Slade House

2017-03-03
Data 1. wydania:
2015-10-27
Justyna Gardzińska
literatura angielska magia niebezpieczeństwo odwaga podróż w czasie i przestrzeni tajemnica walka o przetrwanie wędrówka
Inne

Z pozoru króciutka książka sprawiła mi tak wiele bólu. Męczyłem się okropnie, i momentami czułem się jakby to mnie wciągnął tytułowy Slade House.

W robotniczej dzielnicy Londynu, nieopodal pubu znajduje się mur, a w nim niskie drzwiczki prowadzące do tajemniczego ogrodu. Każdy komu uda się drzwi otowrzyć widzi za nimi coś jednak ten sam dom - Slade House, jedynie okoliczności i wydarzenia są nieco inne. Co 9 lat rodzeństwo Grayerów sprowadza do Slade House wyjątkową osobę, która jest w pewien sposób naznaczona. Poprzez tworzenie iuzorycznych wizaji wciągają takiego gościa coraz gębiej żeby w końcu pożywić się jego duszą.

Bardzo ciekawy punkt wyjścia dość szybko staje się przewidywalny. Podział książki na okresy i nieznacznie różniące się historie mogą zmęczyć. Styl autora nie zachwyca, zastosowane zabiegi i pomysły już były, czy to w filmie czy w literaturze. Tutaj niestety nie nabrały oryginalności i zostały jedynie dość sprawnie połączone. Finał nie zaskakuje, ale przynosi satysfakcję. Nie ma tutaj nic więcej do opisania, jeżeli opis książki sprawia, że chcesz po nią sięgnąć to śmiało, może właśnie ty uciekniesz ze Slade House zadowolony.

Ciekawe połączenie "Osobliwego domu Pani Peregrine" z "Doktor Sen" Kinga.
Jest to powieść, której dobrą ekranizację z całą pewnością chciałabym zobaczyć. I nie, nie jest to horror, który cię wciska w fotel, raczej już po pierwszym rozdziale wiesz co dalej się wydarzy, tylko zupełnie nie wiesz jak.
Nie mogę powiedzieć, że ta mieszanina fantastyki i horroru jakoś szczególnie mnie urzekła, ale bardzo podobał mi się klimat, który autor nadał całej tej historii.

Ciekawe połączenie "Osobliwego domu Pani Peregrine" z "Doktor Sen" Kinga.
Nie mogę powiedzieć, że ta mieszanina fantastyki i horroru jakoś szczególnie...

Nie wiem dlaczego ludzie piszą, że to zbiór opowiadań. Narratorem każdego z rozdziałów jest kolejna ofiara rodzeństwa. Jest więc ciąg przyczynowo-skutkowy. Historia jest spójna i logiczna. I zdecydowanie jest to horror. Nie taki jak w wydaniu Kinga, gdzie straszą przedmioty ożywione albo psychozy bohaterów, czy Mastertona z jego demonami. Tutaj horrorem jest uwięzienie we własnym umyśle. Nie wiemy co jest rzeczywistością, a co koszmarnymi majakami. Bardzo ciekawa koncepcja dla powieści grozy. Warto przeczytać.

"Slade House" to stare angielskie domostwo pełne tajemnic. Co dziewięć lat, zamieszkujące je rodzeństwo, zaprasza do niego wyjątkową osobę. Może to być nad wiek rozwinięty trzynastolatek, policjant z trudną przeszłością, nieśmiała studentka, dociekliwa dziennikarka czy też ambitna psycholożka. Problem w tym, że osoba, która odwiedzi Slade House już go nie opuści.

Podobno ta powieść szufladkowana jest jako horror. Jednak ja tego horroru tu zupełnie nie odczułam. Owszem, lekki dreszczyk grozy jak najbardziej, jednak nie nazwałabym jej jako horroru. Powieść jest bardzo oniryczna. Podczas lektury miałam wrażenie, że czytałam o cudzych snach i się w nich znajdowałam. Jednak taka forma kompletnie mnie nie przekonała. Możliwe, że dlatego, że po prostu nie przepadam za tym motywem w literaturze.

Nie mogę odmówić jej głębi. Mitchell świetnie ukazuje ludzkie charaktery i stawia pytania, które dręczą ludzi od wieków. Jednak sama forma podania tych treści jest tak bardzo meh. Książka podzielona jest na pięć opowiadań, każde o innej postaci, jednak łączy je Slade House i rodzeństwo Grayerów. Akcja każdego z nich dzieje się dziewięć lat po poprzednim. Świetnie tu widać jak co te dziewięć lat zmienia się nie tylko mentalność ludzi, ale również okolica, w której dzieje się cała akcja. David Mitchell pokazuje upływ czasu i życia. To, że nie mamy na to wpływu mimo, że chcielibyśmy ten czas zatrzymać.

