rozwiń zwiń

Morderstwo to nic trudnego

Okładka książki Morderstwo to nic trudnego
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Nadinspektor Battle (tom 4) Seria: Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Nadinspektor Battle (tom 4)
Agatha Christie: Kolekcja Kryminałów
Murder is Easy
2002-01-01
Grażyna Ronikier

2003
1989

Ani przez chwilę nie wahałem się aby dać tej powieści maksymalną ocenę.
Książki Królowej Agathy mają w sobie tak powalający urok, tak niesamowity klimat, że trudno się od nich oderwać.
Oczywiście nie wszystkie jej powieści są arcydziełami, ale tutaj nie mogłem się oprzeć i daję 10 gwiazdek.

Uwielbiam pokazywane przez Królową małe angielskie miasteczka.
Te skrywane tajemnice, plotkujące sąsiadki, zwyczaje, których trzeba przestrzegać, miasteczka, gdzie wszyscy się znają (czasami nie do końca) a życie toczy się swoim ustalonym od lat trybem.

Czy za serią tajemniczych zgonów stoi konkretna osoba ? Czy może były to zwyczajne wypadki ?

Christie dowodzi, że można napisać pasjonujący kryminał bez hektolitrów krwi, wypruwanych flaków czy steku bluzgów.
W swoim literackim mistrzostwie, moim zdaniem, bije na głowę takich współczesnych twórców jak Chris Carter czy Piotr Borlik.

Polecam z całego serca !!

10/10.

Ani przez chwilę nie wahałem się aby dać tej powieści maksymalną ocenę.

Uwielbiam pokazywane przez Królową małe angielskie miasteczka.
Te skrywane...

Christie lubi szczęśliwe zakończenia. Przyjemna, wodząca za nos, nabiera sporego napięcia w ostatniej 1/3 książki. Tym razem od wczesnego etapu dobrze wskazywałem zbrodniarza :)

Zgadzam się!
Zabić nie jest trudno i jak widać w tej książce, nietrudno również upozorować czyjąś śmierć, aby wyglądała na zwykły wypadek.
Uwielbiam tę książkę. Czyta się ją lekko, nieprzerwanie, co chwilę podsuwane są czytelnikowi zwodzące tropy i choć w pewnym momencie odgadłam sprawcę, to zaraz Agatha Christie odwiodła mnie od tego pomysłu. Czytało się cudownie. To niezwykle urocza, przyjemna lektura na wieczór (o ile tak można określić kryminał), którą się pewnie szybko zapomni, ale do której również szybko się wróci!!!
POLECAM!

Zgadzam się!

Miła odskocznia po „Pierwsze, drugie…” Wyraziste, dobrze skonstruowane postaci (zwłaszcza główny bohater). Interesując intryga. Tajemnica wyjawiona przez współpasażerkę. Śmierć tej ostatniej. Czy to wszystko sprawi, że Luke postanowi zająć się tą sprawą?
Mały minus za pomysł na wątek miłosny i sam finał.

Mały minus za pomysł na wątek miłosny i sam finał.

Książka ciekawa, lekka w czytaniu jak każda z dotychczas przeczytanych przeze mnie pozycji tej autorki. Zaczynam wierzyć, że mogę wziąć na ślepo kryminał Pani Christie i cieszyć się lekką i niezobowiązującą lekturą.

Fabuła opowiada o policjancie, który wracał do Londynu pociągiem. Tak się złożyło, że dzielił przedział z pewną staruszką, która zdradziła mu, że jedzie do Scotland Yardu zawiadomić o kilkukrotnym morderstwie. Cała historia wydawała się fantazją starszej pani. Główny bohater jednakże udaje się do miejscowości, z której pochodziła staruszka gdy dowiedział się, że zginęła pod kołami samochodu. Kierowany przeczuciem, że mogła mieć rację postanawia rozwiązać tą zagadkę.

Fabuła ciekawa. Z początku dość wolno wszystko się rozwija. Zakończenie nie jestem w stanie stwierdzić czy jest zaskakujące. Przyznaję, że od początku typowałam jedną osobę i byłam bardzo blisko. Jednakże jak zwykle u tej autorki, nic nigdy nie jest tak proste jakby się mogło wydawać. Dlatego koniec końców podobała mi się ta książka.

Mam problem z punktowaniem w tym wypadku. Uważam, że ta książka była dobra. Ot miły przerywnik od cięższych pozycji. Jednakże cyferka 6 mam wrażenie, że jest nieco zbyt zaniżająca. Dlatego myślę, że należy się jej porządne 6,5. Jednakże na 7 oceniłam wiele lepszych od niej książek stąd 7 już troszkę za wysoko dla niej. Jednakże polecam, bo naprawdę warto zapoznać się z nią i spędzić miło czas na jej lekturze.

Seria "nieszczęśliwych wypadków", pogańskie wierzenia, miłości, zemsta, kilkoro świrów i śmierć staruszki, która twierdziła, że wie kto jest mordercą i zna imię kolejnej ofiary.

Luke Fitzwilliam staje przed wyzwaniem odnalezienia mordercy, o którym mówiła świętej pamięci staruszka i przywrócenia spokoju mieszkańcom miasteczka.

O nieee... Seria z tym nadinspektorem. Mega słaba sprawa. Tylko dziesięciu murzynków i Marple lub Poirot!

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Przeczytałem wszystkie książki A.C. praktycznie ;) .

Bardzo ciekawa fabuła. Za każdym razem podejrzewałam kogoś innego. Polecam!

Bardzo ciekawa fabuła. Za każdym razem podejrzewałam kogoś innego. Polecam!

Kolejna perełka Agathy Christie.
Pomysł świetny i wykonanie równie dobre.
Czyta się bardzo fajnie, idealna pozycja kiedy ma się za dużo czasu i nie można wychodzić z domu.
Mam wrażenie, że w porównaniu z innymi książkami autorki, tu bohaterowie są bardziej wyraziści i naprawdę mistrzowsko wykreowani. Poza tym powieść jest bardzo rozmaita, jak stół zastawiony wieloma rodzajami dań- wątek kryminalny, seryjne morderstwa, wątek miłosny, średniowieczne obrzędy, klimat nawiedzonego miejsca, wątki obyczajowe, medyczne, no multum.
Ogromny plus także za postać głównego bohatera- Luka Fitzwilliama i za genialną końcówkę, bo aż serce mocniej zabiło.
Jedyna malutka rzecz, do której można się przyczepić- Inspektor Battle. Bardzo lubię tę postać, ale był tu po prostu niepotrzebny. Jednak podsumowując- naprawdę warto, bo to jedna z lepszych. Chyba wepchnie się do top 10 autorki w moim rankingu.😎

Kolejna perełka Agathy Christie.
Pomysł świetny i wykonanie równie dobre.