Judasz

Okładka książki Judasz
Tosca Lee Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech Seria: Na osi czasu literatura piękna
literatura piękna
Na osi czasu
Iscariot: A Novel of Judas
Wydawnictwo Święty Wojciech
2016-02-12
2016-02-12
Anna Wawrzyniak-Kędziorek
Anna Wawrzyniak-Kędziorek religia beletrystyka chrześcijańska Judasz powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie powieść biblijna powieść religijna starożytność Nowy Testament Biblia powieść historyczna

W okresach okołoświątecznych często dopada mnie nastrój na książki w jakiś sposób związane z Biblią i wiarą (niekoniecznie typowo katolickie). Idealnym wyborem wydawał się ,,Judasz” Tosci Lee.

Autorka przedstawia nam losy Judasza od dzieciństwa do samobójczej śmierci. Poznajemy go jako młodego chłopca, którego ojciec bierze udział w powstaniu przeciwko Rzymianom. Niestety, bunt zostaje krwawo stłumiony, a ojciec i starszy brat Judasza giną, natomiast matka zostaje zmuszona do prostytucji, czego owocem są narodziny kolejnego syna. Judasz postanawia poświęcić życie temu, aby wynagrodzić sobie stratę rodziny oraz zmyć ,,hańbę” matki – angażuje się w życie świątynne, zostaje uczonym w Piśmie, znanym z pobożności i mądrości. Niestety, los wciąż rzuca mu kłody pod nogi i kiedy mężczyzna traci żonę z rąk Rzymian, pozostaje mu tylko wiara, że pojawi się prawdziwy Nauczyciel, który wyzwoli plemiona Izraela z niewoli. Te poszukiwanie prowadzą go najpierw do Jana Chrzciciela, a potem jego kuzyna Jezusa.

Judasz w powszechnym myśleniu i mowie potocznej stał się synonimem bezwzględnej zdrady. Oczywiście, wraz z liberalizacją podejścia do religii i poszukiwania bardziej ludzkiego oblicza Jezusa i wydarzeń biblijnych, pojawiły się próby wgłębienia się w historię tej postaci, odpowiedzenia na pytanie, czy rzeczywiście był tak zły i czy można winić go za coś, co według Biblii stać się musiało. Powieść Lee na pewno nie jest jedyną ani pierwszą próbką tego rodzaju (wystarczy sobie przypomnieć chociażby ,,Moje Ewangelie” Schmitta czy musical ,,Jesus Christ Superstar”, a nawet młodopolskiego ,,Judę z Kariothu”), ale chyba pierwszą tak rozbudowaną i dokładną. Pisarka skupia się bowiem nie tylko na relacji Judasz-Jezus, ale kreśli praktycznie całe życie swojego bohatera, pokazuje jak przeżycia z dzieciństwa i młodości wpłynęły na jego podejściu do religii, nauczania Mesjasza, a także do sytuacji politycznej swego narodu. Kreśli ludzkie oblicze Judasza, pokazuje go jako człowieka takiego jak my, a zarazem warto pamiętać, że autorka jest osobą głęboko wierzącą, więc to nadal jest wizja zgodna z Biblią i nieprzerabiająca jej treści, nie znajdziemy tu żadnych wywrotowych treści czy teorii spiskowych (na przykład, bardzo szybko i jasno zostają tu ucięte tezy na temat domniemanego związku Jezusa z Marią Magdaleną). Niektórzy to docenią, innych to znudzi, co widać po recenzjach, dlatego uważam, że warto być świadomym, czym jest ta książka przed sięgnięciem po nią.

Ze względu na kwestie powiedziane wyżej, mam wrażenie, że jest to książka bardziej dla wierzących, którzy chcieliby poczytać coś związanego z chrześcijaństwem i zyskać szersze spojrzenie, ale to tylko moja interpretacja i być może ,,Judasz” będzie interesujący też dla innego grona. Dla mnie to jednak była przede wszystkim historia głęboko duchowa. Historia ukazująca opowieści biblijne w sposób niezwykle wzruszający i emocjonalny, ponieważ opisany z perspektywy apostoła. Historia pokazująca tak naprawdę drogę każdego człowieka, który się miota, popełnia błędy i ciągle żyje na rozdrożu między dobrem a złem, a jednak autorka pokazuje, że zawsze gdzieś tam czeka na nas Bóg. Tosca Lee nie szczędzi brutalności i przemocy, pokazuje nam grozę i okrucieństwo starożytnego świata, praktycznie każdy rozdział jest nasycony bólem, przez co ta książka zdecydowanie nie wprowadzi nas w wiosenny, radosny nastrój, natomiast nie jest też pozbawiona nadziei, głównie poprzez pokazanie Bożej miłości i łaski. Podczas czytania absolutnie wierzyłam w taką wizję Jezusa i taką wizję Judasza – pogubionego, naznaczonego demonami przeszłości, który ma w sobie tyle samo dobra i zła i w kolejnych momentach musi wybierać między nimi. Zakończenie może być dla niektórych bardzo mocne i przygnębiające. Przyznam, że sama liczyłam tu na jakąś ,,Hosannę”, na szczyptę nadziei i odkupienia pod koniec, ale po posłowiu autorki trudno wyobrazić sobie inny koniec. Tosca Lee zaznacza bowiem, że zależało jej, aby czytelnik sam mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, kim tak naprawdę był Judasz, czy był jedynym winowajcą i czy jego winy zostały odpuszczone.

