Dobry uczynek

2016-06-21
2016-06-21
Alina Siewior-Kuś
Alina Siewior-Kuś

Książka skupia się na odnawianiu hotelu, odtwarzaniu wspomnień po utracie pamięci i trudnych relacjach w związkach. Moją ulubienicą jest upierdliwa teściowa Gośka :)

2030

"dobry uczynek" traktuje o młodym małżeństwie, które boryka się z wieloma problemami. Libby przejmuje od teściowej stary pensjonat i zamierza urządzić go na nowo, by lepiej prosperował. Przy okazji w pobliżu domu znaleziono potrąconą przez samochód młodą kobietę, która po urazie cierpi na amnezję wsteczną. Libby oferuje jej dach nad głową w zamian za pomoc na recepcji. Kobieta każe mówić do siebie Pippa, ale po pewnym czasie identyfikuje się jako Alice. Luke,szwagier Libby, rozpoznaje w niej pracownicę pubu. Podobno ma walijskiego chłopaka, są szczęśliwi, więc kobieta z ulgą nawiązuje z Gethenem kontakt. Ma szybko wrócić do wspólnego domu. Potrzebuje wyciszenia i odszukania siebie, swojej tożsamości, ale czy znajdzie spokój właśnie tam? Kto ją potrącił, dlaczego nie pamięta szczęśliwych chwil z chłopakiem? Los szykuje jej kolejną niespodziankę.
Tymczasem zaufanie Libby do Jasona zostaje mocno nadszarpnięte przez kłamstwa i machlojki finansowe czy błędne decyzje. Facet odchodzi, a Libby przy wsparciu Alice, Luke'a i innych doprowadza remont do końca. Czas leczy rany i jest gotowa dać mu drugą szansę.
Z pewnością doświadczycie rozmaitych emocji czytając tę powieść. Różne komplikacje, wartka akcja, sprawnie rozwiązane wątki oraz dający się lubić bohaterowie to najważniejsze atuty tej książki. Przesłanie, że dobro powraca jest bardzo czytelne, a zakończenie poprawi humor romantycznym duszom. Warto dawać druga szansę ludziom, których się kocha- o tym zaświadczą bohaterowie. Mądra,ciepła i wciągająca historia.

1970

Wydaje Ci się, że masz kłopoty. Twoje marzenia mogą zostać zaprzepaszczone z powodu ograniczeń finansowych i „podcinania skrzydeł” przez innych. I nagle jedno zdarzenie, ktoś, czyj los w przeciwny sposób splata się z Twoim. Sprawia, że zaczynasz patrzeć na swoje życie, swoje tu i teraz z innej perspektywy. Robisz dobry uczynek, a potem? A potem dzieje się…
Powieść Pani Lucy Dillon uczy doceniania dobra nawet w małych gestach, uczy współodczuwania, cieszenia się życiem, bliskością. Biorę dla siebie drzewo dobroci.
Dodatkowy plus za tajemnicę i małe niedopowiedzenia, a przede wszystkim uwzględnienie wśród bohaterów dwóch czworonogów.

Powieść Pani...

Bardzo sympatyczne czytadło, takie na jesienne smuteczki, no i psy :). Psy są fajne :)!

jakoś mnie nie wciągnęła, po kilkunastu stronach odpuściłam

jakoś mnie nie wciągnęła, po kilkunastu stronach odpuściłam

Może nie tak dobra, jak powieść o Rachel (którą nawiasem mówiąc tu też przelotnie spotykamy),ale i tak wystarczająco atrakcyjna na letnie popołudnia i wieczory. No i te psy - psy są ważne.

Historia Libby i Jansona opisana w "Dobrym uczynku" bardzo mnie wciągnęła. Są w niej zaskakujące zwroty akcji, jest miłość, ale też różnego rodzaju rozterki i do końca nie wiadomo, czy będzie różowo. Mąż Libby to żaden idealny bohater - od samego początku ma sporo za uszami i z każdą stroną ma się ochotę doradzić tej biednej dziewczynie, by po prostu go sobie darowała. Ale Libby to mądra babeczka - robi swoje, podejmuje trudne decyzje i liczy się z uczuciami innych. Nie jest naiwna, nie jest też chyba zakochana, bo jej uczucie to nie motyle w brzuchu, a odpowiedzialność za drugiego człowieka. Kocha i walczy o swoich bliskich.

