Zimna fala

2019-04-10
Horror surrealistyczny powieść grozy Bydgoszcz

Niezła i potrafi przestraszyć

Niezła i potrafi przestraszyć

Ksiązką zupełnie o niczym. Grupka nastolatków, która ciągle ćpa, pije, a później ćpa, mają wizję, więc ćpają... W międzyczasie się kłócą ze sobą, zdradzają, a i tak nic z tego nie wynika. Zakończenie urwane nagle i ostatecznie i tak nie wiadomo o czym to było.

Książka ma lepsze i gorsze fragmenty. Początek wydaje się trochę rozwleczony ale od momentu nagrania przez bohaterów filmu akcja zaczyna się rozwijać, po czym niestety zakończenie nie satysfakcjonuje.

Dla zainteresowanych tematyką młodzieńczego buntu połączonego z aurą grozy i tajemniczości, zdecydowanie mogę polecić.

Osobom, które po opisie nastawiają się na elementy kryminału czy rozwiązywania zagadek osobiście bym nie polecił.

Książka może nie wybitna, ale na jesienne wieczory w sam raz :)

Osobom, które po opisie nastawiają się na elementy...

Nie da się zaprzeczyć, że Zimna fala – najnowsze dzieło Jarosława Klonowskiego – jest horrorem. Jak możemy przeczytać na polskiej Wikipedii: „Horror, fantastyka grozy – odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i niedające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych”. A kwestionowania rzeczywistości mamy tu wiele. Czasami ciężko jest się zdecydować czy to, co się przydarza Mariuszowi i jego kolegom ma miejsce naprawdę czy im się tylko wydaje. Może to halucynacje wywołane narkotykami, a może zwyczajne chore sny, albo omamy schizofrenika?

Do samego finału nie możemy się zorientować czy to prawdziwy świat bohaterów, czy może ich fantazja. Kim są Dalekowie? I czy są tam naprawdę? Z każdą kolejną stroną zastanawiałam się, czy czytać dalej. Czy to, co się dzieje, może mieć miejsce. Czasem przed dalszym czytaniem wstrzymywał mnie strach, a czasami obrzydzenie. Zdecydowanie nie była to lekka lektura do poduszki. Jednak czy jest to wada? Zdecydowanie nie. Wręcz przeciwnie. W końcu według Noela Carrolla prawdziwy horror powinien wzbudzać w nas właśnie takie odczucia: strach i obrzydzenie.

Polecam książkę wszystkim, którzy mają ochotę na polski horror z krwi i kości. Mieszkańcy Bydgoszczy znajdą w niej dodatkowe smaczki, przecież wszystkie opisywane miejsca istnieją naprawdę. Co więcej, po lekturze książki Zimna fala już nigdy nie spojrzycie w taki sam sposób na bezdomnych. A jeśli spotkacie jakiegoś nocą w pobliżu bydgoskiego dworca, od razu przyspieszycie kroku i nie przestaniecie oglądać się za siebie nawet po powrocie do domu.

Nie do końca mój klimat aczkolwiek oceniam wysoko bo autor zaproponował coś odświeżającego, a lubię podejmować wyzwania.

Czy ta książka została poddana jakiejkolwiek korekcie i redakcji?? Tylu błędów, literówek, zjadania literek, dodawania literek i pomijania spacji, nie widziałam nigdzie!!!! Aż oczy bolały, a zęby zgrzytały!!! Miałam ochotę, wziąć do ręki czerwony długopis i zacząć kreślić... Głupi pomysł, biorąc pod uwagę fakt, że książkę czytałam na czytniku 😁 Co do treści, to nie wiem, co bierze autor, ale zalecam zmniejszenie dawki, co najmniej o połowę... Zapowiadało się całkiem fajnie ale siadło i już się nie podniosło...

1945

Świetna okładka (Strangely Twisted) ponownie przykuła mój wzrok, choć samo wydawnictwo ze swojej stajni wypuszcza różnej jakości konie, nie zawsze są to ogiery (jak zresztą w każdym wydawnictwie).

Jak było w tym przypadku?

Nierówno. Bardzo nierówno.

Przerewelacyjny chwilami klimat grozy i upiorności hamowany był chwilami chaotycznością opowieści, przegadaniem. Nawytykanie mnóstwa informacji i nieistotnych (dla mnie) wydarzeń zaburzało naturalny bieg mega potencjalnej historii i tempo rozwoju całości. Szkoda, bo naprawdę mogło być świetnie, a jest ok.