Warto jednak też powiedzieć o innych warstwach tej powieści. Mnie osobiście zafascynowała historia rodziny Judasza i jego relacji z matką i bratem. Mimo że bohater doznaje w niej miłości, nie potrafi zapomnieć matce, że się prostytuowała, uważa ją za nieczystą, wstydzi się tego i nie potrafi zrozumieć, że dla niej był to tak poświęcenia dla dobra syna. Judasz w dzieciństwie nienawidzi Natana (przyrodniego brata), a w dorosłym życiu z trudem akceptuje jego pochodzenie i chyba podświadomie też szuka w nim dowodów ,,nieczystości”, z kolei Natan jednocześnie pragnie aprobaty brata i trochę nim pogardza. Historia tych relacji, naznaczonych jednocześnie miłością i pretensją, niesamowicie mnie poruszyła i także zmusiła do wielu przemyśleń. Bardzo dobre jest też tło historyczne, Lee wyraźnie odmalowuje epokę i przede wszystkim podkreśla sytuację Żydów pod ,,batem” rzymskim, ich gorące pragnienie wolności i oczekiwanie od obiecanego Mesjasza nie zbawienia, ale ziemskiego wyzwolenia. Widać tu też mocne umiejscowienie w kręgu kulturowym i to, jak Jezus te zasady przełamywał i na pierwszym miejscu stawiał człowieka – pewnie większość Polaków kiedyś była w kościele czy na lekcjach religii, gdzie mówi się o tym, że zachowanie Jezusa było w tamtych czasach kontrowersyjne, ale mało się poświęca miejsca wyjaśnieniu dlaczego, a Tosca Lee zdecydowanie chce nam pokazać, jak bardzo ta nauka była odważna i wywrotowa (Judasz zniesmaczony tym, że ma siadać obok kobiety podczas zgromadzeń, chociaż nie ma między nimi żadnych podtekstów).

Mam wrażenie, że im więcej myślę o tej książce, tym mniej mam do powiedzenia. Trochę brakuje mi słów, żeby wyrazić, jak bardzo przeczytanie ,,Judasza” było dla mnie ważne i po części otwierające oczy. Domyślam się, że ta książka nie trafi do każdego, że jest to raczej specyficzny rodzaj literatury, ale dla mnie to chyba będzie jedna z powieści życia.

,, Wszelkie nadzieje pokładane w Prawie wypadały blado przy miłości ważniejszej od samego Izraela.”

210611 audio G5.
Spodziewałem się czegoś ciekawszego. Autor praktycznie przekłada prawie całość treści Ewangelii na swój język opisując wydarzenia z perspektywy ucznia. Wyjątkiem jest kilka pierwszych rozdziałów, gdzie pokazuje tło historyczne oraz młodość Judasza. Plus za wplecenie elementów kultury, zwyczajów tamtych czasów.

210611 audio G5.

Chyba spodziewałem się po tej książce czegoś innego. Więcej Judasza, mniej czarów.
Taka dygresja. Fajnie się czyta książki, które opisują miejsca w których się było. Izrael zjeździłem wzdłuż i wszerz. Muszę ostrzec wszystkich fanów słodyczy - góra karmel nie jest z karmelu! Totalne rozczarowanie!

Opowieść, która bazując na znanej historii, tworzy nową, porusza czytelnika, aby odnalazł na kartach fragmenty siebie: smutku, opuszczenia, doznanych krzywd. Wzruszająca i bardzo ludzka historia "zdrajcy - przyjaciela".

"Będą mówić, że go zdradziłem, że sprowadziłem jego wartość do trzydziestu srebrników. Powiedzą, że jestem zachłanny. Że zwróciłem się przeciwko swojemu mistrzowi. Nie wiedzą, że umrę ze zgryzoty. Z żalu ... Z miłości. /.../ Jestem trędowaty. Opętany. Ja, sparaliżowany przez lęk, ślepy. Nierządnica, umarły w grobie. Ja. To wszystko ja. Ja, który się go zaparłem i wydałem nieprzyjaciołom. Ja, który umieram razem z nim. Moje imię stanie się synonimem zdrajcy. Ale on kochał swoich nieprzyjaciół. Kochał i mnie."

"Judasz" Toski Lee niewątpliwie powinien zainteresować każdego, niezależnie od od tego, jak blisko jest wiary i Kościoła. To opowiedziana w bardzo oryginalny, przejmujący i wciągający sposób historia Jezusa i Judasza, mistrza i ucznia, mesjasza i zdrajcy. Autorka w swojej powieści stara się przedstawić w najbardziej wiarygodny sposób motywy działania Judasza, człowieka, którego zamiarem nie było zdradzenie tego, którego ukochał, dla którego poświęcił rodzinę, życie. Judasz Toski Lee to nie żądny zemsty czy pieniędzy człowiek; to człowiek, którego dobre intencje, zmierzające do uratowania Jezusa przed śmiercią, niestety spowodowały tragiczny finał. On sam również stał się niejako ofiarą, został zdradzony, oszukany, co w efekcie przepłacił życiem.

