Seniorzy w natarciu

Okładka książki Seniorzy w natarciu
Catharina Ingelman-Sundberg Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Liga Seniorów (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
2012-08-15
Patrycja Włóczyk
Patrycja Włóczyk literatura szwedzka

Na półkach: , , , ,

na okładce było napisane , że przypadnie ta książka do gustu fanom "stulatka, który..." , ale to kłamstwo! Wierutne! ledwo przebrnęłam, zmuszałam się do czytania... naiwne, nieśmieszne, dialogi totalnie oderwane od języka potocznego...kradzieże, które nie mogły się udać... ale nawet nie w tym rzecz... po prostu irytująca lektura... odradzam, strata czasu... taka lektura powinna bawić, śmieszyć dawać radość... nic z tych rzeczy

Na początku jak najbardziej na plus
Potem coraz gorzej, ardziej abstrakcyjnie, chaotycznie, nierealistycznie... Humoru tsz w tym mało. Domeczona przeze mnie mocno książka

Na początku jak najbardziej na plus

Miało być zabawnie, a było nudno. Przekonałam się, kolejny raz zresztą, że (z pewnymi wyjątkami) nie przepadam za zagranicznymi autorami. Nie odpowiadają mi tamte realia, nie bawi humor. No cóż, cieszę się, że dosłuchałam do końca (nie zawsze z uwagą). Jedynym plusem był głos i rewelacyjny sposób czytania Artura Barcisia. Po dalsze części raczej nie sięgnę.

Recenzja pojawiła się na blogu: https://naszerecenzje.wordpress.com/2022/03/14/seniorzy-w-natarciu-catharina-ingelman-sundberg/

Bardzo lubię powieści kryminalne, a szczególnie doceniam te, które czymś się wyróżniają. W zeszłym roku udało mi się trafić na książkę, w której tropieniem sprawców hobbistycznie zajmowali się staruszkowie. Tym razem w moje ręce wpadła podobna propozycja, z tym, że w powieści „Seniorzy w natarciu” to emeryci postanawiają zacząć kraść. Czy autorce udało się wykorzystać w pełni ten świetny pomysł na fabułę?

Märtha, Anna-Greta, Stina, Bertil „Grabi” i Oscar „Geniusz” to grupka emerytów zamieszkująca Dom Seniora Diament. Niech nikogo nie zwiedzie luksusowa nazwa ośrodka! Odkąd przejął go nowy właściciel, panują w nim coraz gorsze warunki. Märtha szybko dochodzi do wniosku, że zdecydowanie lepiej są traktowani więźniowie. Dlaczego by więc nie stać się jednym z nich? Emerytka wpada na pomysł ograbienia kilkoro gości ekskluzywnego hotelu i namawia do tego przyjaciół. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a więc niedługo potem szajka planuje kolejny, poważniejszy skok. Jak się skończą ich perypetie? Czy trafią do upragnionego więzienia?

„Seniorzy w natarciu” to komedia kryminalna, a zatem nic dziwnego, że liczyłam na wartką akcję i lekkie pióro. Niestety nie do końca tak było. Lektura zajęła mi zdecydowanie więcej czasu niż przypuszczałam i w żadnym wypadku nie powiedziałabym, że jest to książka do przeczytania w jedno popołudnie. Nawet dysponując taką ilością czasu, po paru godzinach nieuniknione jest odłożenie jej z powrotem na półkę, żeby na chwilę odsapnąć. Akcja toczy się dość regularnym tempem, a przedstawione w powieści wydarzenia raczej niespecjalnie zaskakują, przez co nie ma się parcia, by jak najszybciej dobrnąć do ostatniej strony. Sytuacji nie poprawia również mniejszy od tradycyjnego format książki, gruby biały papier i dość drobna czcionka. Podkreślę jednak, że to też nie jest tak, że „Seniorów w natarciu” czyta się tydzień czy dwa. Po prostu jak na komedię kryminalną jej lektura idzie dość wolno.

Poza komizmem sytuacyjnym w postaci kradzieży dokonywanych przez staruszków, w zasadzie nie jestem w stanie wskazać więcej elementów humorystycznych. Może jedynie kilka średnio-śmiesznych dialogów. Kolejne drobne (ale jednak) rozczarowanie. Wydaje mi się, że sam pomysł na fabułę dawał ogromne pole do popisu jeśli chodzi o humor, a niestety nie zostało to wykorzystane.

Tak, wiem — to komedia kryminalna i nie można się czepiać, jednak… nie chciałabym, żeby gatunek usprawiedliwiał wszelkie niedociągnięcia. Wydaje mi się conajmniej dziwne, że główna bohaterka planując kradzież zapomina, że w więzieniu kobiety i mężczyźni są przetrzymywani osobno. Kolejną dość naciąganą kwestią (nawet jak na komedię kryminalną) jest fakt, że obydwa skoki poszły staruszkom tak gładko, a ich planowanie zajęło ledwie kilka dni. Profesjonalni przestępcy potrzebują na coś takiego wielu lat.