Polecam ze względu na oryginalność historii i niepokojącą atmosferę.

Zapowiada się na kontynuację.

Jak było w tym przypadku?

Nierówno. Bardzo nierówno.

Powiem szczerze, że na początku opis mnie nie zachęcił. Jakoś nie przemawiał do mnie, ale stwierdziłam, że jednak dam tej pozycji szansę. Zresztą lubię bardzo filmy czy książki z motywem found footage takie jak np. VHS czy dobrze znany REC. Mają coś w sobie. Jest to też jedna z grubszych książek oferowanych przez wydawnictwo, ma ponad 400 stron, dlatego przygotowałam się na dłuższą rozrywkę niż zawsze.

Na samym początku poznajemy dzieciństwo Mariusza. Jego rodziców, matke chorą na schizofrenię, strach przed chorobą, jak i pierwsze paranormalne zdarzenie jakie przeżył w piwnicy.
Nie ostatnie jak dowiadujemy się z dalszej części książki, Różne stwory upolowały go sobie jako jednego z ciekawszych okazów ludzkich, które warto nawiedzać.

W późniejszych rozdziałach poznajemy jego przyjaciół - Marka i Pięknotke. Są dosyć ekscentryczną grupą, w zasadzie w większości nie za bardzo wiadomo co się stało naprawdę ,a co nie patrząc na ilość alkoholu i narkotyków, które spożywali w tym czasie.

Wpadają na pomysł nakręcenia dokumentu o bezdomych, szczególnie Pięknotka jest podekscytowany myślą o wejściu do nieznanego i dla niego wręcz fantastycznego świata kloszardów. Podczas wywiadów pierwszy raz słyszą o Żrącym - człowieku, który morduje bez powodu, właściwie mało kto cokolwiek o nim wie, większość boi się o nim rozmawiać czy nawet wypowiadć jego imię, to najbardziej fascynuje chłopców. Po zmontowaniu filmu wreszcie decydują się go obejrzeć, a to co zawiera jest dosyć szokujące. Może nie jest to level horrorów ekstremalnych, ale jednak niemniej interesujący.

Podobało mi się jak autor wykreował wszystkie stwory, jak się przemieszczają czy jakie wydają dźwięki. Są groźne, wynaturzone, napawają niepokojem , po przeczytaniu można spokojnie się zastanawiać czy ta kupka ubrań to nie jakiś demon z twarzą w kształcie czaszki ptaka? A może jakiś potwór, który przyszedł w odwiedziny?

Relacje bohaterów również są bardzo ciekawie przedstawione. Nie są sztuczne, a to już duży plus choć pare ruchów głównego bohatera było dosyć dziwnych, ale w ostatecznym rozrachunku były dosyć mało istotne.

Sama historia jest również dobrze poprowadzona. Miejscami naprawdę zaskakuje, zwroty akcji pojawią się nie raz. Im dalej w głąb książki tym więcej się rozumie. I ja takie rzeczy lubię czytać czy oglądać. Może mieć to coś wspólnego z moim zamiłowaniem do azjatyckich horrorów, ale jednak miło jak wszystko na końcu układa się w przedziwną całość mimo wszystko mającą jakiś pokręcony sens.

Końcówka również jest taka dziwna, autor ma wyobraźnię to muszę przyznać i bardzo dobrze, bo naprawdę mi się podobała, szczególnie ostatnia strona. Zakończyło się tak adekwatnie do historii? Nie wiem jak to nazwać, ale mi pasowało jak najbardziej.

W tym momencie twierdzę ,że dużo bym straciła omijając tę książkę, dlatego nie mogę nic innego zrobić jak polecać jej przeczytanie,

Porywająca i pełna niekonwencjonalnych pomysłów historia o dorastaniu w koszmarze dużego miasta, przepojona klimatem urban fantasy oraz szczyptą groteski.
Całkowicie dałem się pochłonąć.

Całkowicie dałem się pochłonąć.

Zaczynała się ciekawie, ale im dalej w las tym gorzej. Ilość niedorzeczności w tej książce i niedomkniętych wątków, które pojawiają się i znikają bez żadnego wyjaśnienia ze strony autora jest przytłaczająca. Mam wrażenie, że autor porwał się trochę z motyką na słońce i na siłę chciał napisać książkę o określonej objętości stron, stąd takie zabiegi.

Dodaj cytat z książki Zimna fala