Mówiąc inaczej

Flow books
2016-04-13
2016-04-13
polszczyzna język polski

Za dużo o autorce, za mało o języku.
Autorka potraktowała publikację, jako okazję do przedstawienia swojej historii, doświadczeń szkolnych, powodów do napisania tej książki czy też (nie zawsze rzeczowo, momentami emocjonalnego) rozprawiania się z różnymi zarzutami wobec odbiorców jej social mediów.
Same informacje o języku ciekawe, tylko proporcje właściwych treści, w mojej ocenie, są tu zaburzone.

Za dużo o autorce, za mało o języku.
Same informacje o języku ciekawe, tylko proporcje właściwych treści, w...

Dla takich nieuków jak ja to bardzo dobra książka

Dla takich nieuków jak ja to bardzo dobra książka

Za dużo odniesień do kanału z "jutuba" i tłumaczenia się z zamieszczonych tam treści. Pomijając ten element, to książka przystępna (momentami aż za luzacka) i merytoryczna.

Niektóre zagadnienia dobrze wytłumaczone, ale z książki bije charakterystyczny dla Pani Pauliny (i podobnej youtuberki od angielskiego - Arleny W.) styl próbowania NA SIŁĘ mówić językiem młodzieżowym i być cool. Wychodzi komicznie a przez to nie da się tej książki wziąć w pełni na poważnie.
To jedna z tych pozycji, która nie wiadomo do kogo jest kierowana. Powinno to być napisane bardziej normalnie aby każdy mógł to przeczytać, bo temat poprawności językowej dotyczy wszystkich.

To nie jest książka o polszczyźnie, ale autobiografia. O języku dowiemy się raczej tego, czego autorka nie lubi (ortografii, wołacza),a co jest dla niej przyjemne (regionalizmy). A przede wszystkim jest to wielka obrona samej siebie przed krytykami i hejterami i to jest jednak trochę smutne.
Pani Paulino, wiem z książki, że czyta pani uważnie opinie. Proszę pisać książki o języku, zamiast usprawiedliwiać to jak i po co pani pracuje i żyje.

Bardzo pożyteczna książka, w której można poczytać o najczęstszych błędach językowych popełnianych przez Polaków. Wszystko napisane klarownie, z polotem i na luzie. Podziwiać trzeba również cierpliwość i tolerancję autorki dla ludzkiej różnorodności. A poza tym można się z tej książki dowiedzieć jak trudno jest czasem prowadzić popularnego vloga/bloga...

Polecam osobom, które chcą zrobić sobie powtórkę z najważniejszych zasad języka polskiego, dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy, a później wykorzystać wiedzę w praktyce.

Właśnie takich książek brakuje! Mądrych, zabawnych, przekazujących wiedzę w ciekawy sposób. Nauka języka polskiego nigdy nie była moim ulubionym zajęciem, jednak dzięki Paulinie już wiem, że można szkolić swoje umiejętności językowe w przyjemny sposób. Gdyby nauczyciele w szkołach mieli również takie podejście, zamiast uczyć sztywnych reguł, które są nudne i szybko ulatują z głowy, nie byłoby może takiego problemu z poprawnym wysławianiem się wśród Polaków.

Dobra książka dla osób, które chcą "powalczyć" o swoją polszczyznę :) Napisana jest zrozumiałym dla wszystkich słownictwem, zawiera przy tym nutkę sarkazmu, który z mojego punktu widzenia nadaje treści humor :) Uważam też, że jest tam za dużo informacji o życiu autorki, przez co można mieć odczucie, że nie czytamy książki o języku polskim.

Książkę przeczytałam zachęcona dobrą recenzją siostry, nie oglądałam nigdy vloga Pani Pauliny, jedynie coś mi się obiło o uszy, że ktoś taki istnieje. Po przeczytaniu książki nie mam zamiaru tego zmieniać i nie będę oglądać kanału Pani Pauliny. W książce jest mnóstwo dygresji, opowieści o komentarzach pod filmami i tym jaka była odpowiedz na te komentarze i tak dalej i tak dalej. Może komuś podoba się taki styl i ja to szanuję, do mnie zupełnie to nie trafia!

• 2016
  • Poradniki