Nie mogę powiedzieć, aby któryś z bohaterów skradł moje serce, ale muszę przyznać, że postaci zostały wykreowane dokładnie tak, jak się tego spodziewałam. Są to staruszkowie, którymi każdy z nas chciałby być w przyszłości. Osoby, które mimo podeszłego wieku pragną żyć pełnią życia. W książce nie zabrakło też opisu ich wzajemnych relacji, które to z pewnością mocno rozwiną się w kolejnych tomach. Poza seniorami, autorka poświęciła nieco uwagi policjantowi, który prowadził sprawę kradzieży szajki oraz pracownicy okradzionego hotelu czy też siostrze Barbro, która opiekowała się seniorami w Diamencie. Dodało to książce sporo świeżości, jak i ją urozmaiciło.

Powieść Ingelman-Sundberg ma swoje wady, ale oryginalny pomysł na fabułę wiele rekompensuje. Mimo że jej lektura wymagała nieco więcej czasu i uwagi niż się spodziewałam, sądzę, że warto się nieco poświecić by zapoznać się z tą niebanalną historią. Niewiele jest książek takich, jak ta, a w końcu ile można czytać o tym samym. Liczę na to, że kolejne tomy to jeszcze ciekawsze przygody Emeryckiej Szajki i kto wie, może nieco przystępniejszy styl.

3/5 ⭐️⭐️⭐️
Błyskotliwa komedia kryminalna z bardzo przyjemnymi bohaterami. Idealna pozycja jak chcemy oderwać się od codzienności. Grupa przyjaciół w podeszłym wieku postanawia zrobić coś szalonego. Przez to, że w ich domu opieki oszczędza się na nich to wyruszają w podróż swojego życia i biorą się za dość nielegalną profesje 😂

Niestety miałam problem ze stylem pisania autorki, mimo że sama historia bardzo lekka do przeczytania w jeden wieczór to styl dość ciężki i oporny do przebrnięcia. Możliwe że wynika to z narodowości autorki i miejsca samej akcji.

Będę czytać następne części w momentach kordy będę potrzebować czegoś przy czym się uśmiechnę!

Klayudia

3/5 ⭐️⭐️⭐️

Niestety miałam problem ze stylem pisania...

Styl pisania tak ciężki, że odkładałam książkę 4 razy i do niej wracałam, z trudem, wymęczona, dobrnęłam do końca, ufff!

Strasznie toporny styl, którego nie rekompensuje fabuła, ani humor.

Strasznie toporny styl, którego nie rekompensuje fabuła, ani humor.

Na początek, żeby była jasność. Nie lubię komedii kryminalnych. Próbowałam kilka razy ale to nie mój klimat. ALE! "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" rozbawił mnie bardzo i do dziś wspominam jak dobrze się czytało tę książkę (a minęły od tego czasu długie lata).

"Seniorów w natarciu" przeczytałam z dużą przyjemnością. Nadawała się idealnie na lekką poczytajkę na placu zabaw albo po ciężkim dniu - słowem, w momentach kiedy nie mogłam lub nie chciałam się skupiać na fabule i ruszać za bardzo mózgiem. Doceniam za lekkie pióro, ciekawe i niebanalne przygody i charakterystyczne postacie. I za to dialogi, które nie irytują suchymi żartami (to mój główny problem z tym gatunkiem).
Jednak nie spieszy mi się do sięgania po kolejny tom.

Z kolei moja ciocia, która również przeczytała już zaklepuje tytuł do pożyczania wśród znajomych i jest ciekawa dalszych losów Emeryckiej Szajki

Chyba po prostu będziecie musieli sami sprawdzić. jak jest u Was :)

Jest to zabawna historia o grupie przyjaciół mieszkających w domu opieki, mających po dziurki w nosie nowego właściciela, który tnąc koszty prowadzenia tego domu, gromadzi własny majątek. Pewnego dnia dochodzą do wniosku, że lepsze warunki zapewni im pobyt w więzieniu, trzeba tylko zostać skazanym. I tu zaczyna się prawdziwa zabawa, bo jak zostać osądzonym, skoro przewrotny los co rusz płata im figle, utrudniając zapisanie się w kryminalnych kronikach, a w dodatku nikt nie bierze na poważnie grupy staruszków?
Czyta się ją przyjemnie, bo przygodny i pomysły energicznych seniorów są niesamowite. Jedno co mogę wam powiedzieć, ewidentnie życie zaczyna się po 75 roku życia.

Zabawna. Trochę w stylu książek Davida Walliamsa dla dzieci. Dobra, gdy chcemy przeczytać lekturę, w którą nie trzeba się zagłębiać. Miłe 3 wieczory, chociaż po następną część nie sięgnę 😉

Catharina Ingelman-Sundberg Seniorzy w natarciu Zobacz więcej