Tolkien. Biografia

Humphrey Carpenter Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Fortuna i fatum biografia, autobiografia, pamiętnik
J.R.R. Tolkien: A Biography
biografia, autobiografia, pamiętnik
2016-03-02
Fortuna i fatum
Agnieszka Sylwanowicz

Ciekawa, barwna biografia człowieka, który stworzył chyba najpełniejszy świat z możliwych. Książka pokazuje niesamowite zdolności JRR Tolkiena, pokazuje jednak, jak skomplikowanym - a czasem wręcz zaborczym - potrafił być człowiekiem.

Pozycja obowiązkowa dla fanów jego twórczości.

Polecam każdemu Fanowi Pana Tolkiena superautobiogragfia, bardzo dziwny i zawiły człowiek a zarazem mający wręcz niezrównana wyobraźnie chyba nikt takiej nie miał i nie ma...
Najbardziej zainponowalo mi tworzenie jego własnych języków z tych z minionych epok i dodawanie swoich liter..

Chyba najlepsza biografia jaką czytałem. Nie tylko pokazuje barwne życie autora, ale przede wszystkim wskazuje jak poszczególne wydarzenia, osoby i zainteresowania (szczególnie języki) wpływały na kształt jego książek.
Od razu przyszła mi chęć żeby wrócić do Śródziemia.

Ta pozycja to naprawdę świetnie napisana biografia. Jako miłośnik twórczości J.R.R. Tolkiena sięgnąłem po nią z wielkim entuzjazmem. Nie zawiodłem się. Książka jest naprawdę wciągająca, mimo że Tolkien nie prowadził zbytnio ekscytującego trybu życia. Autor świetnie przybliża czytelnikowi postać twórcy takich dzieł jak "Władca Pierścieni" czy "Silmarillion". Ponadto,...

Biografia napisana w ujmujący sposób -czyta się ją tak, jakby się oglądało dobry film obyczajowy. Żal kończyć lekturę.

Zadziwiająco spokojne życie jak na autora tak wielkiego świata. Ciekawe również ze względu na możliwość bliższego spojrzenia na sam proces wydawniczy jego dział i związane z tym wyzwania.

Ciekawe życie Panie Tolkien - to i ciekawa książka wyszła

Przeciętnemu czytelnikowi twórczość J.R.R Tolkiena jest przede wszystkim znana z dwóch wielkich ekranizacji „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Filmy, różnie oceniane przez fanów Śródziemia, nie oddają oczywiście całego dorobku brytyjskiego pisarza. Miłośnicy jego twórczości, chętnie sięgają także do innych jego dzieł jak np. do „Silmarillionu”, pisanego właściwie przez całe,...

Prawdopodobnie najlepsza biografia J.R.R. Tolkiena jaka została napisana. Podczas, gdy i te skromniej poprowadzone biografie inspirują do pochwały piękna spokojnego życia, tu mamy do czynienia dodatkowo z autorem, o podobnym do samego Tolkiena intelekcie. Dzięki temu biografia jest najbliższa uchwyceniu istoty świata, w którym obracał się pisarz.

Autoryzowana biografia pióra Carpentera zajmuje się tym, o czym sam jej bohater pogardliwie twierdził, że nie daje prawdziwego obrazu autora, gdyż najlepiej świadczą o nim jego dzieła. Z pozoru wiódł na ogół spokojne i mało ciekawe życie. Wyłączając oczywiście jego pasję, jaką była filologia i wynikające z niej zamiłowanie do legend. Nie podróżował też zbyt wiele. Praca ta...

Dyskusje

• Biografie