Ostatnia wiedźma

fantasy, science fiction
Novae Res
2015-01-01
2015-01-01

Dziewięcioletnia Alicja traci w wypadku samochodowym rodziców. To okropne wydarzenie wywraca jej życie do góry nogami. Dziewczynka dostaje w spadku znajdujący się pośrodku lasu dom w którym zamieszka z... duchami. Pojawia się też tajemniczy mężczyzna informujący dziewczynę, że jest wyjątkową osobą, która musi obudzić w sobie magiczne zdolności. Tak zaczyna się cała historia o Ostatniej Wiedźmie. Od pierwszych stron wciąga, nie da się jej odłożyć. Wyjątkowo podoba mi się to, że akcja jest prowadzona powoli, dorastamy razem z Alicją, poznajemy ją, patrzymy jak rozwija swoje umiejętności. Nic tu nie jest na "hop siup", dzięki temu historia staje się bardziej realistyczna. A im dziewczyna jest starsza, tym robi się ciekawiej. Wydawało mi się z początku, że będzie to kolejna młodzieżówka, ale nie. Książka zawiera sporo wulgaryzmów, trochę przemocy i sceny seksu, podane w taki sposób, że na pewno nie nadaje się dla młodszego odbiorcy. Najbardziej polecam ją fanom fantastyki, którzy poszukują ciekawej opowieści o wiedźmach i zjawiskach paranormalnych, ale nie dla nastolatków :)

Główną bohaterką książki jest Alicja, mała dziewczynka, która w wypadku samochodowym traci rodziców. Trafia ona pod opiekę starszego małżeństwa, ale nie są oni zwykłymi ludźmi. Nie są oni również prawdziwymi jej opiekunami. Tak naprawdę pieczę nad nią sprawuje przedziwny mężczyzna, który pojawia się w jej życiu od czasu do czasu, szczególnie wtedy kiedy dziewczyna wpada w kłopoty.
Alicja dorasta i rozwija swoje umiejętności z każdym dniem. Uczy się bardzo boleśnie na swoich własnych błędach. Im jest starsza tym bardziej jest świadoma swoich umiejętności oraz coraz lepiej umie je wykorzystywać w kontaktach z duchami. W końcu tylko tym zaczyna się zajmować. Czarnowłosy mężczyzna cały czas jest w jej życiu ale przychodzi tylko wtedy żeby dać jej rade albo ocalić. Nie wszystkie jego rady dziewczyna przyjmuje z entuzjazmem, ale i tak w większości przypadków jego jest na wierzchu. Alicja przechodzi w swoim życiu wiele przemian, a każda z nich odkrywa nowe doświadczenia, które są w niej ukryte.
Książka z początku wydała mi się bardzo ciekawa, ale z czasem niestety straciła jak dla mnie swój urok, ponieważ miałam wrażenie, że w każdym rozdziale dzieje się to samo tylko w innych okolicznościach. Generalnie pomysł bardzo fajny, ale czegoś za brakło. Książka z pewnością znajdzie wielu zwolenników.

Lubię czytać fantastykę, ale niestety z tej pozycji niczego nie wyniosłam. Mamy stare proroctwo, dziewczynkę, która straciła rodziców i jest wychowywana przez duchy, a jej "opiekunem" jest demon zwany przez nią Nielekarzem i to by było na tyle.
W książce ukazane zostało życie Alicji, ostatniej wiedźmy. Poznajemy ją kiedy jest małą, zagubioną dziewczynką, a pod koniec jest już młodą kobietą.
Możemy przeczytać m.in. o tym jak doskonaliła swoje talenty, jak złorzeczyła na cały świat i co jadła na śniadanie. Cały czas czekałam na rozwinięcie akcji, ale się nie doczekałam. Było kilka ciekawych momentów, kiedy pod koniec książki zaczęła zajmować się nie tyle wypędzaniem co wchłanianiem energii duchów i demonów i to by było na tyle.
Do tego mamy sporo wulgarnych słów i ostrą bezpośredniość.
Pozycja posiada drugi tom, ale niestety po niego raczej nie sięgnę.
Zaintrygował mnie tytuł, ale książka mogłaby być równie dobrze o połowę krótsza.

Fantastyka nie jest moim ulubionym gatunkiem, niemniej jednak raz na jakiś lubię sięgnąć po tytuł z tego gatunku. Tak było tym razem i zdecydowanie się nie zawiodłam. Ten tytuł idealnie nadaje się dla osób, które fantastykę lubią sporadycznie i bez nadmiaru efektów fantasy.
Nadprzyrodzone umiejętności głównej bohaterki to umiejętność widzenia duchów, która nadaje książce nieco dreszczyku. Ja świetnie się bawiłam podczas lektury tej książki.

Książka dla fanów fantastyki, którzy lubią książki z wiedźmami, czarownicami i magią! Alicja, nasza główna bohaterka jest dziewczynką niezwykłą. Ma w sobie zaszczepioną magię i dzięki temu ma wyjątkowe zdolności, które pozwalają jej widzieć duchy. Jej wyjątkowa moc jest dla niej na początku zagadką i wielką niewiadomą i powoli uczy się z nią żyć i wyczuwać ją oraz kontrolować. My wchodząc w tę historię będziemy robić to razem z nią.

