Błyszczeć niczym foka

E-bookowo
2015-12-18
2015-12-18
#BlyszczecNiczymFoka

Mam mieszane uczucia - bo jest pomysł i całkiem ciekawa historia - no i zakończenie, z drugiej słabość techniczna tekstu. O ile zazwyczaj nie narzekam na przecinki ( a bo i sama nie wiem czasem, gdzie je stawiać, o tyle błędy ortograficzne jednak rażą ). Plus jedna gwiazdka za niektóre naprawdę udane fragmenty - i na zachętę.

Posiadam więc uznałam, że kiedyś należy przeczytać. Niestety książka zupełnie mnie nie porwała chociaż niektóre fragmenty czytało się całkiem przyjemnie. Chwilami zaś całkiem oderwane od rzeczywistości, trochę jak bajka. Żeby zniszczyć komuś życie w imię...Nie mogę tego zdradzić ponieważ innym czytelnikom zakończenie może się podobać.

O książce dowiedziałem się od znajomych - zadowoleni zachęcili i mnie.

Przeczytałem książkę do końca. I to jest sukces, bo momentami miałem dość. Będę się czepiał, ale czytelnik nie jest od głaskania autora po główce, może też narzekać.

Kilka rzeczy w trakcie lektury bardzo mnie męczyło:
- Nie wiem, jak to wyglądało w wersji papierowej, ale w e-booku było nieco błędów - literówki, błędy ortograficzne, a nawet koszmar internetu - brakujące przyimki!
- Autor starał się napisać dosadnie, sarkastycznie, a momentami jego starania były męczące i denerwujące.
- Autor chciał "dopieścić" czytelnika - wydałeś xx złotych, to dostaniesz te 400 stron. A naprawdę to nic złego napisać książkę nieco krótszą (np. 250 stron), bardziej dopracowaną i lepiej zredagowaną (może przydałby się zrzęda - redaktor?). Więcej stron wcale nie znaczy lepiej.
- Książka jest niestety bardzo nierówna - są sceny napisane z pomysłem, barwnym językiem, ale sąsiadują one z fragmentami słabymi, niewnoszącymi, a niekiedy wręcz - przepraszam za określenie - miałkimi.
- Nie będę spoilerował, ale po całkiem udanej scenie kulminacji zakończenie sprawia wrażenie wymęczonego.

To był mój pierwszy kontakt z twórczością p. Macieja Lipki. Czy będzie następny? Nie wiem jeszcze.

A jeśli chodzi o gwiazdki - daję 4 "na zachętę".

O książce dowiedziałem się od znajomych - zadowoleni zachęcili i mnie.

Kilka rzeczy w trakcie lektury bardzo mnie męczyło:

Książka trafiła w moje ręce przypadkowo, z polecenia grupy fanów pisarza w mediach społecznościowych, co świadczy o tym, że nie tylko z drogiej promocji telewizyjnej czy prasowej można dowiedzieć się o tym czym warto się zainteresować. Nie żałuję poświęconego na nią czasu, zwłaszcza, że napisana jest barwnym, ironicznym językiem i dotyczy zagadnień współczesnych. Wątki bywają doprowadzone do absurdu, ale mnie taki styl odpowiada. Podsumowując ciekawy debiut nieznanego pisarza, na którego kolejne odsłony na pewno warto czekać.

Niezwykle udana sarkastyczna opowieść fikcyjna. Opisane wydarzenia i finezyjne cechy ich postaci występują w przyrodzie w nadmiarze. Duża przyjemność z czytania i brawo dla autora za przedstawienie ich w tak doskonale komiczny sposób!

Powiedziałabym - dziwna, albo jeszcze lepiej - inna. Taki trochę mix Rancza i seria " U pana Boga" i pewnie jeszcze kilku innych. Mieszanka dość udana, bawiłam się przy lekturze całkiem nieźle.

Taka sobie

Taka sobie

Dodaj cytat z książki Błyszczeć niczym foka