Upadek Gondolinu

Okładka książki Upadek Gondolinu Alan Lee, Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Nominacja w plebiscycie 2019
Okładka książki Upadek Gondolinu
Alan LeeChristopher John Reuel Tolkien Wydawnictwo: Prószyński i S-ka fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Tolkien elfy fantastyka
Inne

Okładka książki Beren i Lúthien Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,8
Beren i Lúthien Christopher John Re...
Okładka książki Beowulf. Przekład i komentarz oraz Sellic Spell Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,6
Beowulf. Przek... Christopher John Re...
Okładka książki Opowieść o Kullervo Verlyn Flieger, J.R.R. Tolkien
Ocena 6,1
Opowieść o Kul... Verlyn Flieger, J.R...

Twórczość Tolkiena cieszy się tak sporym zainteresowaniem, że nie ma się czemu dziwić, że powstało opracowanie jego ,,Upadku Gondolinu".

Jest to idealna propozycja lektury dla tych, którzy mieli okazję zapoznać się z pierwotnym dziełem i teraz chcą zwrócić uwagę na komentarz syna Tolkiena. Na początku przedstawione zostały fragmenty opowieści z komentarzem lub bez niego. Następnie jest opis tego w jaki sposób ewaluowała ta powieść. W wydaniu nie brakuje także spisu imion, nazw własnych i geograficznych oraz drzewa genealogicznego.

W przypadku tej publikacji zachwycające są także kolorowe ilustracje, których w tym utworze wydrukowano aż 8. Są one idealnym dopełnieniem tego wydania. Dzięki nim odbiorca jeszcze lepiej może zagłębić się w tę lekturę i wczuć w komentarz dotyczący ,,Upadku Gondolinu".

Niewątpliwym atutem tego typu opracowań jest możliwość głębszego spojrzenia na to, co autor miał na myśli, porównanie swoich wrażeń z pierwowzorem. Miło można spędzić czas z wydaniem, w którym idealnie opisane zostały poszczególne wątki utworu.

,,Upadek Gondolinu. Pod redakcją Christophera Tolkiena" J.R.R. Tolkiena to świetna propozycja dla osób, które już miały okazję zapoznać się z powieścią ,,Upadek Gondolinu" i są ciekawe jej opracowania.

„Upadek Gondolinu” ma wspaniałą okładkę w twardej oprawie. Wielka czcionka z imieniem i nazwiskiem autora prekursora i mistrza gatunku fantasy – J.R.R Tolkien przyciąga wzrok. Równie mocną zachętą są piękne, budujące odpowiedni klimat ilustracje Alana Lee. Tak, tego samego artysty, którego prace posłużyły Peterowi Jacksonowi do realizacji widowiskowej, nagradzanej i lubianej trylogii. A jednak coś tu nie pozwala całkiem pochłonąć owej opowieści, liczącej zaledwie 280 stron i siedzieć później z otwartymi z wrażenia ustami. Bo musicie wiedzieć moi mili (dla których Gondolin to dziewiczy ląd), że ta, wydana w 2019 roku przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, księga to żadna typowa powieść fantasy. Owszem, jej środek z klasyczną konstrukcją, faktycznie budzi zainteresowanie. Wszak czuć wtedy „pachnące” pióro Tolkiena Ojca. Ale zanim dotrzemy w to miejsce, musimy przeczytać, dłużący się prolog Tolkiena Syna.

Więcej na: https://altao.pl/upadek-gondolinu-morgoth-nie-spi!-.htm

Najgorszy zlepek tej samej treści powtórzonej po wielokroć

Najgorszy zlepek tej samej treści powtórzonej po wielokroć

Opowiadanie o upadku Gondolinu to tylko 1/4 książki. Pozostała treść to informacje o różnych wersjach i powtórzenie z Silimarionu i innych opowiadań.
Oprócz głównego tematu czyta się tragicznie. I ciągłe powtórzenie też nie pomagają w odbiorze. Książka ta to skok na kasę. Dałabym 2, ale to jednak świat Tolkien to podnosi do 5 moją ocenę.

Kolejna wizyta w Śródziemiu, zachwyca w trochę inny sposób, raczej dla czytelnika zaznajomionego już z twórczością Tolkiena. Upadek można potraktować w kategoriach ciekawostki.

Jest to perełka pośród całej twórczości Tolkiena. Zupełnie nowa historia w której dobrze obeznany z twórczością autora czytelnik dostrzeże nawiązania do innych dzieł takich jak kultowy "Władca Pierścieni" czy "Dzieci Hurina".

Upadek Gondolinu wywarł na mnie ogromne wrażenie. Przedstawiona historia, opisy i bohaterowie to arcydzieło.

Upadek Gondolinu to zbiór kilku wersji tej samej historii wraz z komentarzami Christophera Tolkiena.

Książka nie tyle dla fanów, co wręcz dla fanatyków Śródziemia. Z jednej strony doceniam literacki kunszt autora, pracę redakcyjną jego syna oraz odsłonięcie kulisów powstawania tejże historii. Z drugiej strony, trochę się czytając męczyłem. Może jednak jestem "tylko" wielkim fanem, a nie fanatykiem.

Upadek Gondolinu to swojego rodzaju opowiadanie, wyimek z Silimarillionu autorstwa wybitnego Johna R.R. Tolkiena. Jedyny mankament to długość a właściwie krótkość historii, która może pozostawiać pewien niedosyt. Reszta książki to mniejsze lub większe historie, które w jakiś sposób wiążą się z Gondolinem i jego upadkiem np. co działo się wcześniej, zanim Tuor dotarł do tego miasta i z tym w jaki sposób ewoluowała opowieść na przestrzeni lat. Nie zabrakło oczywiście komentarzy syna Autora, który prowadzi nas po meandrach świata stworzonego przez ojca. Ta książka to z pewnością perełka dla znawców świetnie orientujących się w uniwersum Śródziemia. Ja za takiego raczej uważać nie mogę, chociaż bawiłem się nie najgorzej. Tak jak mówię historia upadku Gondolinu jest dla mnie zbyt krótka (około 100 stron) ale sama w sobie jest wybitna. Pozostałe dodatki już nie są tak dobre dlatego wystawiam ocenę „tylko” siedmiu gwiazdek (bardzo dobra) i oczywiście polecam.

Cudownie było wrócić do Śródziemia, choć akurat ta książka mnie trochę zawiodła.

Dodaj cytat z książki Upadek Gondolinu