Wzgórze psów

Nominacja w plebiscycie 2017
Jakub Żulczyk Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
Świat Książki
literatura polska nienawiść prowincja relacje rodzinne strach szantaż tajemnica thriller zabójstwo zaginięcie zemsta zło
literatura piękna
Nowa proza polska
Inne

Cyt.:
„Pamiętam wszystko, chociaż wszystko, co zrobiłem w życiu, było po to, aby zapomnieć”.
Jakub Żulczyk, „Wzgórze psów”

Jakub Żulczyk, rocznik 1983, pisarz pokolenia trzydziestolatków, swoją najgłośniejszą dotychczas powieść „Ślepnąc od świateł” wydał mając 31 lat. Powieść „Wzgórze psów”, wydaną w 2017 roku napisał mając lat 34. Nadzieja polskiej literatury czy pozer...

Zdecydowanie najlepsza książka Żulczyka. Odjęłam jedną gwiazdkę, bo zakończenie mnie nieco rozczarowało... Ale to i tak wybitna książka.

No nie wiem... W swoim gatunku bardzo dobra. Ale czasami przeszkadzał mi nadmiar słów, niektóre zdania wydawały bez sensu, jakby nadmiarowe. Może nie mam racji. Może bez tej słownej galopady, nie wciągałaby tak jak wciąga? Może to ma działać jak narkotyk ( co współgra z fabułą)?

Autor zbudował wciągającą fabułę. Pod względem akcji, była to dla mnie lepsza rozrywka od „Ślepnąc od świateł”, ale na pewno bardziej uboga w ciekawe związki frazeologiczne, zabawę językiem, cięty humor i niespotykane w tekście niesztampowe formułowanie myśli. Mimo to, jestem pełna podziwu dla tego, co autor stworzył.

Rewelacyjna książka. Nie czytałam jej... pochłaniałam kolejne strony.

Nie wiem dlaczego, ale wydawało mi się, że po Ślepnąc od świateł nic spod pióra Żulczyka nie będzie mnie w stanie aż tak zachwycić. Wzgórze psów być może faktycznie mnie nie zachwyciło, ale też zdecydowanie nie rozczarowało. W sumie to nawet mnie pozytywnie zaskoczyło. Mimo że otoczenie z wielkiej, wiecznie imprezującej, naćpanej Warszawy zmienia się w małe miasteczko,...

Mój "pierwszy raz" z Żulczykiem miał miejsce przy sławnym "Ślepnąc od świateł". Książka bardzo mi się podobała, mimo że ten typ prozy nie należy do łatwych. Jest to rodzaj książki, po której trzeba odpocząć, złapać oddech. Ale gdy zobaczyłam, że moja kuzynka, z którą dzielę czytelniczą i blogerką pasję ma "Wzgórze psów", z wizyty u Niej wyszłam już z książką w torbie....

Bardzo dobra powieść, strasznie mroczna, ciężka od emocji, ale też objętościowo. Nie jej ciężar mi dokuczał, ale to, że po prostu była za długa. Do połowy czyta się dobrze, potem zaczyna być coraz bardziej przegadana, myśli uciekają...żeby obudzić się na dobre zakończenie. Warta przeczytania, pod warunkiem, że ma się dużo czasu.

Do tej pory wolałam twórczość pana Żulczyka w wersji młodzieżowej - cykl „Zmorojewo” to wciąż jeden z moich ulubieńców, a przez „Ślepnąc od Świateł” nawet nie przebrnęłam. Po przeczytaniu „Wzgórza psów” ta zależność chyba się zmieni, bo przez całą (ponad 800-stronnicową) powieść czułam się jakbym oglądała bardzo dobry i na maxa wciągający serial kryminalny. A co...

Warto przeczytać i zinterpretować na swój sposób. Daje duże pole manewru jeśli chodzi o dopasowanie do rzeczywistości.

Dyskusje

4 782