Korzenie zła

Okładka książki Korzenie zła
Roberto Costantini Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Michele Balistreri (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Michele Balistreri (tom 2)
Alle radici del male
Sonia Draga
2017-02-22
2017-02-22
Tomasz Kwiecień
kłamstwo kryminał literatura włoska manipulacja niebezpieczeństwo poszukiwanie prawdy samobójstwo śledztwo zabójstwo

Kraj bliżej nam nieznany - Libia. A w niej przymierze piasku i krwi między włoskim chłopcem o bardzo uprzywilejowanej pozycji, jego rodakiem o pozycji pariasa i dwoma arabskimi braćmi. Są też cztery bardzo ważne kobiety, które zdeterminują przyszłość przyszłego komisarza: matka, zamordowana, kusicielka i ukochana. Wszystkie je utraci, gdy przyjdzie mu uciekać z kraju urodzenia. Ileż tu intryg, zakulisowych gier, knowań, układów, jest wreszcie wojna i przewrót polityczny zmieniający oblicze naszego świata. We Włoszech Balistreri nie chce się odnaleźć, opłakuje swą utraconą ojczyznę. Prowadzi życie przegranego. I trzeba ofiary, aby się odnalazł. Mocne i mroczne.

Książka mroczna, trudna,raczej przygnębiająca. Nie polecam jako wakacyjną lekturę dla rozrywki. Na pewno jednak warta przeczytania. O zaangażowaniu Włoch w Libii na pewno wiedza nasza jest żadna ,albo bardzo mała i sam ten wątek był dla mnie bardzo interesujący. Gdzieś tam w dalekim tle jest i polska Solidarność lat 80-tych.Główny bohater dość niejednoznaczny. trudno go polubić. Koniec mało satysfakcjonujący, z niedopowiedzeniem. Podsumowując: ciekawa, trudna i warta przeczytania książka. I pewnie także dlatego ,że autor zawiera w niej swoją prywatną złość na to, co spotkało jego, jako repatrianta.

To jest doskonale. Książka na wskroś wloska. Pierwsza część - Libia - to dla mnie fenomen. Polecam

Mam duży problem z tą książką. Z jednej strony fabularnie jest nawet lepsza niż pierwszy tom trylogii, z drugiej zupełnie mnie co siebie zniechęciła dzięki 'ubogaceniu' postaci głównego bohatera.

Tom drugi to dwie książki w jednej - młodzieńcze lata Balistrieri'ego w Libii oraz sprawa kryminalna tocząca się zaraz po śledztwie w sprawie Elizy z tomu pierwszego. Obie części ciekawe, lecz chyba lepiej by było zrobić z nich dwie oddzielne powieści. W pierwszej części Mike nie zawsze dał się lubić, ale po koniec tomu bardzo się do niego przekonałam, bo w sumie okazał się porządnym facetem jeśli chodzi o sprawy najważniejsze. No i co zrobił autor w części drugiej? Pokazał Mike'a jako zwykłego gnojka, gwałciciela, okrutnika i mordercę. I oczywiście za swoje uczynki bohater wini wszystkich dookoła poza sobą, naprawdę żałosne... Szkoda, że autor zdecydował się na ten twist w fabule, no i że zrobił to tak późno, bo nie traciłabym czasu na czytanie drugiej części. To nie chodzi o to, że chcę czytać tylko o szlachetnych supermenach, ale pokazanie gwałtów czy morderstw bez żadnej refleksji i do tego obwinianie o nie ofiary jest niedopuszczalne, tym bardziej, że w książce gwałty nie były nawet uzasadnione fabułą, były tylko ot takim wzmocnieniem emocji bohatera, pokazaniem, jaki to on był wściekły. I oczywiście dla kobiet nie miało to większego znaczenia, poddawały się jego woli jak bezwolne lalki i nie miały nawet o to do niego pretensji! Autor przedstawił gwałt jako coś normalnego, ale to nie jest normalne i nie powinno być tak postrzegane! Nie wiem czy tu chodzi o włoskie podejście do kobiet, czy chore fantazje autora, ale takie przedstawienie tematu jest dla mnie nie do przyjęcia. A autor dedykujący książkę swojemu 18-letniemu synowi, daje najgorszy możliwy przykład następnym pokoleniom.

