Słowo niemowy. Wybór opowiadań

Okładka książki Słowo niemowy. Wybór opowiadań Julio Ramón Ribeyro
Okładka książki Słowo niemowy. Wybór opowiadań
Julio Ramón Ribeyro Wydawnictwo: Universitas Seria: Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej literatura piękna
Las Américas. Nieznana klasyka literatury latynoskiej
Cuentos fríos y El que vino a salvarme
Universitas
2016-01-01
2016-01-01
Tomasz Pindel, Nina Pluta
peru literatura iberoamerykańska opowiadania krótka proza tomasz pindel literatura latynoamerykańska literatura peruwiańska

Okładka książki New Penguin Parallel Text: Short Stories in Spanish Isabel Allende, Juan Benet, Julio Cortázar, Laura Freixas, Carlos Fuentes, Gabriel García Márquez, Javier Marías, Antonio Muñoz Molina, Soledad Puertolas, Julio Ramón Ribeyro
New Penguin Pa... Isabel Allende, Jua...

Arcymistrzowskie opowiadania. Zwykli ludzie w opowiadaniach Ribeyro otrzymali głos. Zbiór jest zróżnicowany, zawiera dzieła o różnej długości i tematyce. Każde ma za zadanie wywołać jakieś wrażenie. Jedne rozbawiają, inne smucą a poszczególne pozostaną w pamięci czytelnika, aby ten mógł opowiedzieć je komuś innemu.

Julio Ramon Ribeyro to XX-wieczny pisarz peruwiański. Mniej znany w Polsce niż pochodzący również z Peru Mario Vargas Llosa. Nie mniej jednak ważny dla znawców i miłośników literatury latynoskiej i nie tylko.
Uznawany jest za mistrza nowelistyki.
Jego opowiadania są proste, nie ma w nich zbędnych i wielkich słów. Bez moralizatorstwa i pouczania opowiada historie, w których jest miejsce i na gorycz, i na ironię. Ich konstrukcja jest bardzo precyzyjna, a tematyka spójna i nie przypadkowa.

Wybór opowiadań "Słowo niemowy" oddaje głos tym, którzy na co dzień go nie mają.
Ich pozycja społeczna sprawia, że są niesłyszalni i niewidzialni dla świata.
Życie w żaden sposób ich nie wyróżniło, za to codziennie spycha na margines, zmuszając do walki o swoją godność i miejsce w społeczeństwie. A czasami po prostu błądzą, bo nikt nie pokazał im właściwej drogi. Lub też innej drogi dla nich nie ma, bo znaleźli się w takim, a nie innym miejscu i czasie.

Znajdziemy w tych opowiadaniach przekrój ludzkich charakterów, ludzkich ułomności i niedostatków. Obok ludzi szlachetnych i dumnych, także tych słabych, ulegających pokusom, które są zwodnicze.

Wybór zawiera kilkanaście opowiadań podzielonych tematycznie. Można je jednak czytać w dowolnej kolejności. Każde z nich ma swoją własną siłę oddziaływania.
Literackość tego dziełka ma znaczenie drugorzędne. Chociaż na pewno jest to perła w domowej biblioteczce. Przede wszystkim istotna jest treść. Przenosząc się do miast i prowincjonalnych miasteczek Ameryki Południowej, jednocześnie przekonujemy się o tym, jak uniwersalne są historie o skomplikowanych losach ludzkich. I jak podobne są problemy ludzi mieszkających w tak odległych miejscach na świecie.

[autor: Joanna Popiel-Szut]

Uznawany jest za mistrza nowelistyki.

Najpierw, chcę wyrazić uznanie autorowi przekładu, Tomaszowi Pindelowi. Układ opowiadań i ich dobór, pozwala w sposób progresywny poznawać twórczość pisarza. Z każdym kolejnym opowiadaniem, rósł mój zachwyt nad twórczością autora.

Przechodząc do samych opowiadań, trudno mi napisać coś więcej niż: rewelacja. Jeżeli miałbym wybrać to, co zrobiło na mnie największe wrażenie i wyróżniło się z reszty, to wskazałbym opowiadania z tomów: "Trzy historie buntownicze" oraz "Tylko dla palaczy". Natomiast z każdego opowiadania, zawartego w tym tomie, bije południowe ciepło i lekka doza szaleństwa.

Gorąco polecam ten zbiór opowiadań każdemu, kto szuka czegoś lekkiego w formie, a przy tym magnetycznie przyciągającego. Książka stanowi dobry punkt wejścia do eksploracji szeroko rozumianej literatury południa.

• Literatura peruwiańska
  • Literatura ameryki łacińskiej