Mistrz i Małgorzata

Witold Dąbrowski, Irena Lawandowska
literatura rosyjska

Opinie [2 645]

coś niesamowitego

W moim kręgu bywała nazywana często "ewangelią według Bułhakowa". Czytałem w przynajmniej kilku tłumaczeniach (3 z tego co pamiętam) i zawsze wywoływała na mnie ogromne wrażenie.

spirytus, koty, gołe baby i komunizm

,,Mastier i Margarita" to klasyka literacka do której warto powrócić po latach. W moim przypadku to prawie trzy dekady. Dziś już mnie ta powieść tak nie zachwyca jak w okresie przed maturą. Nie mniej wdzięczny jestem Bułhakowowi, że dzięki tej książce zaczęła się moja fascynacja literaturą rosyjską. Karykaturalnie obmalowany obraz środowiska literackiego doby wczesnego...

Powrót do "Mistrza i Małgorzaty" po... dwunastu latach? Jakoś tak. Wówczas bardzo mi się podobała, teraz chyba jeszcze bardziej. Klasyka!

Ulubiona lektura z liceum. Miło było powrócić i dać się znowu oczarować.

Krótki opis? Arcydzieło.
Czytałam jako nastolatka i na dobre wryła się mi w pamięć.

Powieść, która zdecydowanie wyprzedziła swoje czasy. Nawet współcześnie interpretacje mogą być różne, w końcu diabelskie moce hulające po Moskwie lat trzydziestych sporo zamieszały i mam nieodparte wrażenie, że mieszają do dzisiaj. Dla mnie jednak mistrzowski jest wątek jerozolimski. Na nowo napisana biblijna przypowieść, która paradoksalnie daje więcej nadziei i miłości...

Jedna z moich ulubionych lektur. Autor miał niesamowity talent to mieszania fantastyki z realiami XX-wiecznej Moskwy. Polecam!

Ciekawa książka, warto ją przeczytać, choć trzeba lubić taki styl. Na mnie nie zrobiła większego wrażenia.

58 226
    17 477