Naprawdę szkoda mi skądinąd świetnego cyklu. Wątek kryminalny jest dobrze skonstruowany, choć zakończenie trochę rozczarowuje, okazuje się przyziemne i niewyszukane, więc w sumie nie wiadomo, po co cała ta otoczka i wielka zagadka kryminalna. Jednak najbardziej przemówił do mnie obraz Libii i przewrotu stanu a także stosunków społecznych we Włoszech, które można zapewne przełożyć na każde inne państwo. Nie jest to miła lektura do poduszki, a fabuła wciąga bez reszty. Gdyby jeszcze tylko autor zrezygnował z podrasowania postaci Balistrieriego, byłaby to naprawdę świetna powieść.

To nie jest przyjemna lektura w sensie odbioru...nie jest to wakacyjne czytadło z cyklu przeczytać i zapomnieć. Autor bezlitośnie obnaża ludzkie słabości...grzechy i układu rządzące światem, nie tylko we Włoszech. Z każdą przeczytaną kartką oblepia nas brud, ale nadzieja nie gaśnie, że dobro jednak zwycięża....

Książkę całkiem nieźle mi się czytało, choć trzeba przyznać, że jest nieco rozwlekła i pisana specyficznym, jakby zmiennym stylem. Przyznam, że mam wątpliwości, czy faktycznie realne by było takie rozwiązywanie po czasie spraw, które wcześniej się zwyczajnie olało. Ale i tak najbardziej mnie ubawiło, gdy czytałem, że październik w Rzymie jest za gorący i za jasny,więc marzeniem jest ..... powrót do Afryki.

Rok 1969 - Libia oraz przełom 1982/1983 - Włochy. Wydawałoby się, że wątek kryminalny (seria podobnych morderstw) to główna oś powieści. Moim jednak zdaniem, ważniejsze są okoliczności (w Libii - przygotowania do zamachu stanu Al Kadafiego, sytuacja Włochów, w Italii - mafia, przemyt narkotyków z Kolumbii, bunga bunga a la Berlusconi, pedofilia wśród księży, sponsorowanie polskiej Solidarności, polityka rządowa). Interesująco przedstawiony charakter Włochów. Ciekawa historia.

okładka
ładna

skąd

biblioteka

fabuła

tom 2

moja opinia

Już,lepiej.Ciekawe ,to było nawet.
Przekonałem się,to tej kasiążki.

okładka
ładna

skąd

biblioteka

fabuła

tom 2

moja opinia

Już,lepiej.Ciekawe ,to było nawet.
Przekonałem się,to tej kasiążki.

