Upadek Gondolinu

Okładka książki Upadek Gondolinu Alan Lee, Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2019
2018-08-30
Agnieszka Sylwanowicz
Tolkien elfy fantastyka
Inne

Okładka książki Kształtowanie Śródziemia Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Kształtowanie ... Christopher John Re...
Okładka książki Ballady Beleriandu Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ballady Beleri... Christopher John Re...

Książka zdecydowanie dla fanów Śródziemia. Pokazuje jak zmieniał się zamysł autora odnośnie skonstruowania opowieści o upadku Gondolinu - ostatniego królestwa elfów opierającego się Melkorowi / Morgothowi. Mi osobiście bardzo przypadła do gustu, umożliwiła szerszy wgląd w całą historię. Opisy w niej zawarte są bardzo plastyczne, działające na wyobraźnię, a jednocześnie nie przytłoczyły mnie. Zdecydowanie jednak odradzam tę pozycję "początkującym", których prawdopodobnie znudzi, gdyż zawiera nic innego jak różne wersje jednej historii.

Przyjemnie było znowu wrócić do Tolkiena, niezmiennie epickość Śródziemia jest lekiem na moje zbolałe czytelnicze serce. I jeszcze te ilustracje! ❤️ Bomba!

Książka bardziej przypomina studium na temat Upadku Gondolinu. Zawiera komentarze Pana Christophera Tolkiena związane z procesem tworzenia historii Ukrytego Krolestwa jak również wszystkie możliwe jej wersje, które niejednokrotnie zaskakują. Jest tu też o wiele więcej szczegółów w historii Tuora niż w Silmarillionie. Fani Tolkiena zdecydowanie powinni przeczytać.

Ktoś kiedyś zażartował, że Christopher Tolkien opublikował drukiem wszystko, co tylko napisał jego ojciec łącznie z listą zakupów i w sumie coś w tym jest - ale wiąże się to z pragnieniem fanów, by cokolwiek się da jeszcze wysączyć z notatek Profesora, zostało wysączone. "Upadek Gondolinu" to opracowane przez Christophera zapiski J.R.R. Tolkiena dotyczące historii rodu Tuora. Mamy więc wędrówkę Tuora do morza, jego spotkanie z Ulmem, który powierza mu misję dotarcia do ukrytego królestwa, a potem walkę o jego ocalenie przed Złym.
Christopher Tolkien nie tworzy własnej ujednoliconej wersji historii, lecz pokazuje nam, w jaki sposób Profesor Tolkien ją przepisywał, zmieniał na przestrzeni lat. Widzimy jak ulegają kształtowaniu wątki i postacie, chronologia, jak rozwijają się pewne motywy a inne wygasają, mamy więc w sumie wgląd w bardzo intymny proces tworzenia dzieła. Osobiście zaciekawiły mnie zmiany w brzmieniu imion postaci, np Melkor który przedtem był Melkiem czy Earendel (Earendil). Zaskoczyło mnie używane na określenie Noldorów we wczesnym etapie twórczości słowo "gnomowie" - rozumiem, ze nazwa ta pochodzi od greckiego słowa gnome (wiedza),a nie od nazwy upierdliwych bajkowych stworów, ale mimo wszystko kojarzyła mi się z czymś mocno niefajnym, jak Grinch, i kompletnie nie pasowała mi do Noldolich. Za to idąc tropem tego słowa dowiedziałam się, jak początkowo, w XVI wieku, gnomów (jako istoty baśniowe) postrzegano i że wcale nie były to takie krasnale jak te co stoją w ogródkach.
Dla osób zainteresowanych twórczością J.R.R. Tolkiena będzie to bardzo interesujące - dla tych, którzy go w ogóle nie znają i nie czytali nic z jego książek, raczej polecam zacząć od mniej "poszatkowanej" całości.

Co do wydania - jest piękne, ma twardą oprawę, ilustracje Alana Lee na kredzie, z w pełni zachowaną jakością kolorów, font nie boli oczu. Zamieszczono również spis nazw własnych, co ułatwia lekturę, a także mapę i drzewo genealogiczne Noldorów oraz rodu Beora.

Dobra historia, opowiedziana w kilku różnych wersjach. Świetne high fantasy od Tolkiena. Nie za dużo anegdot i tekstów o samej historii. Natomiast na pewno nie dla wszystkich - dla większości (nie-fanów) książka mogłaby się skończyć po pierwszym rozdziale. Zmiany nazw, wymagająca skupienia historia i wstawki syna autora sprawiają, że lektura nie należy do najlżejszych

Bardzo ciekawa książka, która nie tylko opowiada nam historię ale także pokazuje jak powstała książka. Jakie są były jej podwaliny i kolejne teksty które Tolkien aktualizował cały czas. Gorąco Polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Książka ta, o wiele bardziej niż Beren i Luthien, przypomniała mi rozmach twórczości Tolkiena. Szczególnie czytając zakończenia ponownie zaparło mi dech w piersiach. Myśl o możliwym zakończeniu historii silmarilii sprawiła, że zacząłem żałować, iż pracy Tolkiena w pełnej jej krasie nie będzie dane mi ujrzeć.
Zwróciłem też baczniej uwagę na coś, co wcześniej "po prostu się stało". Mocno tutaj Christopher zaakcentował znaczenie 3 wielkich opowieści dla końca historii oraz tego jak wszystko nieubłagalnie zmierzało do losów Earendela. Długo po zakończeniu lektury rozmyślałem jeszcze nad tym.
Jednocześnie nieco zacząłem też żałować, że sama opowieść o upadku Gondolinu została w Silmalirionie tak okrojona. Bardzo przyjemnie było poczytać nieco szersze w pewnych miejscach jej wersje (np. podróż Tuora i Voronwego z Vinyamaru do Gondolinu).

Zwróciłem też baczniej uwagę na coś, co wcześniej "po prostu się...

Znakomita!

Znakomita!

Dobrze było wrócić po latach do tekstów mistrza Tolkiena! Po lekturze wróciła chęć na zrobienie re-readu LotRa i Silmarillionu.

Z pozoru zwykła i prosta historia, ale walka i upadek miasta robią wrażenia. Co tu więcej powiedzieć genialna historia w genialnym świecie. Momentami ciężko czyta się wstawki redakcyjne ale to jedyna wada tej książki.

• Tolkien

Dodaj cytat z książki Upadek Gondolinu