Kod Leonarda da Vinci

Okładka książki Kod Leonarda da Vinci Dan Brown
Okładka książki Kod Leonarda da Vinci
Dan Brown Wydawnictwo: Albatros Cykl: Robert Langdon (tom 2) Ekranizacje: Kod da Vinci (2006) kryminał, sensacja, thriller
Robert Langdon (tom 2)
Da Vinci Code
Albatros
2005-10-01
2005-10-01
Krzysztof Mazurek
Ekranizacje:
Kod da Vinci (2006)
muzeum morderstwo symbol powieść amerykańska - 21 w.

Fabuła "Kodu da Vinci" jest pełna napięcia i zwrotów akcji, które utrzymują czytelnika w ciągłym stanie niepewności. Brown z niezwykłą precyzją łączy fakty historyczne z fikcją, tworząc narrację, która jest zarówno edukacyjna, jak i ekscytująca. Podróż bohaterów przez historyczne miejsca, takie jak Luwr, Kościół Temple, czy Opactwo Westminster, dodaje powieści głębi i autentyczności. Książka jest bardzo dynamiczna i trudno się od niej oderwać. Brown jest mistrzem budowania napięcia i stopniowego ujawniania tajemnic, co sprawia, że czytelnik jest zaangażowany w rozwiązanie zagadki razem z bohaterami.

Jednak styl Browna ma także swoje wady. Czasami może wydawać się, że autor zbyt nachalnie wprowadza teorie spiskowe i tajemnice, co może wywołać uczucie przesytu. Ponadto, dialogi między postaciami mogą momentami wydawać się sztuczne i nienaturalne, co nieco obniża ogólną jakość narracji.

Przeczytałem dwie książki z cyklu o Robercie Langdonie. O ile przeczytanie pierwszej z nich (''Anioły i Demony'') sprawiło, że nabrałem apetytu na przeczytanie kolejnej, to już ów fenomen wydawniczy ostatniego dwudziestolecia (tak wielu krytyków, wydawców i czytelników opiniowało ''Kod Leonarda da Vinci'') sprowadził mnie, mniej lub bardziej boleśnie na ziemię. Spodziewałem się dużo lepszej kontynuacji, tymczasem gdzieś w połowie zacząłem się nudzić i ciężko było mi dokończyć czytanie. Jak dla mnie za dużo kalki pierwszej części, sztywny szablon pisania. Jeżeli przeczytałbym tylko ''Kod...''to pewnie byłbym zachwycony , a tak mam inny obraz.
''Zaginiony symbol'' oraz ''Inferno'' odpuszczam.

Czyta się świetnie, ale oceniam ją jako dobrą ze względu na błędne teorie o twórczości - a szkoda!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie pamiętam kiedy ostatnio tak łatwo czytało mi się jakąś książkę. Nie należy ona do lektur, które zmieniły moje życie, ale czytanie jej było bardzo przyjemną rozrywką. Akcja trzymała cały czas w napięciu, chociaż rozwiązania zagadek i zwroty akcji nie były zaskakujące. Wszystko było łatwe do przewidzenia, razem z zakończeniem, które niestety trochę mnie rozczarowało. Krótkie rozdziały cały czas zachęcały do czytania kolejnego i jeszcze kolejnego rozdziału, przez co bardzo szybko dotarłam do końca powieści i od razu sięgam po kolejną część (a raczej poprzednią ;))

Poprzednia książka bardziej mi się podobało. "Kod..." czyta się trochę jak baśń i choć nie oczekiwałam od tego utworu nie wiadomo jakiej akuratności, to jednak w niektóre wydarzenia zdecydowanie zbyt trudno było uwierzyć.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pewnie znajdzie się lepsza książka, ale do dziś tę książkę, jej treść i wartość przypominam sobie i szerzę po ludziach.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Miałam przeczucie, że wrócę jeszcze do cyklu o Robercie Langdonie, pomimo tego, że pierwsza część, "Anioły i Demony", niezbyt mnie zachwyciła. Było to spowodowane nadmiernie nierealistycznymi zabiegami autora, które sprawiały, że można było tylko łapać się za głowę. W "Kodzie Leonarda da Vinci" jest zdecydowanie lepiej.

Dan Brown trochę stopuje i stara się nie robić z Langdona superbohatera. Oczywiście akcja cały czas nie pozwala oderwać się od książki, jest dynamicznie, zagadkowo i wciągająco. Znów mamy tutaj wiele ciekawostek historycznych, dokładne opisy dzieł sztuki i zabytkowych budynków. Nie interesuję się historią i nie mogę ocenić, ile w tej opowieści jest fikcji literackiej, ale przedstawione przez Browna teorie powodują ciarki na plecach.

Podczas czytania tej serii lubię wpisywać w wyszukiwarkę opisywane rzeczy, aby zwizualizować sobie wszystkie obrazy i budynki oraz wrócić do życiorysów postaci historycznych, takich jak tytułowy Leonardo da Vinci. To dodatkowo potęguje wrażenia i sprawia, że lektura staje się jeszcze bardziej angażująca.

Brownowi udało się utrzymać napięcie bez przekształcania Langdona w postać wręcz nieśmiertelną, co czyni tę książkę bardziej wiarygodną i przyjemniejszą w odbiorze. Dla miłośników zagadek i historii, którzy lubią dynamiczne i pełne tajemnic fabuły, "Kod Leonarda da Vinci" to lektura godna polecenia, którą błyskawicznie się pochłania.

Dan Brown trochę stopuje i stara się nie robić z...

Wciągająca, doskonała, pobudza ciekawość.

Wciągająca, doskonała, pobudza ciekawość.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dan Brown jak zawsze nie zawodzi. Jest jednym z moich ulubionych autorów. Jestem pod wielkim wyrażeniem ogromu pracy jaki autor wkłada w swoje książki. Fikcja przeplatająca się z prawdą, gdzie suche fakty podpierane są teoriami spiskowymi, a do tego zagadki, tajemnice, symbole i przede wszystkim kawał historii i sztuki. Mieszanka idealna.

Bardzo wciągająca, ciekawa, intrygująca i pełna zwrotów akcji powieść

Bardzo wciągająca, ciekawa, intrygująca i pełna zwrotów akcji powieść