Niewypowiedziane słowa

Literatura polska

Oficjalne recenzje i

Samotność we dwoje

907 21 25

Książka o uczuciach i rozterkach sercowych, o miłości i zdradzie, o poszukiwaniu szczęścia. Dwie pary, których losy łączą się i przeplatają. Zakończenie nie do końca mnie przekonało. Nie uwierzyłam w szczęście bohaterów. Mimo to książkę warto przeczytać. W różnorodności bohaterów można znaleźć siebie.

Andrzej i Łucja, oraz Hania i Mariusz. Dwie pary, na różnych etapach związków. Stabilne małżeństwo, raczej z rozsądku niż wielkiej miłości. I para, gdzie ona bardzo kocha, a on jest dużym dzieckiem. Przypadkowe spotkanie doprowadza do chwilowej ekscytacji i mnóstwa pytań co dalej? Czy warto iść w nieznane, dać się porwać namiętności, czy docenić to co się ma?
Ciekawie poprowadzona historia, o tym, że w życiu najbardziej kręcą nas nowości i to tajemnicze.I o tym jak łatwo zapomnieć co to jest prawdziwe szczęście. To też książka o trudnych wyborach i odkrywaniu samego siebie.

Ciekawie...

To moje pierwsze spotkanie z Agatą Kołakowską. Do lektury zachęciły mnie opinie innych czytelników oraz temat - trudności, na jakie napotykamy pozostając w krótszych lub dłuższych związkach, stopniowe oddalanie się od siebie, brak bliskości i szukanie jej w innych relacjach.

Niewątpliwą zaletą książki były pogłębione opisy psychologiczne głównych bohaterów. Toksyczne relacje rodzinne odciskają duże piętno na ich psychice, są źródłem deficytów, których partnerzy życiowi nie rozumieją i potrzeb, których nie próbują nawet zaspokoić. Stąd rodzi się poczucie niezrozumienia i osamotnienia.

Autorka stara się udowodnić, że pozostanie w niezadowalającym związku jest lepsze i bardziej zasadne moralnie niż szukanie miłości poza nim i takie autorytatywne stanowisko bardzo mi przeszkadzało. Tkwienie w chlodnej relacji, która w przypadku jednej z par nie jest związkiem małżeńskim a w drugim przypadku jest związkiem bez dzieci zawartym raczej z rozsądku niż z miłości nie zawsze musi być uzasadnione.

Dla mnie nieco nieprawdopodobne były różne zbiegi okoliczności wykorzystane przez autorkę do budowania fabuły. Rozumiem, że posłużyły jej do pomysłowego połączenia losu bohaterów, ale wydawały mi się mocno naciągane.

Moja pierwsza książka tej autorki, ale na pewno nie ostatnia.
Los splata ze sobą dwie pary, które nie do końca czują się właściwie w swoich związkach. Łucja jest okulistką, Andrzej prowadzi rodzinną aptekę. Hania to szkolny psycholog zaś Mariusz jest muzykiem w operze.
Gdyby świat był idealny to Hania powinna znaleźć szczęście u boku Andrzeja, a Łucja swój świat budowałaby z Mariuszem.

Być może w książce został przedstawiony zbyt wielki zbieg okoliczności, ale całość przypadła mi do gustu, przede wszystkim ze względu na warstwę emocjonalną.

Szczerze powiem, że zakończenie mnie zaskoczyło! A tytuł znajduje swoje wyjaśnienie na ostatnich stronach i to że czasami ,, niewypowiedziane słowa" sprawiają, że nasze życie nie jest takie jakie sobie wyobrażamy czy bardzo pragniemy, ale takie jakie z zewnątrz wydaje się właściwe.

Moja pierwsza książka tej autorki, ale na pewno nie ostatnia.

Kolejna świetna książka pani Kołakowskiej. Czytałam jednym tchem, bardzo ciekawa jak zakończą się uczuciowe rozterki głównych bohaterów.
Tak często w życiu nie mówimy tego, co w sercu i w głowie siedzi. Ukrywamy emocje, machamy ręką na problemy, które gdyby od razu zostały rozwiązane nie urosłyby do rangi dramatów. Tak trudno czasem powiedzieć prawdę, w obawie przed zranieniem innych. A potem żyje się latami właśnie w sieci tych - niewypowiedzianych słów..

Nie jest to moja ulubiona książka..... sam wątek/pomysł jest w miarę ciekawy , przedstawiający dwie pary które są znudzone sobą i szukają atrakcji "na boku"... według mnie...jest to taka polska rzeczywistość...zawsze jest dobrze tam gdzie nas nie ma....
Pomimo tego "watku" to cała reszta jest zwyczajnie nudna....

Pomimo tego "watku" to cała reszta jest zwyczajnie nudna....

Agata Kołakowska trzyma poziom i wśród tzw. literatury kobiecej jest jedną z ciekawszych autorek. Zawsze opowiada historie, które prowokują do refleksji o rzeczach ważnych. Tym razem zadaje pytanie o życiowe wybory. Kim bylibyśmy, gdybyśmy zdecydowali inaczej w ważnych sprawach. Jakie są konsekwencje naszych wyborów? Czy można budować własne szczęście na przekór wszystkiemu? To pytania ważne i wcale nie naiwne.
Bohaterowie to dwie pary- małżeństwo Łucji i Andrzeja oraz związek Hanny i Mariusza. Każdy z bohaterów ma poczucie, że czegoś mu w życiu brakuje i każdy staje przed szansą zmiany. Łucja poznaje Mariusza, a Hanna Andrzeja. Okazuje się, że w takich parach są szczęśliwi. Ale muszą się ukrywać nie tylko przed partnerami, rodzinami, ale i przed samymi sobą. Bo boją się zrobić zdecydowany krok ku odmianie własnego życia. Boją się wypowiedzieć te najważniejsze słowa. Autorka nie oferuje prostych rozwiązań. Tak jak bohaterowie, tak i czytelnicy muszą zderzyć się z sytuacjami, które nie mają prostych rozwiązań. I za to lubię książki Agaty Kołakowskiej.

Na półkach: , , , ,

Pełna uczuć, wzruszeń i emocji dostarczyła mi bardzo dużo.
Ciekawa, przepiękna książka.
Styl pisarki mi się bardzo podoba, lekkie,przyjemne pióro pisarskie.
Czyta się z czystą przyjemnością.

Pełna uczuć, wzruszeń i emocji dostarczyła mi bardzo dużo.
Ciekawa, przepiękna książka.
Styl pisarki mi się bardzo podoba, lekkie,przyjemne pióro pisarskie.
Czyta się z czystą przyjemnością.

Bardzo ciężko czytało mi się tę książkę. Jak dla mnie było zdecydowanie za dużo bohaterów, których na początku ciężko mi było ogarnąć. Historia sama w sobie nie jest zła, jednak książka nie przypadła mi do gustu. Męczyłam się z tą historią, a szczerze mówiąc myślałam, że będzie zdecydowanie lepsza. Zawiodłam się na niej. Choć postaram się podejść do niej raz jeszcze, ale na pewno nie teraz
Dla mnie 5/10

Jedna z lepszych książek Agaty Kołakowskiej. Czytałam z zapartym tchem. Warta przeczytania bez dwóch zdań.

Agata Kołakowska Niewypowiedziane słowa Zobacz więcej
Agata Kołakowska Niewypowiedziane słowa Zobacz więcej