Tolkien. Biografia

Okładka książki Tolkien. Biografia
Humphrey Carpenter Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Data 1. wydania:
1978-01-01
Agnieszka Sylwanowicz
Agnieszka Sylwanowicz

Okładka książki Beowulf. Przekład i komentarz oraz Sellic Spell Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,6
Beowulf. Przek... Christopher John Re...
Okładka książki Upadek króla Artura Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,2
Upadek króla A... Christopher John Re...

Świetna biografia

Świetna biografia

Ciekawa, barwna biografia człowieka, który stworzył chyba najpełniejszy świat z możliwych. Książka pokazuje niesamowite zdolności JRR Tolkiena, pokazuje jednak, jak skomplikowanym - a czasem wręcz zaborczym - potrafił być człowiekiem.

Pozycja obowiązkowa dla fanów jego twórczości.

Pozycja obowiązkowa dla fanów jego twórczości.

Polecam każdemu Fanowi Pana Tolkiena superautobiogragfia, bardzo dziwny i zawiły człowiek a zarazem mający wręcz niezrównana wyobraźnie chyba nikt takiej nie miał i nie ma...
Najbardziej zainponowalo mi tworzenie jego własnych języków z tych z minionych epok i dodawanie swoich liter..

Chyba najlepsza biografia jaką czytałem. Nie tylko pokazuje barwne życie autora, ale przede wszystkim wskazuje jak poszczególne wydarzenia, osoby i zainteresowania (szczególnie języki) wpływały na kształt jego książek.
Od razu przyszła mi chęć żeby wrócić do Śródziemia.

Od razu przyszła mi chęć żeby wrócić do Śródziemia.

Ta pozycja to naprawdę świetnie napisana biografia. Jako miłośnik twórczości J.R.R. Tolkiena sięgnąłem po nią z wielkim entuzjazmem. Nie zawiodłem się. Książka jest naprawdę wciągająca, mimo że Tolkien nie prowadził zbytnio ekscytującego trybu życia. Autor świetnie przybliża czytelnikowi postać twórcy takich dzieł jak "Władca Pierścieni" czy "Silmarillion". Ponadto, całość uzupełniona jest fotografiami i dodatkami.

Biografia napisana w ujmujący sposób -czyta się ją tak, jakby się oglądało dobry film obyczajowy. Żal kończyć lekturę.

Zadziwiająco spokojne życie jak na autora tak wielkiego świata. Ciekawe również ze względu na możliwość bliższego spojrzenia na sam proces wydawniczy jego dział i związane z tym wyzwania.

Ciekawe życie Panie Tolkien - to i ciekawa książka wyszła

Ciekawe życie Panie Tolkien - to i ciekawa książka wyszła

Przeciętnemu czytelnikowi twórczość J.R.R Tolkiena jest przede wszystkim znana z dwóch wielkich ekranizacji „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Filmy, różnie oceniane przez fanów Śródziemia, nie oddają oczywiście całego dorobku brytyjskiego pisarza. Miłośnicy jego twórczości, chętnie sięgają także do innych jego dzieł jak np. do „Silmarillionu”, pisanego właściwie przez całe, 81-letnie życie. Nie można również zapominać, że Tolkien był z wykształcenia filologiem, autorem dziesiątek prac związanych z językiem angielskim oraz tłumaczem. Niezwykle istotna – choć rzadko się o tym wspomina – była w jego życiu i twórczości wiara katolicka.

Autorem recenzowanej książki jest Humphrey Carpenter, brytyjski pisarz oraz prezenter radiowy BBC. Jego praca powstała w 1976 roku, czyli zaledwie trzy lata po śmierci twórcy „Władcy Pierścieni”. Była to pierwsza na rynku wydawniczym książka, która odsłaniała przed czytelnikami Tolkiena jego warsztat pracy oraz poglądy na otaczający go świat. Sam J.R.R Tolkien do biografii pisarzy miał stosunek ambiwalentny. Uważał, że poznawanie życiorysu danego autora, może zafałszować czytelnikowi odbiór dzieła i jest tym samym bezcelowe, a nawet szkodliwe. Z drugiej jednak strony, Tolkien parę lat przed swoją śmiercią uporządkował swoje notatki, pamiętniki oraz listy, opatrując je odpowiednim komentarzem. Wspomniane materiały stanowią główne źródło, z których korzystał Carpenter tworząc biografię twórcy „Hobbita”. Poza tym autor posiłkował się osobistymi relacjami rodziny oraz znajomych Tolkiena, którzy bardzo chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami.

W tym roku mija już zatem 40 lat od chwili pierwszego wydania książki w Wielkiej Brytanii oraz 19 lat, od momentu gdy praca Carpentera ukazała się po raz pierwszy w Polsce. Czy zatem jest sens zapoznawać się z recenzowaną pracą? W końcu polski czytelnik na przestrzeni ostatnich kilku lat mógł przeczytać „Listy” Tolkiena czy inną jego biografię, napisaną przez Durieza Colina. Chcąc obiektywnie opowiedzieć na to pytanie, postanowiłem przedstawić dzieło Carpentera z dwóch perspektyw – fana oraz antagonisty twórczości Tolkiena. Zacznijmy od tej pierwszej.

Dla osób, które dobrze znają postacie Hurina, Eru Ilúvatara czy Morgotha, lektura jest prawdziwą przyjemnością. Czytelnicy bardzo szybko odnajdą w biografii pisarza, wydarzenia, cechy charakteru czy nazwy, które Tolkien przeniósł później na karty swojej powieści. Nie wchodząc w szczegóły, fani „Władcy Pierścieni” bez problemu rozpoznają pierwowzory postaci czy miejsc stworzonych przez Tolkiena. Poza tym niezwykle ciekawie, nieco refleksyjnie, jest przedstawiony wątek powstawania „Silmalirionu”, który towarzyszy czytelnikowi przez całą książkę, powracając co jakiś czas. Warto go uważnie śledzić, ponieważ historia powstawania tego dzieła, mówi wiele o charakterze bohatera i zawiera w sobie ważne przesłanie.

Biografia Carpentera jest dla pasjonatów świata Śródziemia tym bardziej interesująca, że przedstawia warsztat pracy Tolkiena. Pisarz do swoich dzieł podchodził bardzo poważnie, wielokrotnie dokonując korekt. Dla twórcy „Hobbita” bardzo ważne były również opinie oraz listy jego czytelników, którzy nie raz wypominali mu nieścisłości w jego pracach. Carpenter pokazując proces tworzenia nowych powieści przez Tolkiena, udziela odpowiedzi na pytanie dlaczego tak wiele jego prac zostało opublikowanych dopiero po jego śmierci. Wyjaśnia również, dlaczego syn pisarza Christopher Tolkien, zajął się opracowywaniem spuścizny ojca. Wielu czytelników zwróci uwagę na te części książki, które przedstawiają proces powstawania konlagów, czyli sztucznych języków, które pisarz stworzył na potrzeby swoich powieści.

Czytaj więcej: https://histmag.org/humphrey-carpenter-jrr-tolkien-biografia-recenzja-13280

Prawdopodobnie najlepsza biografia J.R.R. Tolkiena jaka została napisana. Podczas, gdy i te skromniej poprowadzone biografie inspirują do pochwały piękna spokojnego życia, tu mamy do czynienia dodatkowo z autorem, o podobnym do samego Tolkiena intelekcie. Dzięki temu biografia jest najbliższa uchwyceniu istoty świata, w którym obracał się pisarz.

Humphrey Carpenter Tolkien. Biografia Zobacz więcej
Humphrey Carpenter Tolkien. Biografia Zobacz więcej