Noc śmierci

Okładka książki Noc śmierci Heather Graham
Okładka książki Noc śmierci
Heather Graham Wydawnictwo: Harlequin Polska Cykl: Dziedzictwo braci Flynn (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Dziedzictwo braci Flynn (tom 1)
Deadly Night
Harlequin Polska
2014-01-01
2014-01-01
Michał Jankowski

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...
Okładka książki Twarzą w twarz David Baldacci, Linwood Barclay, Steve Berry, Lee Child, Lincoln Child, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Linda Fairstein, Joseph Finder, Lisa Gardner, Heather Graham, T. Jefferson Parker, Raymond Khoury, Dennis Lehane, John Lescroart, Steve Martini, Douglas Preston, Ian Rankin, James Rollins, M. J. Rose, John Sandford, R.L. Stine, F. Paul Wilson
Twarzą w twarz David Baldacci, Lin...

Kiedy zobaczyłam na okładce książki nazwisko Heather Graham nie wahałam się ani chwili. Uwielbiam jej powieści.

Aidan jest najstarszym z braci Flynn, którzy odziedziczyli stary dom i rozległą plantację w Luizjanie. Jak przystało na prywatnego detektywa, polega jedynie na faktach, dlatego śmieszą go plotki głoszące, że rodzinna rezydencja Flynnów jest nawiedzona. Jednak gdy odnajduje na terenie posiadłości ludzkie szczątki, zwraca się o pomoc do znawczyni tarota Kendall, która już wcześniej ostrzegała go przed niebezpieczeństwem. Aidan i Kendall próbują wspólnymi siłami dociec prawdy. W miarę prowadzonego śledztwa odkrywają coraz więcej mrocznych tajemnic, a narastająca atmosfera grozy i wspólna walka ze złem wzmacniają łączącą ich więź....

Powieści Heather Graham charakteryzują się tym, że przeplatają się ze sobą romans, kryminał i wątek paranormalny. A czasami duchy odgrywają główną rolę. Podobnie mamy i tym razem. Akcja powieści dzieje się w moim ukochanym Nowym Orleanie. A wszyscy wiedzą, że w tym mieście, a zwłaszcza we Francuskiej Dzielnicy może wydarzyć się wszystko. Przekonuje się o tym Kendall.

Kendall jest rozgoryczona. I to mocno. Opiekowała się się Amelią do jej śmierci a plantacja i stary dom owiane legendą dostała się komu innemu. Jednak szybko dostrzegła, że wokół niej zaczynają się dziać złe rzeczy. A kiedy zyskuje dar przepowiadanie przyszłości z tarota, okazuje się, że wcale tego nie chce. Ale duchy decydują inaczej...

Aidan wyróżnia się na tle swoich braci. Jest twardym, silnym mężczyzną silnie skrzywdzonym przez los. I wcale nie uśmiecha się mu zamieszkać na odludziu. Twardo trzyma się realiów. Zdecydowanie nie zamierzał wdawać się w romans z dziewczyną wróżącą z kart. A gdyby jeszcze ktoś mu powiedział, że uwierzy w duchy...

Książkę czytało się mi rewelacyjnie. Bohaterowie może nieco sztampowi ale tak sympatyczni, że nie dawało się ich nie lubić. I te duchy w tle. Dialogi może tez nie były oszałamiające ale tragedii nie ma. Musze przyznać, że pisarka trochę mnie zagięła zakończeniem. Tak naprawdę do końca ciężko było rozgryźć, kto jest czarnym charakterem. Chociaż przez chwilę dobrze typowałam ale szybko takie rozwiązanie odrzuciłam. Jak się okazało byłam w błędzie.

Książki nie polecam tym, którzy oczekują głębokich przemyśleń i łzawych scen. Ta akurat należy do tych łatwych, lekkich i przyjemnych, które zapewniają mnóstwo dobrej zabawy. Ni to romans, ni to kryminał. Mimo wszystko polecam. Sama cieszę się na kolejne spotkanie z braćmi Flynn.

