Źródło życia

Michael Cordy Wydawnictwo: Amber kryminał, sensacja, thriller
Amber
2008-01-01
2008-01-01

Zagadkowa ksiażka i film pod tym samym tytułem, gdzie drugi ledwo sygnalizuje pewne treści, jest bardziej tajemniczy. W książce pobrzmiewa echo sensacyjnych seriali, ku mojemu zaskoczeniu film jest bardziej wyważony i trafia do mojej wrażliwości. Źródło wiecznej młodości, źródło życia, symbol drzewa życia, obecny w wielu kulturach, rozpalał wyobraźnię od niepamiętnych czasów. Autor po trosze racjonalizuje te mity.
Skończyła się książka, skończył się film, a ja nadal rozczytuję się w tym temacie.

Lauren Kelly, lingwistka z Yale, rozszyfrowuje XVI- wieczny manuskrypt, którego nikomu wcześniej nie udało się odczytać. Wkrótce zostaje napadnięta i brutalnie pobita przez kogoś, kto chce zdobyć bezcenny przekład. Lauren zapada w śpiączkę. Jej mąż Ross odkrywa, że ratunku dla żony powinien szukać w przetłumaczonym przez nią rękopisie. W relacji o tragicznej wyprawie w głąb Amazonii i zagadkowym ogrodzie, który ma moc uzdrawiania... Czy to tylko legenda? Czy jedyna nadzieja na ocalenie Lauren? Rywalami Rossa w wyścigu do serca dżungli, gdzie znajduje się coś, co przeczy całej wiedzy ludzkości, są szalony fanatyk i płatny zabójca..

Powieści, szczególnie w porównaniu z czytaną ostatnio przeze mnie "Amazonią" Jamesa Rollinsa, dużo brakuje pod względem akcji i opisów dżungli, które są bardzo powierzchowne i odzwierciedlają brak doświadczenia autora w przebywaniu w tego typu miejscach. To, co zasługuje natomiast na uwagę, to ciekawa interpretacja tajemniczego tekstu Wojnicza, no i obraz Kościoła, jaki pisarz w tej książce nakreślił. Oddał w pełni zakłamanie, pychę, okrucieństwo i zagorzały fanatyzm władz katolickich, w związku z czym mi, jako wojującej ateistce, powieść tę czytało się w sumie przyjemnie. Polecam zatem innym ateistom i wszelkim nieprzyjaciołom Kościoła.

Tajemnicy rękopis Wojnica, który został napisany przez ojca Orlanda Falcona, który odnalazł ogród Eden i podważa to co jest napisane w księdze Rodzajów. Ponosi śmierć nie ujawniając gdzie się znajduje. Lauren Kelly jest w wstanie przetłumaczyć rękopis i wyjawić gdzie się znajduje. Są ludzie z kręgu Watykanu, którzy dążą, żeby za wszelką cenę tajemnica nie wyszła na jaw. Ciężkie pobicie Lauren Kelly powoduje, że mąż wraz z strażnikiem ogrodu wyruszają po kryształ, który ma uratować żonę. „ Gratulacje, uczony, przeczytałeś moją historię i udowodniłeś w ten sposób swoje poświęcenie, inteligencje i mądrość. Jakiejkolwiek jesteś wiary czy narodowości, Bóg wybrał ciebie, byś zrobił to, czego ja nie mogę: zapewnił bezpieczeństwo Jego ogrodu i dopilnował, by cudowna moce były używane ku Jego chwale” Co by się stało kiedy Ogród wyszedł na jaw, zaburzyło by ład Watykanu i wiary nie można do tego dopuścić. Jak zawsze Watykan ma jakieś tajemnice do ukrycia lub stara się coś ukryć. Książka fajna, ciekawa fabuła, historia niby mit, ale coś w tym jest. Rozbawił mnie motyw trzech papieży: Biały, właściwy papież, Czerwony, Wielki Inkwizytor, znany teraz jako Kardynał Prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. Czerwony głowa jezuitów generał Towarzystwa Jezusowego. Może tak jest kto wie jak władza w Watykanie jest podzielona.

Książka dość nudna, zdecydowanie nie mój typ. Musiałam wręcz zmuszać się, aby kontynuować jej czytanie - nie lubię zostawiać niedokończonych pozycji. Niektórym może się spodobać, tak było w przypadku mojej siostry. Trzeba jednak docenić trud autora. Wymyślił dość nietypową historię. Z pewnością musiał przekopać się przez górę książek, by stworzyć taki obraz w swojej pracy (dżungla, niebezpieczne jaskinie, niesamowity ogród). Dużą uwagę zwróciłam na podejście poszczególny postaci do religii. Bardzo spodobała mi się wypowiedź głównego bohatera: "...wyewoluowaliśmy my, a nasza świadomość łaknęła wyjaśnienia rzeczy, których nie rozumieliśmy, w tym własnego istnienia. Dlatego stworzyliśmy religię. Stworzyliśmy Boga".

Świetna, poruszająca książka. Fabuła pełna oczekiwania, napięcia, akcji.
Świadomość, w jakim niebezpieczeństwie znajduje się ukochana osoba, uświadamia bardzo wiele. Człowiek snuje wnioski, do jakich w innych okolicznościach by nie doszedł.
Ponadto bohater zostaje zmuszony do wędrówki, która ma ocalić życie żony.Na końcu drogi znajduje się (wydawać by się mogło) w wyimaginowanym, aczkolwiek realnym świecie. Tak trudno uwierzyć, iż jest prawdziwy.
Ross zmuszony zostaje do podjęcia decyzji, na szali której leży życie świata bądź żony. Co wybierze? Czy jesteśmy pewni, gdzie egzystujemy?
Polecam!

Świetna, poruszająca książka. Fabuła pełna oczekiwania, napięcia, akcji.

Ciekawa książka, przyjemnie ją się czyta. Nie jest może napisana po mistrzowsku, ale nie razi prostotą. Największy minus książki to jej zakończenie, które mało, że jest banalne, jest wręcz prostackie.

Ciekawa książka i dobry pomysł, jednak wykonanie nie zachwyca. Największym minusem jest zakończenie, przy którym autor ewidentnie się nie wysilił.

Książka ciekawa, można się wciągnąć, zakończenie mogło być lepsze.

Książka ciekawa, można się wciągnąć, zakończenie mogło być lepsze.

Najlepsza z przeczytanych przeze mnie książek nawiązująca do zagadki Manuskryptu Voynicha. Podobała mi się, ciekawa i trzymająca w napięciu.

• Biblioteka Miejska
  • Kupię/Szukam