Najmłodsi wystąp!

Okładka książki Najmłodsi wystąp! Wojciech Kozłowicz
Okładka książki Najmłodsi wystąp!
Wojciech Kozłowicz Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Biblioteka Pamięci Pokoleń powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Pamięci Pokoleń
Książka i Wiedza
1981-01-01
1981-01-01

Najmłodsi wystąp! Wojciecha Kozłowicza jest kolejną książką z serii Biblioteka pamięci pokoleń po jaką sięgnąłem. Nie wiedziałem czego spodziewać się po niej, bo sądziłem, że dostanę obrazy z walk dotyczące najmłodszych uczestników w czasie jakiś bitew lub ataków wojsk w jakich brali udział. Dlatego ciekawość i chęć poznania kolejnej pozycji z serii była ogromna oraz mogąca wciągnąć od samego początku.

Książka zawiera krótkie rozdziały dotyczące najmłodszych bohaterów drugiej wojny światowej i powojennych rzeczywistości jakie zastali nadal służąc ojczyźnie. Każda opowieść jest jednym rozdziałem uświadamiający jak wiele poświęcili i narażali się, aby tylko walczyć z wrogiem. Pozbawieni tak naprawdę swojego dzieciństwa i zabaw z rówieśnikami musieli zmierzyć się z wojenną rzeczywistością brutalnie wdzierającą się w ich nastoletnie życie. Często zawyżając swój wiek stawali ramię w ramię z żołnierzami polskimi i walczyli do samego końca. Widzieli dramaty, przeżywali śmierć poznanych kolegów i brutalne oblicza wojny, która zapukała do ich drzwi. Walczyli na liniach frontów, podczas bitew widzieli śmierć i zniszczenie, poświecenie wobec innych i ratowali rannych jeśli tylko mogli. Książka jest tak naprawdę relacjami i pamiętnikiem tamtego czasu drugiej wojny światowej, gdzie młodzi ludzie z narażeniem życia walczyli, przekazywali informacje, meldunki i rozkazy. Ruszali w drogę nie wiedząc czy powrócą i nie poddając się walczyli z przeważającymi siłami wroga. Tocząc heroiczną walkę w obronie ojczyzny. Mamy tutaj opisy sytuacji w Warszawie i jej częściach. Oprócz tego obraz innych miast zniszczonych przez wojenną zawieruchę i hitlerowskich żołnierzy zdolnych do niewyobrażalnego okrucieństwa. Powojenne losy niektórych z nich nadal były związane z ruchem oporu i walką z bandami powstałymi po ogłoszeniu końca wojny. Także w tym przypadku sieć powiązań i zadań do wykonania była nieraz przydzielana nastoletnim wówczas osobom.

Książka Najmłodsi wystąp! przyniosła wiele emocji podczas czytania zawierając opisy losów poszczególnych bohaterów, którzy w młodym wieku walczyli z hitlerowskim wrogiem wykazując się odwagą i poświęceniem. Takich historii mamy tutaj sporo. Właśnie dramatyczne chwile, wszechogarniający smród, ubóstwo, brak jedzenia, przemoc i śmierć tworzy dramatyczny obraz ludzi walczących o jakiś byt w tym trudnym czasie. Przy życiu trzymały ich chęć przeżycia za wszelką cenę i walki jaką podjęli. Bardzo dobrym przykładem jest opowieść sanitariuszki z czasów drugiej wojny światowej niosącą pomoc i często narażającą własne życie, aby pomóc poszkodowanym. Innym razem dostajemy opowieści z ostatnich dni wojny lub powojennych czasów w jakich działali młodzi ochotnicy. Walczący z bandami jakie potworzyły się po wojnie w celu grabieży albo napaści na ludzi stwarzający problemy. Tych ostatnich nie mamy za wiele, ale również występują. Więcej jest relacji i opisywania własnych wspomnień z wojennych przygód co bardzo spodobało mi się. Ci mali bohaterowie dostawali wiele odznaczeń za odwagę, ale najważniejsza z nich jest odznaczenie synów pułku jakie otrzymali za swoje zaangażowanie w walce z wrogiem.

Sięgając po Najmłodsi wystąp! Wojciecha Kozłowicza nie spodziewałem się, że wzbudzi podczas czytania wiele emocji i przedstawi obraz woli walki młodych osób z przeważającymi siłami wroga. Każda z historii jest ciekawa, nieraz wstrząsająca i niezwykła na swój sposób. Autor postarał się dotrzeć do uczestników wydarzeń i przedstawić ich wspomnienia z tamtych dni w jakich brali udział w walce przeciwko hitlerowskim najeźdźcą. Relacje są w większości niezwykłe, ukazujące brutalny obraz wojny, taki jaki był i stał się częścią losów bohaterów opowieści. Książkę czyta się wspaniale od samego początku i wzbudzają relacje wiele emocji w czasie lektury. Każda z nich jest osobną historią jaką doświadczyli i dali świadectwo w tej książce. Pomimo nie długich rozdziałów wciągnęły mnie wspomnienia i zaciekawiły. Sama książka do długich nie należy i czyta się ją szybko. Jednak mimo tego autor potrafił wyciągnąć z opowieści bohaterów sporo i przedstawić je w plastyczny sposób. Najmłodsi wystąp! okazała się się książką, która wzbudza wiele emocji, bo dotyczy losów poszczególnych osób biorących udział w tamtym okresie w wojnie mając zaledwie kilkanaście lat. Dla obecnych to przeszłość, a dla nich wspomnienia jakie zachowali z przeszłości dając świadectwo przerażającej wojnie w jakiej brali udział. Napisana została przystępnie, z dbaniem o szczegóły i ukazując tragizm drugiej wojny światowej. Bardzo spodobała mi się, bo nie spodziewałem się po autorze, ze oddając głos uczestnikom wydarzeń będzie potrafił stworzyć emocjonujące relacje wspomnień osób pamiętających tamte wydarzenia. Książka nie długa, ale warta przeczytania i poznania. Dlatego sam do niej będę wracał nie raz i chętnie sięgnę po inne książki z tej serii. Było warto sięgnąć, zapoznać się i poświęcić czas na lekturę. Dlatego jestem zadowolony z wyboru Najmłodsi wystąp! Wojciecha Kozłowicza. Polecam wszystkim bez wyjątku i zachęcam do przeczytania.

• Biblioteka Pamięci Pokoleń
  • Historia popularna
  • Plany biblioteczne
  • Wspomnienia, pamiętniki
  • Na faktach

Dodaj cytat z książki Najmłodsi wystąp!