Polecam, bo książka jest naprawdę ciekawa i wciągająca, między innymi dlatego, że rzuca nowe światło na wyobrażenie o Judaszu, a także samym chrześcijaństwie w okresie narodzin tej religii. To piękna powieść, która pomaga wyjaśnić wiele wątpliwości, niejasności na temat Judasza, którego powszechnie uważa się za zdrajcę.

Niesamowita historia, rzucająca zupełnie inne światło na obraz wydarzeń znanych praktycznie każdemu, burząca mity narosłe wokół pojęć, które dla większości chrześcijan są wyrwane z kontekstu. Koniec opowieści a nawet jej przebieg jest znany od samego początku, jednak wciąga ona bez reszty. Dzisiaj tak jak się często słyszy, że Chrystus współcześnie wylądowałby w psychiatryku gdyby znowu zstąpił na ziemię, tak oczywiste staje się w trakcie czytania książki, że nie mógł inaczej skończyć niż na krzyżu.
Audiobook czytany przez jak zawsze genialnego lektora Krzysztofa Gosztyłę.

to dosyć fajna powieść. Autorka przedstawia nam postać Judasza, którego nie znamy. Tutaj Judasz nie jest łotrem, zdrajcą, arcykłamcą czy potworem. Judasz autorki jest zwyczajnym człowiekiem. Ten wyklęty apostoł budzi wiele skrajnych emocji. To człowiek pełen rozterek, słabości, których nie potrafi ujarzmić czy choćby zrozumieć. Już sam wstęp zapowiada fascynującą przygodę. Pozwolę sobie ją zacytować – "Będę mówić, że go zdradziłem, że sprowadziłem jego wartość do 30 srebrników. Że zwróciłem się przeciwko swojemu mistrzowi. Nie znają mnie". Prawda, że fajne? Wraz z kolejnymi zdaniami zaczyna nas fascynować jego postać. Co ciekawe, Autorka nie dystansuje się od niego – daje Judaszowi wolność. Nie wartościuje jego czynów, nie wybiela, daje mu po prostu ludzki rys, tak odmienny od tego, co przylgnęło do jego osoby przez te 2000 lat. Warto po tę pozycję sięgnąć.

Nie wszystko jest czarne lub białe.
Rewelacyjna narracja. Spojrzenie na tę historię z zupełnie innej perspektywy niż dotychczas przyprawiało mnie o dreszcze podczas czytania.

Nie wszystko jest czarne lub białe.

Nowy Testament to dla wielu źródło Prawdy, dla wielu też artystycznych inspiracji. Niestety nie zawsze biblijne wątki gwarantują jakość dzieła. Na szczęście tym razem autorka udowodniła, że wątki z „Opowieści wszech czasów” mogą być punktem wyjścia do snucia przejmującej historii.

Człowiek, którego imię stało się synonimem zdrajcy, zajmując jedno z centralnych miejsc w opowieści o Jezusie Chrystusie, został potraktowany przez autorów ewangelii po macoszemu. Ot kilka wzmianek i miejsce wykazach apostołów zawsze na samym końcu. A przecież wiemy z tych samych źródeł, że apostołowie musieli obdarzać go zaufaniem, skoro powierzyli funkcję skarbnika, a Chrystus miłością, często sadzając po swojej prawicy.

Tosca Lee wykorzystała te niedomówienia w sposób błyskotliwy, snując głęboko osadzoną w historycznych realiach opowieść o poszukiwaniu sensu życia, mierzeniu się z przeznaczeniem, szukaniu odkupienia grzechów. Stworzyła człowieka, któremu wierzymy i którego losem się przejmujemy. A czy nie o to chodzi w opowiadaniu historii?

Wszystko super, ale...
Tło wydarzeń, pełna napięcia i skrywanych konfliktów Galilea - pięknie!
Postać Jezusa, apostołów, towarzyszących im kobiet, faryzeuszy - samo życie!
Wydarzenia znane z ewangelii urzeczywistnione fabułą - bardzo na tak!
Problem mam z Judaszem. Bo komu bardziej zaufać, przekazom ewangelistów, naocznych świadków i interpretatorom tamtych wydarzeń czy domniemaniom?
Zabrakło, tego, co mówią te teksty o Judaszu, że był złodziejem, że lepiej temu człowiekowi, gdyby się w ogóle nie narodził, że Jezus walczył do końca o niego nazywając go własnie przyjacielem. Troszkę mi to zgrzytało.
Ale warto poznać i taką historię!

Wszystko super, ale...
Tło wydarzeń, pełna napięcia i skrywanych konfliktów Galilea - pięknie!
Postać Jezusa, apostołów, towarzyszących im kobiet, faryzeuszy - samo życie!
Wydarzenia znane z ewangelii urzeczywistnione fabułą - bardzo na tak!