Okładka książki Utracone mikroby. Brakujące ogniwo zdrowia i gorzka prawda o nadużywaniu antybiotyków.
Martin J. Blaser Wydawnictwo: Galaktyka zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Galaktyka
2016-04-11
2016-04-11

UTRACONE MIKROBY

BRAKUJĄCE OGNIWO ZDROWIA I GORZKA PRAWDA O NADUŻYWANIU ANTYBIOTYKÓW .
_____________________________________________
W książce, autor bije na alarm . Pisze , jakie konsekwencje niesie nadużywanie antybiotyków . Jelita wraz z zasiedlającymi je mikroorganizmami mogą być źródłem zdrowia lub choroby człowieka. Bez dobrych bakterii jelitowych organizm nie funkcjonuje prawidłowo i rośnie autonatycznie , wtedy ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych , w tym coraz cześciej występujących chorób autoimmunologicznych .
Martin J.Blaser poszukuje znaleść odpowiedz na wiele pytań m.in : czy znalezienie złotego środka w stosowaniu antybiotykoterapii jest możliwe ? Jak żyć we współczesnym świecie by zachować równowagę ? Polecam książkę każdemu, kto chce poznać sposoby ochrony naszych mikroorganizmów przed zagładą, której skutki zaczynamy coraz boleśniej odczuwać .

UTRACONE MIKROBY

BRAKUJĄCE OGNIWO ZDROWIA I GORZKA PRAWDA O NADUŻYWANIU ANTYBIOTYKÓW .
_____________________________________________

Początkowo byłam dość ostrożnie nastawiona, przed pierwsze 100 stron utwierdzałam się w przekonaniu, że w tej książce wielu sensownych informacji nie ma, za to pozostała część wynagrodziła trudne początki. Myślę, że wielu pacjentów (naciskających na stosowanie antybiotyków zawsze i wszędzie) i wielu lekarzy (rozdających te leki jak cukierki) powinno się z nią zapoznać. Podoba mi się też, autor że wielokrotnie podkreśla - wszystkie terapie są potrzebne, ale w określonych okolicznościach, a cały bajer polega na tym, że trzeba wiedzieć kiedy te okoliczności wystąpiły.

Książka w mądry sposób opisuje jak zdobycze współczesnego świata oraz szybki rozwój medycyny mogą paradoksalnie doprowadzić gatunek ludzki do zguby. Warto przeczytać aby zyskać świadomość w temacie antybiotyków i skutków ich nadużywania. Pozycja obowiązkowa dla każdego rodzica, lekarza, pacjenta. Napisana przez specjalistę, poparta publikacjami naukowymi, lecz mimo licznych przykładów eksperymentów obrazujących dany problem i zagadnienie jest przystępna dla przeciętnego czytelnika, który niespecjalnie operuje językiem naukowym. Temat pozostaje otwarty, książka skłania do refleksji i pogłębiania wiedzy.

Przystępne, lecz dość szeroko omówione i solidne, wprowadzenie do tematu zaburzeń flory bakteryjnej. Książka zaciekawi i osoby posiadające wiedzę o mikrobiomie, jak i kompletnych laików w temacie medycyny. Przede wszystkim - autor jest naukowcem i każde twierdzenie popiera cytatem z publikacji naukowych i badań. Miła odmiana wśród pseudonaukowego bełkotu zalewającego literaturę popularnonaukową - antyszczepionkowców, homeopatów i in.

Ciekawe spojrzenie na naszą florę bakteryjną

Ciekawe spojrzenie na naszą florę bakteryjną

Mikrobiologia to fascynująca gałąź nauki. Jest jeszcze tak wiele do odkrycia. Polecam te pozycję, nie dość, że napisana przystępnym językiem to można się wiele dowiedzieć. Tego nie uczyli nas w szkołach.