Klątwa

Okładka książki Klątwa Heather Graham
Okładka książki Klątwa
Heather Graham Wydawnictwo: Burda Publishing Polska Cykl: Krewe of Hunters (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
Krewe of Hunters (tom 7)
The Unspoken
Burda Publishing Polska
2014-06-18
2014-06-18
1986-01-01
Wojciech Usakiewicz
grób klątwa statek sarkofag śmierć demony tajemnica

Okładka książki Szaleństwo Cthulhu Arthur C. Clarke, Heather Graham, Lois H. Gresh, Caitlín R. Kiernan, J.C. Koch, Joseph S. Pulver Sr., Daniel Schweitzer, Michael Shea, John Shirley, Robert Silverberg, William Browning Spencer, Melanie Tem, Jonathan Thomas, K.M. Tonso, Harry Turtledove, Donald Tyson
Szaleństwo Cth... Arthur C. Clarke, H...
Okładka książki Twarzą w twarz David Baldacci, Linwood Barclay, Steve Berry, Lee Child, Lincoln Child, Michael Connelly, Jeffery Deaver, Linda Fairstein, Joseph Finder, Lisa Gardner, Heather Graham, T. Jefferson Parker, Raymond Khoury, Dennis Lehane, John Lescroart, Steve Martini, Douglas Preston, Ian Rankin, James Rollins, M. J. Rose, John Sandford, R.L. Stine, F. Paul Wilson
Twarzą w twarz David Baldacci, Lin...

Nie mogę się skupić na fabule, gdy tekst jest niechlujnie złożony. Powtórzenia wyrazów, brakujące spójniki, zaimki i przyimki. Nawet odmianę rzeczowników udało się napisać z błędami. To razi. Może w innym wydaniu poleciłabym tę książkę. Ale w tym, nie polecam.

Jestem zaskoczona jak dobra jest ta książka nie sądziłam ze aż tak ją polubię. To było moje pierwsze podejście do takiego gatunku i bardzo udane. Książce nie brakuje nic, szybko wciąga i jest dobrze napisana. Bardzo polubiłam bohaterów i przeżyłam z nimi pełne tajemnic i przygód wieczory. Fajny jest też wątek miłosny pomiędzy Willem i Kat. Polecam serdecznie tą pozycję.

Książkę można pochwalić za jakość wydania - twardą oprawę oraz co ważniejsze - za powiązanie wątku starożytnego Egiptu ze sprawą kryminalną.

Książki raczej nie poleciłabym nikomu. Bardzo lubię Heather Graham, ale w tej książce jakoś nie było czuć, że to ona ją napisała. Niby opis ciekawy, napisana łatwym językiem, ale niestety w żadnym momencie książka mnie nie wciągnęła. Miałam wrażenie, że wszystko jest liźnięte po łepkach. Przeszkadzały mi też rozbudowane opisy, które nie wnosiły nic do fabuły i częste powtórzenia typu jak za każdym razem gdy wypływali z jeziora, było opisane, że robili wszystko bezpiecznie, sprawdzali czy jest powietrze itp.

Lektura nie wymagająca skupienia, do odprężenia w sam raz.

Lektura nie wymagająca skupienia, do odprężenia w sam raz.

Czytając nie rozpoznawałam w treści Heather Graham. Owszem, to kolejny thriller romantyczny jej autorstwa, ale dla mnie powiało w nim nudą z każdego wątku. Niby coś się dzieje, bo przecież akcja posuwa się do przodu, ale trudno zaangażować się w te wydarzenia. Możliwe, iż tak się dzieje z powodu wprowadzenia wątku nadprzyrodzony, który nie jest specjalnie dopracowany. Na dobrą sprawę czytamy i zastanawiamy się, gdzie coś wyskoczy. Tym czymś są sny bohaterów przepowiadające przyszłe wypadki, sny, które ukazują zbrodnie, a pośrednio nawet przestępce. Nie ma jak odzew z zaświatów, gdzie zmarły wskazuje na swojego zabójcę.
Główny wątek spod znaku archeologii też nie najwyższych lotów. Jest zatopiony statek z ukrytymi skarbami, a przede wszystkim egipska mumia i klątwa. Ludzie giną. Właściwie zanim jeszcze zaczną myśleć już ściągają na siebie śmierć. Dochodzenie prowadzone w tej sprawie przez Kat i Will'ego ma przede wszystkim odkryć, czy chodzi w tych zdarzeniach o logiczne, naukowe wyjaśnienie popełnionych zbrodni na badających historię zatonięcia statku z 1898 roku, czy też winne są siły nadprzyrodzone.
Odniosłam wrażenie, że motywy typowo historyczne są napisane jako zbiór informacji, rzucony to tu to tam, żeby dodać powagi całej akcji, jednak wszystko opisane jest pobieżnie.
Nawet wątek romansowy pary agentów jest beznamiętny. Po przeczytaniu kilku powieści tej autorki zaczyna się dostrzegać tworzenie schematycznych wizerunków przedstawianych postaci. Jak gdyby do wyciągniętych z szuflady szablonów dopisano nowe imiona i nadano im nieco inny wygląd.