W tej książce, która jest pierwszym tomem z trylogii - Dziedzictwo braci Flynn, poznajemy trzech braci. Najstarszy Aidan, średni Jeremy i najmłodszy Zach. Bracia razem prowadzą agencję detektywistyczną, a każdy z nich ma przeszkolenie albo FBI - Aidan, albo policja - Jeremy i Zach, każdy z nich również bez problemu zrezygnował z munduru aby móc pracować razem. W końcu w braciach siła, zwłaszcza, że ich rodzice nie żyją od dawna.

Bracia Flynn dziedziczą plantację w Luizjanie, około 30 min drogi od Nowego Orlenu, po swojej krewnej Amelii Flynn, której nie znali. Są jej jedynymi spadkobiercami, co było dla nich wielkim zaskoczeniem. I nie tylko dla nich, każdy kto znał Amelię myślał, że nie ma ona żadnej rodziny. Plantacja jest w opłakanym stanie, niestety Amelia nie miała możliwości zrobienia remontu, ale cały czas czuć w powietrzu i w wystroju ducha tamtych lat.

Słowo duch zostało użyte przeze mnie specjalnie. Podobno plantacja jest nawiedzona. Jeśli wierzyć legendom, na balkonie często ukazuje się biała dama.

Książka jest ciekawa, jest bardzo dobrze napisana, a historia jest wciągająca. Duchy, które są opisane nie sprawiają, że jest to bajka, dają taką normalność. Mrok, śmierć, Nowy Orlean, zagadka ale i romans. To wszystko tu jest i jest to spójne. A to jest najważniejsze.

To również najlepszy tom z całej trylogii.

Bracia Flynn dziedziczą po swojej nieznanej ciotce Amelii plantację w Luizjanie. Wszyscy trzej mają za sobą karierę w organach ścigania, każdy z niej zrezygnował z jakiś względów. I może, dlatego rozpadająca się ruina przypada im do gustu. Jednak zbrodnia nie chce ich opuścić. Nie dość, że razem prowadzą agencję detektywistyczną, to najstarszy z braci – Aidan – co rusz znajduje jakieś ludzkie kości.

Kendall, to młoda kobieta, która pod goniec życia ciotki Amelii opiekowała się nią i teraz za nią tęskni. Samotna, na co dzień zajmuje się prowadzeniem sklepiku z pamiątkami dla turystów oraz… wróżbiarstwem. Właśnie na takim etapie losy tych ludzi się ze sobą splatają.

Całość powieści jest napisana zgodnie z tym, czego oczekuje od thrilleru. Rzeczy się dzieją, akcja z leniwej stopniowo zaczyna przyśpieszać. Są momenty trzymające w napięciu. Bohaterowie czują niepewność i narasta poczucie zagrożenia. Tło akcji również daje kilka interesujących wątków, ale…

No właśnie, to „ale”… niemal na samym początku natknęłam się na dość dużą nieścisłość. Z tego, co wiem (jeżeli czyta, to ktoś zawodowo zajmujący się takimi rzeczami i chce wyprowadzić mnie z błędu, to śmiało) po kości udowej nie rozpoznaje się płci człowieka. Co najwyżej jego wzrost. A tu bohaterowie wymachują kościami udowymi twierdząc, że z pewnością należą do kobiety. Znajdzie się tu troszkę takich głupotek. Do tego odnoszę wrażenie, że są błędy w tłumaczeniu. Może nawet nie tyle błędy, co zbyt dosłowne tłumaczenie zdań, co powoduje, że czytany tekst miejscami brzmi po prostu źle.

Zakończenie jest zamknięte, więc z niepokojem myślę, o tym, że jest to pierwsza część trylogii. Jeżeli przeczytacie „Umieraj dla mnie” Karen Rose, to tak jakbyście przeczytali cały cykl „Daniel Vartanian”. Obawiam się, że „Dziedzictwo braci Flynn” może działać na takiej samej zasadzie. „Noc Śmierci” jest już bardzo schematyczna, ale jeżeli okaże się, że po rozpoczęciu drugiej części zobaczę kopiuj – wklej pierwszej, to odłożę ją z powrotem na półkę.