Dziewczynka traci rodziców w wypadku samochodowym, gdy jest mała i zamieszkuje ze starszym małżeństwem . Widzimy jej dorastanie, przemianę oraz poznawanie swoich umiejętności. Książkę czyta się błyskawicznie! Jako, że mamy w niej sporo wulgaryzmów oraz scen erotycznych, to raczej jest to książka dla starszego czytelnika. Jest napisana lekkim językiem. Z czasem się rozkręca i mi jej drugą połowę czytało się zdecydowanie lepiej niż pierwszą. Jeśli jesteście fanami fantastyki i nie przeszkadzają Wam wulgaryzmy w książkach, to powinniście po nią sięgnąć.

Alicja będąc dzieckiem traci rodziców w wypadku samochodowym. Od tego czasu jej życie całkowicie się zmienia, ale nie w sposób typowy dla dzieci stających się sierotami, o nie, tutaj mamy do czynienia z czymś zupełnie innym – mała jest wiedźmą. Dziewczynka szybko zdaje sobie sprawę, że ma zdolności wyróżniające ją spośród innych dzieci – ma moce oraz widzi duchy i wyczuwa ich energię.
Zamieszkuje ze starszym małżeństwem, które ma sprawować nad nią opiekę dopóki nie dorośnie, jednak oni także są inni. Dziewczyna dorasta starając się zapanować nad własnymi mocami i uczy się w sposób najbardziej dotkliwy – na własnych błędach. Zakochuje się w osobie, która nie powinna jej interesować i postanawia zmienić swe życie i czynić dobre. Pytanie tylko czy jej się to uda?

***
Lubię książki o magii, czarownicach, wampirach i innych stworach z paranormalnymi zdolnościami, dlatego chętnie sięgnęłam także po tę pozycję. Nawet przez chwilę nie pożałowałam swojego wyboru.
Już od pierwszych stron wiedziałam, że nie odłożę tej książki, dopóki nie poznam zakończenia tej niesamowitej historii, tak też zrobiłam. Książka bardzo mnie wciągnęła i mogę śmiało powiedzieć, że wręcz ją pochłonęłam 
Główna bohaterka jest jedną z moich ulubionych w ostatnim czasie. Dziewczyna, która dorastając staje się prawdziwą buntowniczką, jako dziecko krnąbrna i odważna. Nie da się nie polubić Alicji, która ma własne zdanie i śmiałe poglądy, i nawet jeżeli popełnia błędy, to dość szybko się na nich uczy. Jedyną jej słabością jest zakazana miłość, której nie może się oprzeć, ale i ten wątek przypadł mi do gustu. Która z nas nie marzyła kiedyś o zakazanej miłości, zwłaszcza tej do złego chłopca?
Autorka pisze w bardzo przystępny i obrazowy sposób, dzięki czemu książkę czyta się jeszcze przyjemniej. Niemal czułam napięcie między Alicją i jej oblubieńcem, a czasem odnosiłam wrażenie, że zaraz będę mogła uczyć się zdobywać moce razem z główną bohaterką. Jedyne na co trzeba zwrócić uwagę, to sceny erotyczne i niejednokrotnie bardzo dosadny język, jakim posługuje się autorka (mnie to nie przeszkadza, ale wiem, ze są osoby „uczulone” na takie słownictwo ).
Podsumowując książka bardzo mi się spodobała i chętnie poznałabym dalszy ciąg tej historii.

Muszę przyznać, że po opisie i w sumie z założenia, że nasza rodzima fantastyka potrafi być genialna spodziewałam się po prostu jednego, wielkiego wow. Ale, po lekturze całości nie jestem do końca pewna, czy to jest właśnie to, czego oczekiwałam.
Myślę, że warto po nią sięgnąć, ale jednak pomysł był, mogło być świetnie, a momentami ma się wrażenie, że autorka upychała jak najwięcej treści.
Natomiast, jeśli chodzi o fabułę, to musicie sprawdzić sami, ale myślę, że wielu fanów się również znajdzie :)

Przeczytałam szybko, nawet bardzo szybko, ale nie jestem do końca pewna co o tej książce myśleć. Momentami bardzo interesująca, zaraz później mdła. Zupełnie jakby pisały ją dwie osoby, z których tylko jedna potrafi. Nie mniej jednak, jest to dobra pozycja dla fanów fantastyki do szybkiego przeczytania.

Nieczęsto czytam fantastykę. Ta książka jednak zaintrygowała mnie i miło spędziłam z nią czas. :)

Pozytywnie zaskoczona. Książka bardzo mi sie podobała. Z pazurem, sarkazmem - dla ludzi co lubią duchy, potwory, mroczniejsze klimaty, horror - powinno sie spodobać.

Dodaj cytat z książki Ostatnia wiedźma