rozwińzwiń

Wzgórze psów

Okładka książki Wzgórze psów Jakub Żulczyk
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Wzgórze psów
Jakub Żulczyk Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
literatura piękna
Nowa proza polska
Świat Książki
2017-04-26
2017-04-26
literatura polska nienawiść prowincja relacje rodzinne strach szantaż tajemnica thriller zabójstwo zaginięcie zemsta zło
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

8,5
Nie czytałam do tej pory książek Jakuba Żulczyka, nie wiem w sumie dlaczego? Chyba trochę dlatego, że wolę unikać ciężkich tematów w literaturze. Naokoło jest tyle zła, że zwyczajnie nie chcę sobie dokładać. Jakiś impuls jednak sprawił, że sięgnęłam po "Wzgórze psów" i zaraz potem pochłonęłam kolejną i jeszcze jedną jego książkę… Autor totalnie mnie wciągnął, nie często mi się coś takiego zdarza.

Jego książki może i są mroczne, gęste, ciężkie, ale też są angażujące emocjonalnie. Bardzo podoba mi się w nich to, że widać, że Żulczyk ma jakiś przekaz. Mam na myśli to, że jest w nich coś, co gryzie, skłania do refleksji.

W wielu książkach dostrzegam coś takiego, że pisarz ma jakiś pomysł na fabułę, ale tak naprawdę nie do końca wie, co chce czytelnikowi powiedzieć. Jest początek, który ma zaintrygować (bo ma być napięcie, ma być zagadka, ma być fajnie),ale wszystko to zmierza donikąd i jest na końcu na siłę spinane. U Żulczyka widzę, że wszystko zmierza do konkretnego, przemyślanego finału. Do konkretnych emocji, które autor chciał poruszyć.

Podoba mi się również jak buduje on postaci. Uważam, że są bardzo autentyczne. Kojarzę takich ludzi, oni gdzieś chodzą po ulicach...Choć trzeba przyznać, że autor maluje świat w sposób nieco wybiórczy, z takim przyciemniającym filtrem, gdzie rzeczywistość traci te jaśniejsze barwy a zostaje raczej to co szare, ciemne, brudne.

Nie każdemu spodoba się język tych książek, gdyż w dialogach jest dużo wulgaryzmów, ale moim zdaniem to dodaje autentyczności bohaterom. Pewnie „Wzgórze psów” można by też trochę odchudzić, bo nie każdy czytelnik lubi wędrówki przez blisko 900 str. (polecam audio) – Nie zmienia to jednak faktu, że po zapoznaniu się z tą książką nie mogłam przestać o niej myśleć i zmusiłam męża do wysłuchania mojego długiego wywodu o niej i że zaraz złapałam za następną książkę Żulczyka… Więc tak, polecam.

Finał jest trochę zaskakujący, więc warto uważać na spoilery. Wystarczy wiedzieć, że jest to historia o trudnych relacjach rodzinnych, małym mieście, przestępcach i o tym, jak można sobie i innym spieprzyć życie.

Do tej pory chyba moim ulubionym polskim pisarzem był Jakub Małecki, ale teraz będzie się musiał podzielić tym miejscem z Jakubem Żulczykiem 😉 A co najlepsze każdy z tych Panów pisze zupełnie inaczej. Małecki zwięźle i poetycko a Żulczyk raczej rozwlekle i powiedzmy - językiem ulicy (przynajmniej jeżeli chodzi o dialogi),ale jednak teksty obu mają podobny ciężar. A teoretycznie nie lubię się dołować...

8,5

Książka momentami przegadana, jest za dużo za gęsto. (w Informacji Zwrotnej są proporcje idealne) przez co pod koniec czułem lekkie zmęczenie materiału. Poza tym świetnie skonstruowani nieoczywiści bohaterowie. Klimat małomiasteczkowej Polski dobrze oddany. Czekam na serial.

Najlepsze, co wyszło spod palców Żulczyka. Mięsista opowieść z niejednoznacznymi bohaterami, których da się polubić i znienawidzić w jednym momencie. Nie skupiamy się na patologii - choć jest obecna - ale traumie, problematycznych relacjach i tajemnicy sprzed lat. I tych narastających latach pretensji, niewypowiedzianych rozmów, odkopanych kłótni. Do tego wszystkiego klimat małego miasteczka, mikropolityki i zakompleksionego związku.

Świetne zakończenie, sprawne zmiany perspektyw - naprawdę, pierwsza książka Żulczyka, która mnie nie zmęczyła.

Wziąłem się za nią po slepnac od świateł. I niestety strasznie się zawiodłem. Historie dałoby się przedstawić na 50 stronach. Momentami ale tylko momentami była dla mnie interesującą.

Gdyby nie rozwleczona do granic możliwości akcja, książka byłaby świetna. Doskonałe charakterologicznie postaci, dobrze odwzorowany klimat małego miasteczka. I te ciągłe kontrasty, zderzenie marzeń i planów z rzeczywistością. Dużo tu życia, a mało fikcji.

Ta książka jest zła, zło kipi i wychodzi prawie na każdej stronie. Gdyby mnie ktoś poprosił o polecenie książki, która może kogoś szczęśliwego i optymistycznego w szybkim czasie doprowadzić do depresji to byłaby na pierwszym miejscu. Mam nadzieje że nie ma na świecie takiego miasteczka i takiej społeczności jak opisywana w książce.
Autor bohaterów kreuje dość jednolitych... wszyscy albo są narkomanami albo alkoholikami, ewentualnie sadystami.... Myślę że w najgorszych slamsach RPA albo Indii ludzie czują się szczęśliwsi i bezpieczniejsi. Cieszę się że przeczytałem całość, jest to jakieś doświadczenie - może trudne ale "co nas nie zabije to nas wzmocni".
I na koniec ostrzeżenie - jeśli masz słabą psychę to trzymaj się od książek Żulczyka z daleka - zwlaszcza od tej...

Autor bohaterów kreuje dość...

Mocne. Czyta się jak dobry kryminał. Polskość wylewa się przez strony...

Mocne. Czyta się jak dobry kryminał. Polskość wylewa się przez strony...

Polecam

Polecam

Bardzo lubię styl Żulczyka, jego abstrakcyjne i mroczne opisy, które powodują, że klimat, atmosfera i otoczenie fabułyaż się wylewa na czytelnika. Bardzo zabawny motyw z napisaniem paszkwilu o swoim rodzinnym mieście przez głównego bohatera i zrobienie z Zyborka mieściny znanej na całą Polskę, bo świeżo upieczony "słoik" nawymyślał bzdur. Długa książka, ale mi się nie dłużyła i z przyjemnością sięgałem po nią wieczorami.

Bardzo mroczna i brutalna. Lubię styl Jakuba Żulczyka, więc spodobała mi się. Chociaż mogłaby być nieco krótsza. Myślę, że śmiało możnaby ją odchudzić, bo niektóre tematy niepotrzebnie rozwleczone.

6 500
    4 557