Oczywiście dam Heather Graham szansę. Może odrobi pracę domową i w drugiej części nie popełni takich głupotek zachowując jednocześnie to, co w „Nocy Śmierci” jest dobrego.

Czy polecam? Jeżeli jesteście na początku swojej drogi z thrillerami, to śmiało możecie spróbować. Łagodnie was w ten świat wprowadzi bez wywoływania gorączki. Ale dla wyjadaczy gatunku: szału nie ma.

Cudowna książka, morderstwa nie przeszkadzają zabrać nas w ciepły, miły klimat Nowego Orleanu, świata plantacji wtedy i dziś. Ciekawy sposób pisania, któy powoduje, że książkę czyta się lekko i przyjemnie

odkryłam nową fajną autorkę. bardzo "miło" pisze. jest to opowieść o trzech braciach. tutaj poznajemy Aidana w kolejnych dwóch pozostałych braci. a w tle morderstwo, seryjny zabójca no i romans. fajna.polecam

Książka nadaje się do poczytania , pomiędzy czymś ambitnym a ciężkim, ponieważ ona sama taka nie jest. Z tyłu okładki była inf że autorka ma na koncie 70 książęk... pomyślałam że skoro taki dorobek to pewnie z krzesła mnie nie zwali. Przez 80% książki , a nawet 85% czekałam na akcje... która pojawiła się na ostatnich 5-6 stronach. A na dodatek , jak dla mnie, cała akcja zabicia zabójcy jest napisana w jednym 5 linijkowym akapicie !!!!!!!! 85% książki musiałam przejść żeby kulminacyjny moment miał 5 linijek..... Książka jednak ratuje się tym że nie mogę napisać że jest fatalna, bo czytałam gorsze rzeczy...

Książka trzyma w napięciu jednak koniec mógłby być ciekawszy.

Książka trzyma w napięciu jednak koniec mógłby być ciekawszy.

Książka utrzymana w klimacie kryminalnym z wątkiem parapsychologicznym. Trzech braci detektywów dziedziczy plantację z mroczną przeszłościa. Morderstwa,Stary jak świat wątek miłosny i dobre duchy,które pomagają rozwiazac zagadkę

