Idealna żona

2017-07-05
2017-07-05
Małgorzata Żbikowska
Małgorzata Żbikowska

Opowieść o mężu tyranie i o żonie która sobie na to wszystko pozwala. Książka gruba człowiek spodziewa się fajnej fabuły w tle Tanzanii a dostaje tylko Tanzanie. Szkoda

Tanganika w Afryce, lata tuż po wojnie i grupa Anglików, którzy mają za zadanie przekształcić ogromne połacie suchej ziemi w plantacje fistaszków by pozyskać tłuszcz do produkcji margaryn (oparta na faktach). Nieznajomość realiów klimatycznych i zwyczajów plemion tam zamieszkałych oraz typowa arogancja skazuje zadanie na porażkę. Bohaterowie tej historii przywożą ze sobą swoje traumy a zwyczaje w stylu kolonialnym rodzą konflikty. Ciekawie przeplatane wątki historii każdego z nich na tle aktualnych wydarzeń powodują, że czyta się to b.dobrze. Polecam.

Piękna opowieść dająca wiele do myślenia.

Piękna opowieść dająca wiele do myślenia.

ODNALEŹĆ SIEBIE

Katherine Scholes urodziła się na placówce misyjnej w Tanzanii. Afryka była jej domem i teraz przepięknie odmalowuje słowem tamtejsze krajobrazy tworząc historie w jakiś sposób inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Po lekturze "Lwicy" i "Królowej deszczu" zdecydowałam się na "Idealną żonę" - powieść, która przykłuła moją uwagę intrygującym opisem wydawcy oraz nastrojową okładką.

Tym razem wraz z Kitty Hamilton przenosimy się do Tanganiki, gdzie na placówce w Kongarze pracuje jej mąż Theo. Mężczyzna zajmuje się projektem brytyjskiego rządu polegającym na obsadzeniu dużych połaci orzeszkami ziemnymi tworząc ogromne plantacje. Kobieta próbuje zaprzyjaźnić się z innymi Brytyjczykami przebywającymi w Kongarze - ludźmi z wyższych sfer podobnie jak jej mąż Theodore. Jednak to wśród miejscowej społeczności oraz wśród członków misji katolickiej Kitty znajduje prawdziwych przyjaciół. Jej niepokorna natura i artystyczna dusza nie chce się poddać sztywnym ramom i ograniczeniom wyznaczanym przez wyższe sfery. Życie na pokaz i odgrywanie roli idealnej żony zupełnie jej nie wychodzi. Kitty potrzebuje wolności i pragnie nieść pomoc potrzebującym aby czuć się szczęśliwa i spełniona. Tu w Tanganice ma szansę na nowe życie z dala od wspomnień skandalu obyczajowego i dręczącej ją przeszłości, która jednak niczym bumerang powraca w trudnych i stresujących momentach życia. Tu też zdaje sobie sprawę, że jej małżeństwo dalekie jest od ideału, a mąż nie jest już tym samym mężczyzną, którego poślubiła...

"Idealna żona" to kolejna bardzo afrykańska opowieść Katherine Scholes. Niestety nie urzekła mnie tak, jak wcześniej przeczytane, ale pogrążając się w lekturze znów poczułam się jakbym odwiedzała małe afrykańskie miasteczko otoczone przez dziką, egzotyczną przyrodę. Powieść liczy sobie pięćset stron, jednak dopiero w drugiej połowie akcja zdecydowanie przyspiesza, robi się ciekawie i nieprzewidywalnie. Początek jest bardzo niemrawy, zdecydowanie za mało się dzieje i momentami możemy poczuć się znużeni. Opisując codzienne życie w Kongarze, stosunki panujące wśród mieszkańców i różnice kulturowe autorka zamieściła mnóstwo szczegółów i zachowała wiarygodność. Ciekawe otoczenie, malownicze krajobrazy, dzika przyroda i egzotyczne zwierzęta to elementy, które możemy spotkać w każdej powieści Katherine Scholes. Przeplatając wątki teraźniejsze z tym, co wydarzyło się w przeszłości zachowana została spójność i klarowność, tym niemniej zdecydowanie bardziej urzekły mnie teraźniejsze wydarzenia. Powracająca przeszłość - element konieczny w tego typu opowieściach nie zrobiła na mnie niestety większego wrażenia, tym bardziej, że zapowiadany skandal nie wywołał żadnych emocji.

A bohaterowie... Moją faworytką i ulubienicą została główna bohaterka. Kobieta niezależna, zabiegajaca o swoje prawa i pragnąca spełniać marzenia. Zdecydowanie bardziej podobała mi się w roli wyzwolonej artystki, niż idealnej żony. Jej gburowaty i nadęty mąż uciekający przed własnymi demonami w alkohol i szukający pocieszenia u innej kobiety stracił bardzo wiele w moich oczach. Nie wzbudzał we mnie ani żalu, ani zrozumienia, może jedynie nieco litości.. Grono postaci jest dość szerokie i z reguły są to ciekawe i oryginalne osobowości. Ale nie mogę tutaj pominąć jeszcze jednego bohatera - małej oswojonej małpki o imieniu Gilli, która swoją ufnością, niczym dziecko, od razu zyskała sobie miłość Kitty i moją sympatię.