Daję sporo gwiazdek tym razem, bo może przyzwyczaiłem się do stylu autora z jednej strony, a może z drugiej fascynujące jest w tej książce opisywanie włoskiego życia społecznego. Wydaje się, że opis w tej części jest wręcz dokumentalny. Nie w tym znaczeniu, iżby oceny i opinie wyrażane ustami głównego bohatera były takimi, z którymi mógłbym się zgodzić, ale to co wyrażał bohater pokazywało prawdopodobnie prawdę o sposobie myślenia Włochów, a także samego autora. Jeśli kwestionuje on pomaganie „Solidarności” w Polsce przez Kościół, to znaczy nie mniej ni więcej tyle, że dla tych ludzi sowiecka okupacja w Polsce była czymś lepszym, niż obalenie komuny, byle mieli święty spokój i mogli prowadzić własne interesy. Książka pokazuje świat, który bardzo przypomina państwo teoretyczne pod rządami PO. Nie ma żadnych zasad moralnych, których należałoby się trzymać, wszystko jest zrelatywizowane i zmanipulowane tak, żeby było wygodnie dla wpływowych i zamożnych. Nadzwyczajna kasta jest w stanie uwolnić każdego najgorszego gnojka, jeśli ma on wpływy polityczne. Takie zdarzenia u nas w Polsce, jak śmierć w więzieniu świadków w sprawie Olewnika i szalejąca działalność „seryjnego samobójcy” nie tylko przy okazji śledztwa smoleńskiego, ale wielu zdarzeń, gdzie bezkarnie kręciły się i kręcą obce służby specjalne bardzo przypominają klimat opisywany w książce. Ów spisek możnych tego świata jest w tej książce staranie narysowany, choć z sugestią, jakoby była to specjalność włoskiego społeczeństwa. Ale tak nie jest. To tendencja powszechna wynikająca z rosnących wpływów przestępczego ze swej natury „kapitału finansowego”. A nadzwyczajna kasta jest potrzebna złodziejom i tak zwanemu „kapitałowi finansowemu” do trzymania za mordę szarego obywatela, żeby grabić, niszczyć, łupić, mordować - kiedy nie wystarczą środki lżejszego kalibru.
Dlatego tak ważne jest zaoranie „nadzwyczajnej kasty” i to nie tylko w Polsce. Wydaje się, że właściwym kierunkiem może być system sądowniczy, w którym sędziowie są wybierani w miejscu, gdzie orzekają i dopiero ci, którzy sprawdzili się przez kilka kadencji, a ich postępowanie wzbudza wieloletnie zaufanie oraz nie wzbudza zastrzeżeń - powinni awansować wyżej. Z całą pewnością kasta wybierająca się sama, to najgorsza możliwość, bo ludzi tych łatwo skorumpować pieniędzmi i dobrami materialnymi, a ich odpowiedzialność nie istnieje, gdy nikt z zewnątrz nie może ich rozliczać. Przestępczy kapitał finansowy dysponuje w zasadzie nieograniczonymi możliwościami.
Trochę lepszym rozwiązaniem od samowybierania się nadzwyczajnej kasty jest rozwiązanie wprowadzone w Polse ostatnio, ale wybór bezpośredni mógłby się okazać ciekawym, jeszcze lepszym rozwiązaniem.
Jeśli dziś domagamy się, żeby pozamykać choćby złodziei kamienic, to bez zaorania nadzwyczajnej kasty nie jest to możliwe. Nawet po wsadzeniu do więzienia zostaną oni wypuszczeni.
Włoski system sprawiedliwości opisywany w książce bardzo przypomina sytuację w Polsce prowadzącą do powszechnej bezkarności bogatych i wpływowych złodziei i morderców.
Drugim ważnym elementem istnienia państwa jest działalność służb specjalnych, które muszą być zdolne do penetracji środowisk przestępczych. I zarówno w warunkach włoskich, opisywanych w książce, jak i u nas takich służb nie ma, albo same są złożone z przestępców.
Brak państwa, czyli brak systemu sprawiedliwości i brak służb specjalnych prowadzi do tego, że sprawiedliwość może się zrealizować tylko w sposób pozasystemowy. I taką sprawiedliwość odnajdujemy w tej książce, podobnie jak tomie pierwszym. U nas sytuacja podobna była w pewnej wsi terroryzowanej przez bezkarnego bandytę - psychopatę, co doprowadziło w końcu do samosądu ludności w samoobronie.
Swoją drogą pamiętacie Państwo pewnego syna pani prokurator, który odciął dziewczynie głowę mieczem? Cisza o tym dzisiaj, ale czy dostał on dożywocie, czy udaje chorego umysłowo w jakimś zakładzie psychiatrycznym? Obawiam się, że to drugie. Sprawiedliwość miałby wymierzyć ojciec dziewczyny? Chyba w systemie sprawowania sprawiedliwości przez nadzwyczajną kastę - więzienia dla możnych i wpływowych nie ma.

Nawet nie wiem dlaczego ale zacząłem ten cykl czytać od 2 tomu (pomroczność jakaś albo co?), ale w sumie wyszło mi to na dobre bo trzymając się chronologii wydarzeń tak w zasadzie należałoby zacząć czytanie.
"Korzenie zła" to opowieść o losach trzech rodzin: włoskiej, libijskiej i amerykańskiej wrzuconych w wir wydarzeń przełomu lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Mamy tu i wojnę 6 dniową i dojście Kadaffiego do władzy plus wiele pomniejszych wydarzeń związanych z włoską polityką krajową jak i na arenie międzynarodowej. W zasadzie niniejszą powieść można zakwalifikować jako obyczajowo-sensacyjno- kryminalną z mocnym politycznym akcentem (ufff).Zresztą wątek obyczajowy najbardziej dominuje w tej 700 stronicowej cegle i moim zdaniem jest najciekawszy. Pozostałe dwa stanowią tylko tło i pewne urozmaicenie dla przewodniego motywu. Sam wątek kryminalny ciekawy, ale też mocno zawiły i trochę przekombinowany jak na mój gust.
Największy problem stanowi główny bohater, postać bardzo niejednoznaczna, skomplikowana i wielowymiarowa. Trudno go w zasadzie polubić i jednocześnie nie da się go całkowicie nie lubić,postać ciekawa wymykająca się klasyfikacji i możliwości zaszufladkowania.
" Korzenie zła" to bardzo ciekawa powieść z fajnymi opisami autentycznych wydarzeń, pomysłowo i starannie napisana, z bardzo interesującym ale i gorzkim spojrzeniem autora na Włochy, na mentalność ludzi, na to co w nas najlepsze ale też nikczemne i przerażające. Fajna książka, polacam.

Roberto Costantini Korzenie zła Zobacz więcej