Heather Graham jest autorką powieści sensacyjnych. Ma na swoim koncie kilka bestsellerów. Autorka napisała ponad 150 książek, które tłumaczone są na 25 języków. Jedną z tych pozycji jest Noc śmierci wydana przez Mirę.
Bracia Flynn odziedziczyli posiadłość w Luizjanie. Nie wiedzieli, że mieli tu ciotkę, która mieszkała w rodzinnej rezydencji i zapisała im ją w testamencie. Dom jest nieco zniszczony, choć dawniej był chlubą okolicy. Plantacja, kilka domków niewolników, rezydencja, stajnie – to wszystko było oznaką wpływów rodziny Flynnów. Trzej bracia postanawiają przywrócić temu miejscu świetność. W rezydencji spotykają Kendall – kobietę, która opiekowała się ich ciotką przed śmiercią. Dwóch młodszych robi na niej dobre wrażenie, jednak najstarszy brat ją odpycha. Jest chłodny i surowy, prawdopodobnie uważa, że kobieta ma im za złe, że to nie jej przypadł dom. Gdy w okolicy plantacji Aidan, najstarszy Flynn, odnajduje dwie ludzkie kości, zaczyna podejrzewać, że dzieje się tu coś dziwnego. Jego obawy potwierdza Kendall, która opowiada o tym, że przed śmiercią ciotka się czegoś bała, widziała tajemnicze światła i rozmawiała z duchami. Aidan jest do tego sceptycznie nastawiony, tym bardziej że Kendall jest uznawana za medium – czyta z kart i fusów, a jej przepowiednie ratują życie starszej kobiecie. Dla Aidana to bzdury, dlatego bagatelizuje sprawę urojeń ciotki, ale zaczyna interesować się kośćmi. Kendall twierdzi natomiast, że ciotka Flynnów mogła faktycznie coś widzieć, bo jej dom jest nawiedzony.
Narracja trzecioosobowa pozwala poznać różne wydarzenia. Widzimy to, co robi Aidan i Kendall, ale nie tylko. Narrator wszechwiedzący nie ocenia, jest jednak doskonale poinformowany – opisuje uczucia i myśli bohaterów.
Główni bohaterowie, Aidan i Kendall, nie lubią się od pierwszego wrażenia... takie mają przynajmniej wrażenie. Między nimi jednak coś iskrzy i powoli przestają z tym walczyć. Kendall odkrywa, że faktycznie ma zdolności parapsychologiczne. Na początku przeraża ją to, co widzi, ale dzięki niej udaje się pomóc kilku osobom. Aidan natomiast jest dobrym detektywem, którego intuicja pcha do rozwiązania sprawy.
Początkowo akcja rozgrywa się w dwóch przestrzeniach. Mamy czasy obecne i czasy wojny secesyjnej, podczas której doszło do nieprzyjemnego wydarzenia w rodzinie Flynnów. Cała opowieść dzieje się w Nowym Orleanie. Klimat tego miejsca jest ciekawie oddany – pełno w nim magii, tajemnicy, niebezpieczeństwa.
W powieści nie brakuje wątków parapsychologicznych. Niewyjaśnione rzeczy z przeszłości mają wpływ na teraźniejszość. Są karty tarota i duchy, laleczki voodoo i wróżenie z fusów. Nie wszystko da się wyjaśnić racjonalnie. Oprócz tego mamy śledztwo, detektywów i dziwne zaginięcia. Czy w okolicy grasuje morderca? Czy kości znalezione przez Aidana są związane z nową sprawą, czy to części, które ukazały się po huraganie Katrina?
Książka jest niezła. Podoba mi się jej tajemniczy klimat i umiejscowienie akcji w Nowym Orleanie. Znam to miejsce z innych książek i filmów, jego aura jest pełna magii. Tu również została przywołana. Poza tym to poprawnie napisana książka sensacyjna. Są różne wątki, które trzeba wyjaśnić, połączyć i rozwiązać. Powieść czyta się szybko, choć głównie z powodu ogromnej czcionki. Nie wiem, ile ma stopni tej krój pisma, ale chyba dawno nie spotkałam aż tak wielkiego rozmiaru w powieści dla dorosłych.
Polecam tym, którzy chcą spędzić wieczór z powieścią na pół sensacyjną, na pół detektywistyczną. To opowieść z czymś magicznym w tle, ciekawym klimatem i bohaterami, między którymi iskrzy.

O czym jest ta książka, tak w wielkim skrócie: Trzej bracia prowadzący agencję detektywistyczną, dostają w spadku nawiedzoną przez duchy plantację na obrzeżach Nowego Orleanu.
Najstarszy z nich Aidan przypadkiem odnajduje ludzkie kości i postanawia się dowiedzieć do kogo należą. Zaczyna śledztwo w trakcie którego odkrywa, iż w Nowym Orleanie w ostatnich kilku latach giną w niewyjaśnionych okolicznościach młode kobiety.
W rozwiązaniu tej zagadki pomaga mu była opiekunka Amelii (krewnej, która to właśnie przekazała im plantację) Kendall oraz duchy jego przodków, które nawiedzają go w snach.
Poplątanie świata żywych i umarłych, ogromna siła i więź łącząca te dwa światy, to jest moim zdaniem motyw przewodni tej książki.
Sceptycznie nastawiona jestem do duchów, wróżenia z kart więc dalsze części rodziny Flynn sobie daruję.

• Kryminały
  • Romans