Moje córki krowy

Okładka książki Moje córki krowy
Kinga Dębska Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Moje córki krowy (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Moje córki krowy (tom 1)
Świat Książki
2016-01-13
2016-01-13
literatura polska

Bardzo prawdziwa i bez cenzury opowieść o życiu. Życiu takim, jakie nam nie wychodzi, takim, którego inni nie widzą, jedynym takim, jakie mamy. Polecam bardzo mocno.

Bardzo dobra książka o życiu. Bez wymądrzania się i snucia morałów. Poznajemy rodzinę, w której pojawia się choroba. Tak znienacka - zupełnie tak, jak to w życiu bywa. Tu chorują rodzice, a dwie siostry po czterdziestce są narratorkami. Refleksja nad własnym życiem z punktu widzenia sióstr, które przypominają przeciwległe bieguny. Piękna i mądra książka.

Wyzwanie czytelnicze na sierpień. Debiut.

Lubię obyczajówki z trudnymi tematami, a nie ma trudniejszego tematu niż powolna śmierć w rodzinie, która każdego kiedyś dotknie lub dotknęła. Dobra książka może wtedy pomóc oswoić temat, poruszyć, wzruszyć, przynieść pocieszenie, wyrwać z apatii, podnieść na duchu. A tu nic. Nie przejęłam się wcale problemem, z którym musiały się zmierzyć bohaterki - z odchodzeniem rodziców. Może dlatego, że bardzo irytowały mnie tytułowe Córki - Krowy, czyli dwie dorosłe pańcie w pretensjach i z wiecznymi pretensjami do wszystkich, a przede wszystkim do siebie nawzajem. O wszystko. Było mi wszystko jedno jak poradzą sobie z życiem, wzajemną szarpaniną i tym, co im los przyniesie.
Nie wiem czy to autorka tak niezajmująco poprowadziła fabułę, czy też stępiła się moja wrażliwość lub może miałam zbyt wysokie oczekiwania. Przecież tematy z innych obyczajówek potrafią tygodniami siedzieć mi z tyłu głowy, porusza mnie np. los patchorkowej rodziny z „Żon jednego męża”, czy toksyczne relacje między matką i córką w „Łyżeczce”, a te tematy są dużo lżejszego kalibru.
Książka ani smutna, ani ciepła, ani zabawna, poruszająca, czy skłaniająca do przemyśleń lub odkrywająca jakąś prawdę. Tylko „oczywista oczywistość": każdy ma swoje problemy, nawet skłócone ze sobą rodzeństwo w obliczu śmierci rodziców dojdzie ze sobą do porozumienia, odchodzenie bliskich to proces najsmutniejszy, a polska służba zdrowia działa wiadomo jak, choć zdarza się czasem przystojny doktorek. Co tu odkrywczego?
Żeby choć pięknym językiem książka była napisana! Lub choćby bardziej adekwatna i nie-filmowa okładka. Lektura tylko wkurzała i nudziła, ale dałam radę, dobrnęłam do końca. Debiutu nie uważam za udany. Na kolejną książkę autorki raczej się nie natknę, bo to zdaje się jej jedyne powieściowe dzieło.

PS. Filmowa okładka nie dawała mi spokoju, poświęciłam jeszcze trochę czasu i właśnie skończyłam oglądać film. Jak z nieatrakcyjnej książki można wykręcić taki fajny film? Zasługa aktorów? Drobnych zmian w scenariuszu? Oceniam łącznie za książkę i film. (4+8):2.

Wyzwanie czytelnicze na sierpień. Debiut.

To był dobry prezent urodzinowy. Miło spędziłam czas czytając tę książkę.

To był dobry prezent urodzinowy. Miło spędziłam czas czytając tę książkę.

Fajna taka, niby lekka, a jednak ciezki temat. Czyta sie szybko.
Kupilam ja, bo lubie jako przerywnik cos szybkiego i "lekkiego" - nie zawiodlam sie, spawdza sie do tego znakomicie :)

Fajna taka, niby lekka, a jednak ciezki temat. Czyta sie szybko.

Niestety mnie ta książka nie urzekła, była nijaka.

Niestety mnie ta książka nie urzekła, była nijaka.

Bardzo fajna książka. Polecam.

Bardzo fajna książka. Polecam.

Choroba, próby radzenia sobie z odejściem najbliższych osób w nieco skomplikowanej rodzinie. Trudne tematy, trudne relacje, to wszystko dobrze ujęto w tej książce. A do tego nie sam problem choroby, czy śmierci jest tu najważniejszy, tylko nienazwane, ukrywane emocje, żale i urazy. Najbliższe osoby są sobie obce, a dopiero nieszczęście pomaga im się do siebie zbliżyć. Wszystko z dozą stosownego humoru, co oswaja z ciężkimi tematami.

Powieść słodko-gorzka, choć więcej było w niej chyba smutku, przełamywanego ironią i gorzkim humorem.

Dwie nienawidzące się siostry wspólnie mierzą się z problemem choroby rodziców - narratorką naprzemiennie staje się Marta - nowoczesna singielka, matka wkraczającej w dorosłość Zosi, znana aktorka w popularnym serialu "dla gospodyń domowych, spragnionych dramatycznych uniesień i porywów romantyzmu", oraz Kasia - matka nastoletniego Filipa i żona Grześka, z którymi nie potrafi znaleźć wspólnego języka, nauczycielka w szkole podstawowej, mieszkająca na co dzień z mamą i ojcem w rodzinnym domu. Każda z tych dwóch dorosłych kobiet po czterdziestce żywi do drugiej urazy jeszcze z czasów dzieciństwa i kompletnie nie rozumie jej odmiennego spojrzenia. Gdy do ich w miarę uporządkowanego świata wkracza choroba, szpital, poczucie bezradności i bliskości śmierci - muszą przewartościować swoje życia, co też nie do końca im wychodzi.

Nie oglądałam filmu, ale kilka razy podczas lektury przeszło mi przez myśl, że faktycznie stanowi podstawę pod ciekawy scenariusz na dobry komediodramat. Samą książkę oceniam na 6.5 - dobrze i szybko mi się ją czytało, ale zabrakło większego związku z bohaterami i silniejszych uczuć, które powinna według mnie wywołać taka historia. Mimo wszystko warto przeczytać, choćby po to, by z perspektywy bezstronnego obserwatora spojrzeć na wzajemną niechęć dwóch spokrewnionych, całkiem różnych kobiet, które - gdy odkrywamy ich przemyślenia i odczucia - okazują się zaskakująco podobne...

Piękna książka, smutna, a mimo to co chwilę wybuchałam śmiechem. Temat mi bliski, więc momentami czułam, jakby ktoś ubrał w słowa moje myśli i odczucia. Pomimo trudnych przeżyć bohaterek zakończenie napawa nadzieją...