Ciemna brama

Zysk i S-ka
2016-05-09
2016-05-09
podróż w czasie

Krótko mówiąc, nie tego się spodziewałem. Uważam, że książkę warto przeczytać, nie ze względu na fabułę, która nie jest zbyt ciekawa, a za styl i język autora.

Nie tego oczekiwałem, sięgając po tę pozycję. Będąc w wieku, w którym coraz częściej do głosu dochodzi sentyment, oczekiwałem swoistej podróży do lat dziecinnych, beztroskich, co rusz zaskakujących. A może coś nawet na kształt "zostańcie ze mną" S. Kinga. Niestety, zabrakło magii przeszłości, fabuła nie pozwoliła na odszukanie nici powiązań z własnymi doświadczeniami.
Powieść być może przypominała nieco twórczość Paula Austera, który też snuje nieśpiesznie swe opowiadania, czerpiąc pełnymi garściami z wątków autobiograficznych i przeplatając całość elementami fantasy, ale aż tak mnie nie porwała.
Na pewno na plus zasługuje doskonały język autora, który sprawia, że nawet w przypadku skonstatowania, że fabularnie książka nie porywa, to mamy poczucie, że lektura ta nie była bezwartościowa.

Na półkach: , , , ,

W skrócie ... gniot.

Uwielbiam prozę Marcina Wolskiego i jak do tej pory nigdy nie byłem rozczarowany. Jednak "Ciemna brama" to kompletna porażka. Nie da się tego czytać. Bohater przenosi się w czasie do swoich lat młodzieńczych. Zabieg oczywiście nie nowy ale jaki potencjał w tym drzemie. Autorowi udało się ten potencjał zabić w 100%. Nie mamy tu właściwie fabuły jako takiej. Bohater obserwuje swoje dawne lata, wspomina a lanie wody nabiera tu nowego znaczenia.

Ten powieściowy koszmarek oczywiście nie zniechęci mnie do dalszego czytania Wolskiego. Owszem "Ciemna brama" to oczywista klapa ale wierzę, że jest i będzie tylko wyjątkiem w twórczości autora.

Panie Marcinie ... wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd.

W skrócie ... gniot.

Miałam kiedyś przyjemność przeczytać powieść "Doktor Styks" tego autora i byłam zachwycona. Z wielką chęcią sięgnęłam więc po "Ciemną bramę" i... jestem bardzo zawiedziona. Powieść nie ma właściwie żadnej sprecyzowanej fabuły, jest jakby opowieścią o życiu, czymś na kształt autobiografii, ale nic z niej nie wynika. To tylko 250 stron wynurzeń jakiegoś fikcyjnego pisarza, który ma możliwość przeżyć pewien krótki czas ze swojego życia jeszcze raz. Pomysł ciekawy, ale z wykonaniem niestety już dużo gorzej.

Sama nie wiem, czy mnie autor do opowieści przekonał, czy nie przekonał. Fragmentami ciekawa i to bardzo, w innych miejscach nudziła mnie jak przysłowiowe flaki z olejem. Niezły pomysł z dziewczynką, kot i Figaro już mi się mniej podobali - jakbym to już gdzieś czytała.

Trochę chaotyczna.

Trochę chaotyczna.

Słabo. Tak naprawdę to nie wiem w sumie o czym jest ta książka. Autobiografia bliżej nieokreślonego, podrzędnej jakości, artysty z happy endem w bodajże 2 czy 3 akapitach. Mocne rozczarowanie, szczególnie że wszystko to już gdzieś było u nadredaktora. Minimum akcji, dużo cycków i alkoholu. I całkowicie gdzieś hen, daleko od wolszczyny lepszego sortu, z okładką zdradziecką ;)

Ale nadal liczę że Wolski jeszcze zrobi dobrą zmianę w swoich powieściach, wstanie z kolan i zacznie pisać tak jak kiedyś.

Słabo. Tak naprawdę to nie wiem w sumie o czym jest ta książka. Autobiografia bliżej nieokreślonego, podrzędnej jakości, artysty z happy endem w bodajże 2 czy 3 akapitach. Mocne rozczarowanie, szczególnie że wszystko to już gdzieś było u nadredaktora. Minimum akcji, dużo cycków i alkoholu. I całkowicie gdzieś hen, daleko od wolszczyny lepszego sortu, z okładką zdradziecką...

Pierwsze spotkanie z autorem i bardzo miłe zaskoczenie. Książkę przeczytałem jednym tchem, bez żadnych oporów i przymusu. Lubię ten styl i gatunek pisarski. Pod przykrywką lekkiej fantastyki oraz tajemniczości, autor przekazuje nam historię z życia pewnego zdolnego, ale niespełnionego artysty. Pięknie opisana miłość, młodość, problemy PRL-oweskiej młodzieży studenckiej. Autor uświadamia nas, jak każda chwila, sytuacja, wybór może mieć wpływ na całe nasze życie. Wzruszyła mnie ta historia. Polecam.

Czy można,na stare lata,przenieść się w czasie jako duch i obejrzeć parę lat ze swej młodości?Poznać prawdę o paru niewyjaśnionych sprawach?U Wolskiego wszystko jest możliwe.Myślę,że czasem lepiej jest nie wiedzieć.....

Nie potrafię jednoznacznie określić mojego stosunku do tej książki. Były momenty, kiedy się gubiłam, kiedy co się dzieje. Ale ogólnie fajnie się czytało. Dziwna, ale w sumie fajna.

Marcin Wolski Ciemna brama Zobacz więcej