Można interesująco pisać o małżeńskiej miłości? Można :) I to tak, że czyta się z wypiekami.

Poza tym książka ta składa się z tajemnic - i to jej kolejny plus. Pojawia się tajemnicza dziewczyna, która traci pamięć, mroczny brat Jansona - Luke i historia hotelu Łabędź, która tylko powierzchownie jest miła i przyjemna. W "Dobrym uczynku" mnóstwo jest niedomówień - wszystkiego dowiadujemy się dopiero na końcu. Czyta się więc wybornie :)

Tłem tej powieści są psy - basset, lord Bob jest opisany jak człowiek. Scena, w której pociesza załamaną Libby, na długo pozostanie w moim sercu. Od pewnego momentu towarzyszy mu waleczna, drobna Fido. A główną ideą hotelu Łabędź jest oczywiście przyjmowanie gości z psami.

Spora objętość (ponad 400 stron),dużo wzruszeń, ale też poczucia humoru, życiowe dylematy, nieznośna teściowa, niefrasobliwy mąż i mnóstwo zagadek - idealna lektura dla kogoś, kto chce poczytać coś miłego, ale nie prostackiego.

„Dobry uczynek” to dobra fabularnie historia obyczajowa o odnajdywaniu siebie na nowo, pomaganiu innym oraz o relacjach między bliskimi. http://www.wywrota.pl/ksiazka/36345-dobry-uczynek-lucy-dillon-recenzja.html

Libby wraz z mężem Jasonem odnawiają hotel, ale przeszkodami jest sprzeciw jej teściowej (niedawno owdowiałej) oraz małe fundusze. Pewnego dnia przed hotelem auto potrąca młodą kobietę.

„Nie widziałam jej nigdy wcześniej.”

Nieznajoma w wyniku wypadku traci pamięć: nie pamięta kim jest, jak się nazywa, gdzie mieszka. Przeraża ją amnezja i to, że nikt po nią nie przyjdzie. Libby widząc, w jakiej sytuacji jest kobieta, oferuje jej mieszkanie w hotelu, spełniając dobry uczynek. Bohaterki zaprzyjaźniają się. Z czasem nieznajomą ktoś poznaje, odzyskuje tożsamość, ale nie wszystko układa się różowo…

„Zupełnie dobrzy ludzie dali mi dużo serca.”

Z jednej strony czytelnik patrzy jak radzi sobie Libby z remontem hotelu, nieprzychylną teściową i kłopotami w małżeństwie. Bo bohaterka stworzyła pewną fasadę, lepszą wersję, nikt nie zna całej prawdy. W jej związku z mężem brakuje zaufania (nadwątlone w przeszłości). Pisarka na jej przykładzie ukazuje efekty braku świadomości popełniania błędów, ukrywania problemów i okłamywania bliskich. Ciekawa jest także historia drugiej bohaterki, która z informacji od innych składa obraz samej siebie. Ale wydaje jej się, że coś tu nie gra. Jedno kłamstwo sprawia, że wątpliwe zaczęło być wszystko inne. Dlaczego?

„Dobry uczynek” to dobra fabularnie (choć trochę za rozwlekła) historia obyczajowa o odnajdywaniu siebie na nowo, pomaganiu innym oraz o relacjach między bliskimi. Dla fanów zwierząt: mamy tutaj także psich bohaterów. Polecam zainteresowanym.

„Nie widziałam jej nigdy wcześniej.”

Cudowna książka, pełna ciepła, miłości, odnajdywania się, podnoszenia i znajdywania rozwiązań i celu ....... pomagania sobie wzajemnie i chyba to w tej książce jest najpiękniejsze, przypomnienie jak ważne są relacje między nami ..... bliskimi sobie i obcymi, jak niewiele trzeba , żeby komuś pomóc się odnaleźć, pozbierać, pokochać .... proste, mądre zasady życiowe .

• 2017
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Dobry uczynek