Miło było po raz kolejny wybrać się do Afryki, poznać niewielką społeczność Kongary, podziwiać pięknie opisane zachody słońca, ogromne majestatyczne baobaby i rozległe równiny przekształcone na plantacje orzeszków ziemnych. Podróż ta wywołała we mnie przeróżne emocje i pobudziła na nowo pragnienie zwiedzania świata.

Jeśli tylko lubicie egzotyczne wyprawy, chcecie poznawać ciekawe miejsca i gustujecie w opowieściach obyczajowych z klimatem to Katherine Scholes będzie wspaniałą przewodniczką. Polecam serdecznie.

ODNALEŹĆ SIEBIE

Nie, nie, nie... miało być pięknie, ciekawie i wakacyjne a wyszło nudno, bez ekscytacji i słabo. Książka zbyt długa, za dużo zbędnych opisów. Niestety znudziła mnie.

Kitty urodzona w Australii po otrzymaniu spadku po babci postanawia pojechać do Londynu i tam zajmować się sztuką. Poznaje mentora, który uczy ją wszystkiego, któremu pozuje. Poznaje również Theo, w którym się zakochuje. Po skandalu jaki wywołała na wystawie, Theo wyjeżdża do Tanganiki gdzie jest dyrektorem na plantacji orzeszków. Kitty dołącza do niego. Miłość jaka ich łączyła nie jest już taka sama. Kitty dobrze się tu czuje, pracuje a raczej pomaga na misji, znajduje swój cel. Piękne opisy przyrody, doskonale ujęte postaci. Gdy Theo ginie postrzelony życie Kitty nabiera rozpędu. Może robić to co lubi, czyli zajmować się sztuką, ma kochanego człowieka przy boku, ma córkę o której marzyła. A z plantacji orzeszków nic nie zostaje, nie sprawdziła się.

Książkę, przeczytałam w ramach czerwcowego wyzwania LC -
"Przeczytam książkę o kraju, w którym chciałabym spędzić wakacje".
Wybrałam Tanzanię i rzeczywiście pozycja zabiera nas w niesamowitą podróż, podczas której poznamy krajobraz egzotycznej Tanzanii.

Główna bohaterka, Kitty, przylatuje do swojego męża,do Afryki, gdzie z pozoru wszystko wydaje się prostsze i ułożone. Kitty ma misje, stać się "żoną idealną". Jednak, okazuje się, że bycie "idealną" dla każdego oznacza co innego, więc w rezultacie najlepszym rozwiązaniem, jest pozostanie sobą a wtedy wszystko powoli samo się ułoży. Jedynie bycie zgodną ze swoimi przekonaniami i naturalność dadzą nam szczęście.

Książkę, przeczytałam w ramach czerwcowego wyzwania LC -
"Przeczytam książkę o kraju, w którym chciałabym spędzić wakacje".

Jest to moja czwarta książka tej autorki. Według mnie najmniej ciekawa. Fabuła mało wciągają, zbyt dużo wspomnień z przeszłości, które wybijały z rytmu. Główna bohaterka beznamiętna wręcz nudna. Momentami bardzo irytująca przez jej dążenia do bycia idealną. Ciągle wystraszona i przygaszona.
Jeśli chodzi o skandal na którego ujawnienie czekałam tak długo.. no cóż, spodziewałam się czegoś mocniejszego.

Jeśli chodzi o skandal na którego ujawnienie czekałam tak długo.. no cóż, ...

Bardzo dobra powieść obyczajowa znanej i lubianej przez czytelników autorki Katherine Scholes która zabiera w podróż po gorącej Afryce.Pięknie opisana sceneria porywa czytającego od samego początku i nie pozwala się oderwać.Książka warta przeczytania Polecam.

Świat konwenansow i pragnień przenika się w osobie młodej artystki, której marzeniem jest połączyć pracę artystki z byciem idealną żoną angielskiego arystokraty. Jednak po wielkim skandalu, którego udziałem się staje, zostaje zmuszona do porzucenia pasji. Wraz z mężem osiedlaja się w afrykańskim kraju by zacząć wszystko od nowa. Jednak to wcale nie jest łatwe. Theo dreczony koszmarami wojny nie jest tym samym mężczyzną, którego pokochała. Oddalaja się od siebie z każdym dniem. Kitty także powoli wraca do porzuconych talentów. W wyniku traumatycznych wspomnień dochodzi do tragedii. Choć Theodor ginie dla Kitty to czas by jeszcze raz zacząć od początku.... To piękna opowieść o życiowych wyborach i ich konsekwencjach, o życiu każdej kobiety porostu.

• Przeczytane 2017
  • Pożyczone
  • Ebooki
  • Moja biblioteczka
  • 2017

Dodaj cytat z książki Idealna żona