Matka Teresa. Cudowne historie

Okładka książki Matka Teresa. Cudowne historie Leo Maasburg
Okładka książki Matka Teresa. Cudowne historie
Leo Maasburg Wydawnictwo: biografia, autobiografia, pamiętnik

'Matka Teresa. Cudowne historie' to ciekawa biografia autorstwa kapłana, który nie tylko ją znał, ale był jednym z jej najbliższych współpracowników.

Podejrzewam, iż postać Matki Teresy z Kalkuty jest znana, jeśli nie wszystkim, to bardzo wielu ludziom - bez względu na wyznawaną przez nich religię, czy poziom ich pobożności.
Zaangażowanie w niesieniu pomocy najuboższym, postawa pełna miłosierdzia to nieodłączna wizytówka jej osoby. Na równi z jej wizerunkiem.
A biorąc pod uwagę fakt, iż całkiem niedawno odbyła się jej kanonizacja (2016r.),to chcąc nie chcąc, wiele ludzi, nawet przypadkiem, natknęło się na jakiekolwiek wiadomości o Matce Teresie. Śmiało można zatem rzec, iż podstawowe informacje na jej temat, to wiedza powszechna.

Książka o Matce Teresie to kolejna pozycja, która wpadła w moje ręce przypadkowo.
Znalazłam ją w świetlicowej biblioteczce w mojej pracy, szukając odpowiedniej lektury dla moich podopiecznych seniorek. Mając świadomość, iż starsze panie lubują się w historiach około religijnych, specjalnie dla nich szukałam czegoś, co wpasuje się w ich gust. I tak właśnie trafiłam na 'Cudowne historie'. Także nie był to tytuł, względem którego miałam jakiekolwiek oczekiwania.

Być może właśnie dlatego, że żadnych oczekiwań nie miałam, mogę z ręką na sercu powiedzieć, iż ta lektura naprawdę mi się spodobała.
Pierwsze rozdziały były trudne do przełknięcia - jakoś nie mogłam odnaleźć się w tej historii, kompletnie nie mogłam odszukać sensu w tych wszystkich przykładach opisywanych przez autora. Jednak im dalej, tym lepiej.

Leo Maasburg to kapłan, który bardzo dobrze poznał Matkę Teresę. Nie tylko raz czy dwa miał z nią styczność - przez wiele lat nieustannie z nią współpracował; jestem przekonana, iż między tą dwójką zrodziła się przyjaźń. Także powyższa lektura to nie sucha biografia napisana przez autora, który korzystał z obcych źródeł - to książka opisująca dzieje Matki Teresy znane z autopsji.
I tak oto, czytelnik dostaje niby znane mu powszechnie fakty, jednak opisane w bardzo szczegółowy sposób, co znacznie poszerza znaną już perspektywę. Dodatkowo, można się dowiedzieć, kim była Matka Teresa jako człowiek - pełna pokory, wiary i ufności w Boga i Jego działanie.

'Matka Teresa. Cudowne historie' nie należy do najlepszych książek i raczej w niewielu biblioteczkach znajdzie się na półce 'ulubione'. Mimo to, naprawdę warto zaznajomić sie z tą pozycją. To nie tylko książka religijna - to tytuł poświęcony pewnej ikonie, która realnie wpływa i kształtuje życie innych ludzi.

Zaangażowanie w niesieniu pomocy najuboższym,...

• Książki 2020
  • Religijne