Co mnie zawiodło to właśnie ta groza i horror. W ogóle tego tu nie czułam. Nie czułam niepokoju a losy bohaterów były mi całkowicie obojętne. Uwielbiam motyw starego domostwa w książkach, dlatego też myślałam, że się z tą właśnie powieścią pokocham. Niestety Slade House mnie rozczarował. Rozczarował mnie ten dom i wszystko w nim. Chciałam sie zachwycić jednak nie mogłam. Motywy postaci, poprowadzenie całej akcji - wszystko to nie zrobiło na mnie najmniejszego wrażenia. Częściowo czułam klimaty Stephena Kinga, jednak to co u Kinga jest zaletą, tutaj nie było.

Nic więcej nie mogę powiedzieć o tej książce. Jest króciutka i skondensowana jednak ja się od niej odbiłam i nie mogę jej polecić. Możliwe, że po prostu spodziewałam się czegoś innego a dostałam zupełnie inną historię. Niemniej warto przekonać się samemu, bo możliwe, że będziecie mieć kompletnie inne odczucia niż ja. A, i na plus jest to piękne wydanie z MAGa <3 Ta okładka to złoto <3

"Atlas chmur" (i książka i film) zrobił na mnie ogromne wrażenie i uważam go za jedną z najlepszych książek ever. Dlatego też nie wahałam się ani chwili i postanowiłam sięgnąć po "Slade House". David Mitchell kojarzył mi się z barwnym językiem i ogromną wyobraźnią i myślałam, że ja i "Slade House" się pokochamy. No stało się inaczej i ja się od tej powieści odbiłam....

Z ogromną chęcią zaangażowaliśmy się w Kafkański Abonament Wygłodniałego Czytelnika! Ciągle czujemy książkowy głód i wspieramy ludzi, którzy kochają książki całym swoim sercem. Ta Księgarnia w Toruniu to coś pięknego! Kiedy przyszła do nas pierwsza paczka niespodzianka – cieszyliśmy się jak dzieci. Serio! Do tego stopnia, że właśnie oczekujemy na kolejną – już zacieramy rączki – jutro powinna być z nami. Taki Abonament Wygłodniałego Czytelnika pozwala rozszerzać czytelnicze horyzonty, a propozycje, które podsyłają pracownicy Kafki i Spółka są przez nich sprawdzone. Świetna sprawa. Tak trafił do nas „Slade House”, po którego pewnie bym nie sięgnęła, a tak wyruszyłam w niesamowitą przygodę.

Nie czuję się kompetentna, by recenzować ową książkę. Jest ona dla mnie perłą, wśród tych, które już czytałam w swoim życiu, ale wiem, że muszę przysiąść do niej jeszcze co najmniej jeden raz, by zrozumieć w całości, by wynieść z niej jak najwięcej. Osobiście, nie była to dla mnie łatwa lektura, ale… wtopiłam się w nią całkowicie. Przewracałam strona za stroną, odczuwałam nieziemski niepokój i wiedziałam, że za rogiem czai się spore zagrożenie. Klimat jaki stworzył David Mitchell jest po prostu nie do podrobienia. Robotę robi fabuła, postaci i sposób, w jaki napisany jest „Slade House”. Jak dla mnie to język naprawdę dopracowany, wiele tutaj szczegółów, odniesień. Na każdej stronie wylewa się inteligencja twórcy. Choć możesz pomyśleć, że to książka nie dla Ciebie – nic bardziej mylnego. Uważam, że każdy znajdzie w niej cząstkę siebie.

To była uczta wyobraźni. Zdecydowanie. Czuję, że nie do końca zrozumiałam samo zakończenie, które dla mnie było otwartą księgą. Pragnę jeszcze raz sięgnąć po to dzieło, by zrozumieć bardziej. Z chęcią zaangażowałabym się w jakąś dyskusję, by przeanalizować swój tok myślenia.

Lektura zagwarantuje Wam powiew niepokojącej grozy. Jest tutaj tajemnicze wejście do Slade House. Drzwi otwierają się tylko co jakiś czas. Zaproszeni goście, są tymi wybranymi. Pragną tam być. Po czasie ich odczucia diametralnie się zmieniają. Wtedy już nie ma ucieczki. Każda zaś osoba, która pozna tajemnicę tego miejsca, jest połączona z kolejną, która ma to miejsce poznać.

„- Dziećmi, które żyją w swoim własnym czasie, robią swoje rzeczy, a ja je podsłuchuję. Jakby skrzyżowały się linie telefoniczne naszych czasów. Ściana między naszym „teraz” i ich „teraz” jest cieniutka. I tyle”. Zostawiam Was z tym cytatem, by zachęcić, że naprawdę warto.

Nastoletni Nathan cierpliwie daje się ciągnąć swojej matce na elegancki wieczorek muzyczny - wydaje się to dla niej ważne, że ją, rozwiedzioną nauczycielkę muzyki ledwo wiążącą koniec z końcem, zaprasza TAKA dama. Gdy po błądzeniu w robotniczej dzielnicy udaje się wreszcie znaleźć boczne wejście, oboje są oniemiali.
Nathan niezbyt rozumie żarty, mimikę i "normalne zachowanie". Ale doskonale wie, że ogród o takich rozmiarach nie ma prawa zmieścić się pomiędzy alejkami zostawionymi za murem...

