Arena 13

Okładka książki Arena 13
Joseph Delaney Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Arena 13 (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2016-03-23
Data 1. wydania:
2015-06-04
Paulina Braiter-Ziemkiewicz

Fajna historia, dobrze narysowane postacie, czyta się szybko i przyjemnie. Sięgnę po kolejne tomy.

"Arena 13" Josepha Delaney'a to lekka młodzieżówka, w której czuć nawiązania do mitologii nordyckiej, z nutą rzymskiej oraz doprawioną oryginalną technologią. Podobnie jak w Kronikach Wardstone autor przedstawia relacje między uczniem i mistrzem i klimat jest odrobinę mroczny.

Przez powieść prowadzi nas Leif. Chłopak z osobistych pobudek pragnie walczyć na legendarnej Arenie 13 i szkolić się u sławnego nauczyciela Tyrona. Walki i miejsce, w którym się odbywają przypominają starcia gladiatorów w Koloseum. I tu wkracza Delaney i jego pomysły. Otóż, wojownicy pojedynkują się za pomocą laków. Przedziwnych tajemniczych stworów, zaprojektowanych tak, aby reagować na polecenia pana. Wzory wystukiwane są za pomocą stóp w specjalnych butach, lecz można osiągnąć wyższy poziom synchronizacji. Więcej nie zdradzam. 🤭

Tutaj ludzie żyją odgrodzeni Barierą od reszty świata w strachu przed straszliwym dżinem Hobem i jego sługusami chwostami. Kreacja dżina to kolejna oryginalność tej powieści. Gwarantuję, że będziecie zaskoczeni! Oprócz tego znajdziecie tu motyw szkolenia, tajemnicy, rywalizacji, a także zgłębicie sekrety miasta. Pojawiają się też sceny z dreszczykiem.

Ten tom to naprawdę ciekawe wprowadzenie do uniwersum. Dzięki innowacjom czuć powiew czegoś znanego, ale jednocześnie nowego. Język jest zrozumiały, ale nie banalny. Postaciom się kibicuje i chce poznać ich dalsze losy. Warto też zajrzeć do słowniczka, który znajduje się na końcu książki. Myślę, że drugi tom będzie jeszcze lepszy, na co wskazuje zakończenie.

Młodzi czytelnicy na pewno odczują frajdę podczas lektury "Areny 13", a i dorośli spędzą mile czas.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Joseph Delaney od lat pozostaje jednym z moich autorów. Zachwyca mnie jego pióro, opisy i rzeczywistość jaką kreuje. Po "Kronikach Wardstone" miałam pewien ogląd na jego twórczość i mniej więcej wiedziałam, czego mogę się spodziewać. I faktycznie od razu widać charakterystyczny styl autora, dobrze zbudowane postaci i nietuzinkowa fabuła. Zaskoczyła mnie historia jaką tym razem nam przedstawił i sprawiła, że zarwałam noc. Książka ciekawa i bardzo wciągająca. Motyw jakiego wcześniej nie spotkałam i kilka zaskakujących wątków.

Szybko się czyta, książki Delaneya zawsze potrafią mnie rozluźnić, mimo tego, iż nie są czymś wybitnym. Jak na razie nie rozumiem do końca postaci Kwin, niemniej polubiłam Deinona, zaś myślę, że główny bohater jest nieco zbyt naiwny.
Plusem jest wartka akcja, choć przyznam, że na samym początku nieco mi jej brakowało.
Myślę, że kroniki wardstone są nieco lepsze, gdyby porównywać oba pierwsze tomy, niemniej jak mówiłam, na relaksujące wieczor dobra książka.

Myślę, że kroniki wardstone są nieco lepsze, gdyby...

Powieść, którą czyta się lekko i całkiem przyjemnie. Jak zawsze mamy wyjątkowego protagonistę, którego pochodzenie zaskakuje... lub nie. Pozytywnie mnie zaskoczyło to, że naprawdę byłem ciekaw co będzie dalej i jak skończy się pierwszy tom. A wcale nie skończył się tak jak myślałem, więc powieści dla młodzieży wciąż potrafią zainteresować.

1995

Fantastyczna! Zupełnie inna od dotychczasowych książek Delaneya i naprawdę nie spodziewałam się, że tak się wciągnę. Przypomina mi trochę wspaniałe czasy, kiedy pierwszy raz oglądałam Gladiatora (klimatem), wciągnęłam się bez reszty i nie mogłam doczekać kolejnych tomów. Leif jest bohaterem, którego naprawdę trudno nie polubić, a jego przygody śledzi się z zapartym tchem.

Robiłam dwa podejścia do tej książki, gdyż początek zbyt wiele zdradził co do dalszego ciągu, wszystko do przewidzenia i zniechęciło mnie.
Ciekawa, ale z myślą o młodych czytelnikach. Jest parę obiecujących momentów na przyszłość, ale brak napięcia i nie czuć ducha walki.

Całkiem przyjemna, klimatyczna, trudno się oderwać, ale nic szczególnego na tle innych książek autora. Niemniej warta polecenia jako lektura na długi, ponury wieczór.

Treść ciekawa. Zdecydowanie w moim typie. Książka wciąga od pierwszej strony.

Treść ciekawa. Zdecydowanie w moim typie. Książka wciąga od pierwszej strony.

Książka świetna i zła zarazem. Były błędy. Zwróciłam uwagę na trzy, które aż biły po oczach, a nie jestem osobą, która się tym jakoś szczególnie przejmuje.
Nie chce mi się rozpisywać, a trochę miałabym z tym roboty, więc uściślę.
To jest typowa młodzieżówka z delikatnym powiewem świeżości. Nic dodać, nic ująć. Niestety autor nie popisał się zbytnio przy kreacji osobowości. Leif ostro wkurzał mnie tym merdaniem ogonem do Kwin. Typiara kompletnie niepoważna z syndromem gimbusa.
Wiem.
Kolokwialny język.
Walić.
Nie lubię jej.
Wykorzystywała go, narobiła mu problemów i prawie zabiła. A on co? "Ona jest taka piękna i cudowna". No nic tylko haftować obiadem.
Pomijając ten śmiechu warty wątek, przejdźmy do ogółu, bo już mi się nie chce nad tym wszystkim rozdrabniać.
To jest książka, którą można czytać, gdy nie masz nic szczególnego pod ręką. Cały czas marudzę, prawda? Były naprawdę dobre momenty! Owszem! Tylko jestem teraz tak wściekła na ten - pożal się Boże - wątek miłosny, że ciężko mi to złożyć do kupy. A tam, sami czytajcie i oceniajcie.

Nie chce mi się rozpisywać, a trochę miałabym z tym roboty, więc uściślę.