

Każda kobieta ma inny system wartości. Jedna kocha dzieci, inna pracę i drogie modne ubrania. Francuskie kobiety od lat przedstawiane są niejednoznacznie. Liczba książek analizujących ten temat na rynku wydawniczym jest bardzo bogata. A jak do zagadnienia odnosi się publikacja „Cała prawda o Francuzkach”?

Co prawda, płeć piękna wydaje dość duże pieniądze na seksowną, koronkową bieliznę, ale to część naszego kobiecego świata. Niektóre stereotypy rozśmieszają do łez. Ale czy można się ich pozbyć? Biografie kilku słynnych Francuzek są na prawdę interesujące. To historia zmysłowej Brigitte Bardot, Sophie Marceau, Edith Piaf z jej słynnym „Padam, padam”, czy walecznej Joanny d’Arc.

W wielu francuskich domach, polityka jest tematem ważnym, ale mężczyźni mają problem z akceptacją obecności kobiet w przestrzeni władzy. I gdzie w tym miejscu jest ten idealny model Francji, przedstawiany we współczesnych mediach? Może kobieta na najwyższym stanowisku, była by krokiem w odważną przyszłość państwa?

Autorka w odważny sposób porusza problem wiary i sytuacji Kościoła katolickiego. To także romanse ludzi z pierwszych stron gazet. Niestety istnieje podział na te, które trzyma się w tajemnicy i te, które wychodzą na światło dzienne dość szybko. Przykładem są prezydenci, władcy – tacy jak Ludwik XIV, czy „Pani Bovary” Gustwa Flauberta. To właśnie od tej postaci literackiej pochodzi termin „bowaryzm”, który oznacza rozczarowanie rzeczywistością, która nie spełnia naszych oczekiwań.

W mieście sławnych projektantów, elegancja stała się jedną z najważniejszych wartości. To ubrania Chanel, Diora, czy torebki Louis Vuitton. Coco Chanel była biedną dziewczyną, którą porzucił własny ojciec. Dzięki ciężkiej pracy, wspięła się na szczyt drabiny społecznej i prowadziła dyskusje z najpotężniejszymi ludźmi świata. Winston Churchill cenił ją za silny charakter.

Pisarze, artyści i projektanci tworzą obraz francuskiej kobiety idealnej, która nie powinna być pulchna. Mit napędza gospodarkę i wizerunek dostępnego luksusu. Tylko, że poza granicami Paryża, życie toczy się własnym rytmem. To matka trójki dzieci, nie spędzająca swojego czasu wolnego na pokazach mody. Wymiary zmieniają się wraz ze statystykami, ale jedno jest pewne, że prawda zawsze leży po środku.

Gorąco polecam ciekawą lekturą o kobietach, od której nie mogłam się oderwać.

Katarzyna Żarska
(www.redaktor21.bloog.pl)

Wydawnictwo Kobiece
Oprawa: twarda
Liczba stron: 287
Przełożyła: Edyta Świerczyńska

„ … Mężczyznom zawsze się wybacza, kobietom też – jeśli są charyzmatyczne …”

Mimo katolickiego wychowania mamy tendencję do rozkładania nóg szerzej niż kobiety innych narodowości. Dlaczego tak się dzieje? po pierwsze jesteśmy bardzo dumne z bielizny, którą nosimy. O tak, w odróżnieniu od innych nacji, które zakładają majtki uszyte ze starych serwet, Francuzki trwonią krocie na seksowną, koronkową czerwoną konfekcję.

Bardzo dobra książka obrazująca życie Francuzek. Są dane statystyczne, opis zwyczajów Francuzek obecnie, przedstawione najwybitniejsze postacie kobiece w historii (polityka, sztuka,literatura, moda etc.). Książka zgrabna, skondensowana, z której dużo można się dowiedzieć-to lubię.

Wprawdzie na rynku książek jest obecnie „wysyp” tytułów poświęconych Francuzkom i wydawałoby się nawet, że w tym temacie już niewiele można powiedzieć, to jednak okazuje się, że tak naprawdę niewiele wiemy o tym enigmatycznym narodzie.

Dlaczego Francuzki uznaje się za jedne z najbardziej eleganckich, stylowych i szykownych kobiet na świecie? Dlaczego nieustannie sprawiają wrażenie perfekcyjnie ubranych i wyróżniających się nienagannymi manierami? Dlaczego pozostałe przedstawicielki płci pięknej tak bardzo pragną odkryć sekret francuskiej kobiecości? Marie-Morgane Le Moël zna odpowiedź na te wszystkie pytania i twierdzi, że to wszystko tylko „siedzi w naszych głowach”. Czasem kwestie związane z wyjątkowym szykiem, stylem i zmysłową elegancją Francuzek to zwykłe frazesy. Wprawdzie niekiedy bazują one na rzeczywistości, jednak częściej stanowią zaledwie stereotypy.

A zatem jakie naprawdę są Francuzki? Z książki wynika, że to zwyczajne kobiety – takie jak każde inne, jak każda z nas. To po prostu historia kraju, z którego pochodzą, sprawiła, że są one postrzegane w taki, a nie inny sposób, a nie nieskazitelna cera czy szczególna znajomość zasad mody.

Autorka bierze pod lupę niektóre znane kobiece postaci, które odcisnęły swe piętno na historii Francji, sprzeciwiając się normom właściwym społeczeństwu patriarchalnemu. Przedstawia historie osobistości, które walczyły nie tyle o feminizm, ile o prawo do głosowania i życia zgodnie z własnymi pragnieniami. Marie-Morgane Le Moël, zaczynając swoją opowieść od przywołania takich postaci historycznych, jak Joanna d'Arc czy Madame Pompidou, zmierza do nakreślenia cech charakteryzujących współczesną Francuzkę.

Ta książka to zarówno nietuzinkowe spojrzenie na historię samej Francji z perspektywy iście kobiecej, jak i rewelacyjny przewodnik po „francuskości” dla tych, którzy do tej pory niewiele o tym kraju wiedzieli. To także świetna lektura dla wszystkich osób, które chciałyby poznać życiorysy najbardziej intrygujących oraz inspirujących Francuzek, za sprawą których dokonała się swoista rewolucja społeczno-idelogiczna.

Takiej książki o Francuzkach jeszcze nie było – zdecydowanie polecam!

Poległam na konfrontacji wyobrażeń z rzeczywistością. Mimo przewrotnego tytułu oczekiwałam potwierdzenia piękna i zmysłowości a otrzymałam jęczenie nieszczęśliwej feministki.

Dodaj cytat z książki Cała prawda o Francuzkach

Ciekawostki historyczne