"Slade House" to dość krótka (niecałe dwieście stron) historia fantasy z leciuchną nutką horroru - tak na poziomie spokojniejszej legendy miejskiej (to zdecydowanie nie jest pozycja dla miłośników mentalnego sikania ze strachu). Zbudowana z kilku odrębnych epizodów połączonych jednym motywem i tłem obsadza w głównej roli bohaterów tak różnych od siebie, jak tylko się da. Ofiary przeklętego domu dzieli właściwie wszystko (co szczęśliwie też się przekłada na używany przez nich język), wyraźnie odcinają się od siebie i bez problemu skupiają uwagę czytelnika, gdy poprzedni bohater schodzi ze sceny. To dobre, wiarygodne postacie z odpowiednią dawką oryginalnych detali. Szkoda, że aspekt fantastyczny niezbyt im dorównuje. Sam świat przedstawiony nie jest zbyt ciekawy ni oryginalny, ale ładnie odwołuje się do horrorowych klisz XIX-wiecznego okultyzmu i w sumie nie ma nad nim za bardzo co myśleć, bo ma być przede wszystkim scenografią do historii o bezsilnych ofiarach niemogących przejrzeć zmyślnych zasadzek poza ich pojmowaniem. A może nie tak znowu bezsilnych?

Książka Mitchella to sprawna, w miarę prosta historia mocno bazująca na trzymaniu się powtarzalnego scenariusza, na którego odstępstwa czeka się z zaciekawieniem (choć bywało, że niektóre fragmenty były już zbyt powtarzalne). Zróżnicowani bohaterowie, motyw pułapki-iluzji, satysfakcjonujące zakończenie - "Slade House" to jak najbardziej w porządku fantastyczna historia na jeden wieczór.

Nathan niezbyt rozumie żarty, mimikę i "normalne...

Interesująca książka. Każdy z pięciu rozdziałów opowiada historię innego człowieka. Również każdy z pięciu jest połączony z historią w tle, w której występuje tajemnicze rodzeństwo mieszkające w domu, który może zostać odnaleziony tylko w określonym czasie przez określonego typu osoby. Fabuła jest odrobinkę monotonna, ale nie przeszkadzało mi to zbytnio. Mogę polecić jako coś lekkiego do przeczytania w jeden wieczór :)
(Duży plus za piękną, choć prostą, okładkę)

Co dziewięć lat rodzeństwo zamieszkujące Slade House zaprasza do siebie osoby, które są dla nich wyjątkowe pod pewnym względem. Osoby te z początku nie chcą opuszczać tego miejsca, ale gdy tylko będą chcieli to zrobić okaże się, że z Slade House nie ma wyjścia. Jaką tajemnice skrywa ten dom?
Była to bardzo dziwnie przerażająca książka. Tak na prawdę ciężko było mi określić co było fikcją, a co prawdą. Rozdziały są podzielone na lata - rozpoczynając od 1979 idąc dalej co dziewięć lat. Poznajemy historię 5 różnych bohaterów, którzy poznali historię Slade House. Podobało mi się to, że rozwiązanie nie wybuchło pod koniec książki lecz stopniowo co rozdział dowiadywaliśmy się o rodzeństwie, ich historii, postępowania i tajemnicy domu. Książka była ciekawa, oryginalna, ale mimo wszystko przy pewnych zagadnieniach trochę zaczynała mnie nudzić. "Slade House" ma zaledwie 200 stron. Mimo tak małej ilości stron autorowi świetnie udało się stworzyć mroczny klimat, przy którym nie jedna osoba dostanie gęsiej skórki.

Była to bardzo dziwnie przerażająca książka. Tak na prawdę ciężko było mi...

Teoretycznie jest to horror, ale ja bym powiedziała że to raczej taka historia z dreszczykiem niż pełnoprawny horror. Na Slade house składa się kilka ściśle ze sobą powiązanych opowiadań, rozgrywających się co 9 lat. Za każdym razem do tajemniczego domu trafia kolejny bohater opowiadania i powoli stara się odkryć co tak naprawdę dzieje się w posiadłości.
Mitchell jest mistrzem w układaniu opowieści i wczuwaniu się w bohaterów. Każdy z nich jest inny, każde opowiadanie odsłania przed czytelnikiem trochę więcej, ale choć fabularnie bardziej wciągały mnie dalsze historie, to muszę powiedzieć, że pierwsze opowiadanie oczami chłopca z autyzmem powaliło mnie na kolana. W pierwszoosobowej narracji Mitchell cudownie oddaje rozproszenie bohatera, jego problemy z dostosowaniem się do otoczenia i przeskakiwanie między tematami rozmów. Jednoczenie jest to genialne wprowadzenie do dalszych historii, bo na dobrą sprawę nie wiadomo co tak właściwie w Slade house się zadziało, mimo że cały czas podążamy za głównym bohaterem. Tajemnica rozwiewa się krok po kroku, w każdym kolejnym opowiadaniu.
Książeczka jest krótka, ale na mnie wywarła spore wrażenie i bardzo ją polecam.

Mitchell jest...

Książka niezła ale taka dość... powierzchowna...

Książka niezła ale taka dość... powierzchowna...