Uznani za zmarłych

Okładka książki Uznani za zmarłych
Graham Masterton Wydawnictwo: Albatros Cykl: Katie Maguire (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Katie Maguire (tom 4)
Taken for Dead
Albatros
2016-03-25
2016-03-25
Krzysztof Bednarek
maguire

Bardzo dobrze napisany thriller, ciekawa intryga i fajnie też poprowadzona przez Grahama. Mimo że książka była genialna to oceniłem ją trochę niżej niż mam w zwyczaju bo zabrakło mi w tym wszystkim jakiegoś takiego błysku, iskierki która sprawia że książka jest fenomenalna. Tak czy inaczej cykl z Katie Maguire jest wart czytania i spędzony nad nim czas daje przyjemność a to najważniejsze.
POLECAM!!!;)

W pierwszych latach XXI Irlandia przeżywała bum gospodarczy i była liderem przyrostu dochodu narodowego w Unii Europejskiej , jednak światowy kryzys spowodował , że wiele przedsiębiorstw upadło . Piszę o tym , bo to co jest głównym wątkiem tej powieści w dużej mierze odzwierciedla ten stan . Zdesperowani przedsiębiorcy pogrążają się w długach , a sprytni przestępcy wykorzystują ich determinację . Katie Maguire awansowała i teraz zajmuje się sprawą bezwzględnego gangu . Śledztwo jednak ciągle nie przynosi efektów . Po wyjeździe jej partnera do USA główna bohaterka wiedzie samotne i bardzo pracowite życie .
Tym razem autor zrezygnował z wątków mistycznych i postawił na realizm . Fabuła trzyma w napięciu i nie jest już tak przewidywalna jak poprzednie . Zakończenie trochę rozczarowuje naiwnością . Mimo wad powieść czyta się zupełnie przyjemnie . Polecam .

Katie po wyprowadzce Johna do Kalifornii rzuca się w wir pracy (jakby to było dziwne :) ). Do kilku mniejszych sprawa dochodzi jedna, ale za to duża - porwania z wymuszeniem okupu.

Grupa tytułująca się Arcykrólami Irlandii porywa ludzi, wycina (lub wyrywa) ich kawałek i odsyła rodzinie z żądaniem pieniędzy za uwolnienie porwanego. Porywają tylko małych przedsiębiorców, którzy aby wyjść z kryzysu zaciągnęli spore długi.

Katie jeszcze nie wie dokąd zaprowadzi ją śledztwo, ale informacje pozyskiwanie w ramach śledztwa odkrywają co raz to ciekawsze fakty.

Sytuacji nie poprawia jej nowy sąsiad, który po nocach maltretuje swoją żonę.

Ciekawy zwrot akcji w historii nadkomisarz Maguire. Graham Masterton odsłonił nam do tej pory taki fragment życia policjantki, że mamy wrażenie, że nic nas już nie zaskoczy, a jednak wydarzenia z tego tomu są bardzo zaskakujące. Garda chwieje się w posadach, kolejne machlojki wychodzą na jaw, trzyma w napięciu. Zdecydowanie jeden z lepszych tomów serii.

Kolejna świetna książka, której bohaterką jest Pani komisarz Katie Maguire. Tym razem musi zmierzyć się z niebezpieczną grupą, która sama siebie nazywa Arcykrólami Irlandii. W beztialski sposób porywają oni i mordują mieszkańców Cork. Czy I tym razem Katie dopnie swego i schwyta niebezpiecznych ludzi? Czy uda jej dowiedzieć kto za wszystkim stoi? I czy rozbijenie niebezpieczną organizację? A co dalej z jej życiem osobistym? Czy pogodziła się już ze stratą z jaką jej przyszło żyć? Daję 10, gdyż związałam się już z bohaterką stworzoną przez Pana Grahama Mastertona, a ponadto była to po prostu świetna lekturą.

Na półkach: , , , ,

Niedawno zachwyciłam się pierwszym tomem z serii o Katie Maguire a teraz mam już za sobą czwartą część i wciąż jestem usatysfakcjonowana. Graham Masterton, jak narazie, trzyma poziom. Ciekawa jestem czy kolejne tomy będą równie dobre.