Jednak przy innych ksiązkach Graham było coś magnetycznego, co trzymało przy sobie i była aura niespodziewanego w kulminacyjnych momentach podszyta emocjonującym dreszczem. Natomiast "Klątwa" to marny thriller, tak samo jak mało szczególny romans. I nie chodzi o to, że z góry domyśliłam się jaki będzie przebieg całej akcji, ale nie czułam zaciekawienia fabułą. To mniej więcej tak, że czytam kolejny rozdział, przy końcu którego jakbym wychodziła zza zakrętu i spodziewała się zobaczyć coś istotnego. I tu było tak za każdym razem, że oczekiwało sie czegoś, ale kolejny rozdział nie przynosił nic zaskakującego, jak tylko mdłe prowadzenie wątku.

Tak jak lubię książki tej autorki, tak ta mi się nie spodobała. I zawsze jak jestem na nie, to nie mam za wiele do napisania. Ale spróbuję.
Owszem był to kryminał, jednak ta historia nie wpasowała się w mój czytelniczy gust. A chociaż romans jest w powieściach Heather Graham jedynie dodatkiem to tu, nawet jak na dodatek, było go za mało.
A dlaczego nie podobała mi się historia? Kat i Will próbują odkryć kto stoi za rzekomą klątwą, w którą niektórzy wciąż wierzą. Z resztą – to przecież mumia zabija. Ale czy mumia i klątwa naprawdę istnieje? A może ktoś je tylko wykorzystuje do osiągnięcia swoich celów?
Dla mnie Klątwa była zbyt monotonna i niestety nudna. Oczywiście, że w trakcie czytania byłam ciekawa kto zabija, ale egiptologia, która temu towarzyszyła, nadprzyrodzone zjawiska, które miały miejsce i romans, który był jak dla mnie zbyt płytki znacznie zmniejszyły moją przyjemność z lektury.

www.mojpunktczytania.blogspot.com

A dlaczego nie podobała mi się...

Powiem krótko: mało znam i raczej nie lubuję się w sensacjach i kryminałach ale historia klątwy Amuna Mopata wciągnęła mnie jak żadna inna. Z naiwną satysfakcją i radością w sercu obserwowałam narastającą więź i rodzące się uczcie pomiędzy Kat i Willem. Nagły wybuch pożądania i pierwsza spędzona wspólnie noc przeważyła szalę. Bardzo polubiłam tę parę.
Warto jednak zauważyć, że romans był na dalekim drugim planie. Cała intryga uknuta przez.. no nie będę zdradzać utwierdziła mnie tylko w przekonaniu, że tak naprawdę to ludzie są takimi mściwymi kapłanami, za jakiego był uważany Amun Mopat.
Książka wciąga od pierwszych stron i nie sposób się oderwać, nawet gdy powieki bezlitośnie opadają :D Tak czy inaczej, gorąco polecam.

Warto jednak...

Po każdym rozdziale zastanawiałam się czy coś się w końcu wydarzy... Czy coś mnie zaskoczy... Zaciekawi... nic :( niestety ta pozycja nie spełniła moich oczekiwań, chociaż napisana jest całkiem przyjemnym językiem.

Ta książka to trzy w jednym: thriller, kryminał i romans. Są duchy zmarłych i detektywi FBI potrafiący rozmawiać ze zmarłymi, jest mumia i zaginiony egipski skarb na zatopionym statku, są morderstwa i ciała wszystkich zainteresowanych wydobyciem mumii z zatopionego wraku, oraz kwitnący romans detektywów prowadzących śledztwo. Lektura nie wybitna ale całkiem niezła dla odprężenia.

• Thriller romantyczny
  • 2016