Ogień i furia. Biały Dom Trumpa

2018-02-27
2018-02-27
2018-01-05
Magda Witkowska, Magdalena Moltzan-Małkowska, Bartosz Sałbut
Magdalena Witkowska Magdalena Moltzan-Małkowska Bartosz Sałbut Trump Ameryka USA alt-right

Jak dla mnie tematyka ciężka i już wiem, że nie jest mi po drodze z polityką. Momentami brakowało mi takiego określenia się autora czy jest za czy przeciw, odniosłem wrażenie dużej bezstronności co nawet jest na plus. Momentami można się lekko pogubić kto jest kim i dlaczego tak się dzieje, ale to wynik amerykańskiego systemu władzy.

Doskonała analiza okoliczności dojścia do władzy i pierwszych dziewięciu prezydenckich miesięcy Donalda Trumpa. Zważywszy, delikatnie mówiąc kontrowersyjne zachowania głównego bohatera i przyglądając się mocno szemranemu towarzystwu stanowiącemu jego personel, wydaje się, że opatrzności należy dziękować iż w chwili wojennego kryzysu ukraińskiego, na czele amerykańskiego rządu stoi stary, nudny i przewidywalny polityk, a nie nawiedzony hotelarz z loczkiem. Let America be great again.

Ciekawie opisana historia furiata-klauna, ktory jakby przez przypadek dochodzi do wladzy.

Żeby książka wciągnęła trzeba znać się na polityce Ameryki. Ciekawe sa watki o samym Trumpie i jego rodzinie. Za jego prezydentury USA stały się śmieszne, osłabione.

Opowieści z życia gamonia

Opowieści z życia gamonia

Jak wyglądały pierwsze miesiące działania administracji Trumpa w Białym Domu? Czy Prezydent był osobą decyzyjną? Czy tylko płynął z prądem?
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Michael Wolff amerykański pisarz, dziennikarz i eseista. Jak sam o sobie mówił w książce "mucha na ścianie w Białym Domu".
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Książka stała na mojej półce od 2018 roku. Niestey czas na jej przeczytanie znalazłem dopiero teraz, kiedy Trump i jego administracja są już historią.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Książka jest interesującym zbiorem działań czołowych członków administracji Białego Domu w pierwszych miesiącach po zaprzysiężeniu 45. Prezydenta USA. Można uznać wręcz, że jest opisem taktyki wojennej oraz powodów toczenia między sobą większych lub mniejszych bitew. Wybujałe ego, zawiść, czy po prostu chęć zrobienia komuś na złość - to były podstawowe cele wewnątrz Białego Domu.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Ktoś, kto sięga po tę książkę z powodu wizerunku Donalda Trumpa na okładce srogo się rozczaruje. Historia w niej opisana nie jest o nim, tylko o ludziach dookoła niego. O samym Trumpie podanych jest zaledwie kilka ciekawostek.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Zdecydowanym plusem jest przystępny język, tłumaczący zawiłe zagrywki i terminy polityczne w prosty sposób. Minusem są zbyt rozbudowane historie postaci, które pojawiają się epizodycznie. Gdyby nie one książka byłaby krótsza.
⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯
Książka dobra dla kogoś, kto interesuje się zakulisowymi zagrywkami w polityce.

⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯⎯

Sięgając po pozycję chciałam potwierdzić opinię jaką wyrobiłam sobie na temat pana Trumpa (było to mniej więcej w momencie ogłoszenia pierwszego impeachmentu) a mianowicie, że jest to nie polityk a rasowy biznesmen. Mówiąc krótko, taka osoba nie pracuje dla społeczeństwa lecz dla siebie.

Ci z nas, którzy pracują w korporacjach nierzadko mają do czynienia z humorami szefów, spychaniem (lub jak to język biznesu nazywa - delegowaniem) zadań i odpowiedzialności na niższą kadrę i ciągłym życiem w zawieszeniu bo "dziś tu pracuję a jutro już nie".

Książka jest napisana nieskomplikowanym językiem, nawet jeśli ktoś posiada tylko podstawową wiedzę o świecie polityki nie będzie miał problemu ze zrozumieniem powiązań i relacji oraz sytuacji które opisuje autor. Dowiemy się więc jak wyglądało najbliższe otoczenie Prezydenta i jak wielką rolę odgrywała najbliższa rodzina - zupełnie jak w rodzinnym biznesie.

Książka jest tym cenniejsza, że Michael Wolff (autor 6-ciu książek) pisuje dla poczytnej prasy nie tylko amerykańskiej i jak twierdzi nie miał większych problemów ze zbieraniem informacji. Być może świadczy to o wychodzeniu z założenia: "niech piszą o mnie nawet źle, byle by pisali".

Dodam, że w trakcie czytania wielokrotnie śmiałam się z sytuacji, które ze swoją absurdalnością nie powinny zdarzać się w realnym świecie i to w takim mocarstwie jakim są USA.

Ponieważ nie czytałam podobnych pozycji o sferze polityki to wystawiam ocenę po prostu dobrą.

Książka opisuje kulisy prezydentury Trumpa od zwycięskich wyborów aż po rezygnację z funkcji prezydenckiego doradcy przez Steve'a Bannona, szarej eminencji i ideologa trumpizmu, który wyniósł DJT do roli głowy państwa jako jednego z autorów sukcesu. Opisuje kolejne wypadki konfliktu ruchu alt-right Bannona z establishmentem Waszyngtonu, reprezentowanego przez Jareda Kushnera i Ivankę Trump vel. "Jarvankę".

Pomimo swej hermetyczności i ewidentnego nastawienia na amerykańskiego czytelnika, książka pozwala ujrzeć kulisy rządów, a w zasadzie chaosu trumpowskiej rewolucji. Sam tytuł książki oceniam za niefortunny, bowiem nie ma zbytnio informacji, które czyta się z wypiekami na twarzy, także jest ona skierowana do osób bardziej zaciekawionych tematem. Niemniej, jeśli ktoś chce ujrzeć jak wyglądała administracja i dwór Trumpa, mechanizmy wewnętrznych konfliktów, to jej przeczytanie może wzbogacić informacje na ten temat.

Książka sama w sobie jest napisana w sposób, w którym autor stara się przekazać swoje spostrzeżenia, przeplatane z wypowiedziami ludzi, którzy byli i są najbliższymi współpracownikami Donalda Trumpa.

Możemy z książki dowiedzieć się jakie relacje łączą prezydenta z jego najbliższymi członkami rodziny, czyimi radami kierował się Trump oraz jak bardzo Trump nie pasuje do roli, którą będzie pełnił do 20 stycznia 2021 r.

Nadmienię, że książka raczej nie jest pozycją wysokiego lotu, czyta się ją mało przyjemnie, a z perspektywy czasu można odnieść wrażenie, że autor nie do końca poprawnie przewidział przyszłość prezydenta.

• Polityka
  • Reportaż