Tym razem nadkomisarz Katie podejmuje walkę z porywaczami ludzi którzy są na skraju bankructwa. Czemu akurat ich wybrali na swoje ofiary bezwzględni bandyci i jaki mieli sposób na otrzymanie wysokiego okupu?

Akcja książki jest dynamiczna i trzyma równy, wysoki, poziom. Oczywiście nie brakuje tu opisów brutalnych scen. Ale w tej części autor ograniczył ich ilość i są mniej bestialskie niż w poprzednich tomach. Niestety i tak zrobiły na mnie ogromne wrażenie.

Zakończenie zachęca do sięgnięcia po kolejny tom a dzieje się to za sprawą perypetii związanych z prywatnym życiem Katie.

"Klin z dębiny rozszczepia dąb."

Skaczę po serii z Katie Maguire ("Pogrzebani", "Martwi za życia", "Martwe tańczące dziewczynki", "Świst umarłych", "Żebrząc o śmierć", "Do ostatniej kropli krwi"). Jak tylko dostrzegam któryś z tomów, zaraz po niego sięgam. Można w dowolnym momencie wejść w cykl, nie potrzebna jest znajomość poprzednich odsłon. Odpowiada mi klimat budowany przez Grahama Mastertona, ciekawie zawiązana zagadka kryminalna, wyważone elementy thrillera, sięganie po atrybuty horroru. Autor dokłada wszelkich starań, aby zaskoczyć czytelnika frapującą intrygą, nakłonić do zabawy w wyłapywanie wskazówek, snucie przypuszczeń, interpretacji zachowań bohaterów. Zgrabnie buduje napięcie, choć nie jest intensywne, to przyjemnie drażni wyobraźnię. We wszystko wplata irlandzki klimat nadający kolorytu miejscom i zdarzeniom. Dobrze wypoczywam przy takich intrygach, szybko wciągam się w akcję, w której nie brakuje nagłych zwrotów. Narracja płynna i przyjazna, uwzględnia detale opisów i dialogi nadające dynamiczny rytm fabule.

W "Uznanych za zmarłych" nadinspektor Kate Maguire, wciąż walczy z męskim stereotypem postrzegania kobiet na wysokich stanowiskach policyjnych. Obejmuje śledztwo nad morderstwami małych przedsiębiorców, których firmy stanęły nad wizją bankructwa. Policja odnajduje ciała piekarza, cukiernika, właściciela warsztatu samochodowego i sklepu muzycznego. Zabójcy postępują z perfidną premedytacją, dokonują makabrycznych czynów, nie zadowala ich samo zlikwidowanie celu, ale czynią z tego obrzydliwe spektakularne widowisko. Pozbawieni są ludzkich uczuć i zdolni do straszliwej przemocy. Pomimo usilnych starań organu ścigania, zwyrodnialcy wciąż wyprzedzają, nie o krok a o dwa, zespól detektywów. Nie przebierają w środkach, narażają na niebezpieczeństwo policjantów i przypadkowych świadków. Sporo dzieje się też w życiu prywatnym Katie, zawodowe zawirowania przeplatają się z osobistymi.

bookendorfina.pl

"Klin z dębiny rozszczepia dąb."

Ppolecam.

Ppolecam.

Zaskoczył mnie to ze autorem kryminału jest Masterton, wiem ze autor pisze i horrory i poradniki w sprawach alkowy... Podobało mi się umiejscowienie akcji w Irlandii, podobalo mi się nawiazanie do historycznych Arcykrolow Irlandii. Sama intryga byla wciagajaca. Mam zamiar przeczytac jeszcze jakas ksiazke z serii.

Pomysł fajny, ale zachowanie głównej bohaterki w życiu prywatnym naprawdę dziwne. Przeszkadza w odbiorze książki jak można być świetnym śledczym a jednocześnie tak naiwnym w życiu prywatnym

Moja pierwsza książka z tej serii- rewelacja i chcę więcej:)

Moja pierwsza książka z tej serii- rewelacja i chcę więcej:)

Dodaj cytat z książki Uznani za zmarłych